فهرست
رستمی، تنهاتر و مغرورتر از همیشه
رستمی، تنهاتر و مغرورتر از همیشه

رستمی، تنهاتر و مغرورتر از همیشه

آی‌اسپورت- علی مرادی با حمایت‌های غیرمنطقی و کیانوش رستمی با پافشاری بر تفکر مغرورانه و اشتباه خود باعث شدند ناکامی‌های این وزنه‌بردار همچنان ادامه داشته باشد و یک مدال هم از کاروان ایران کم شود.

رقابت‌های دسته ۹۴ کیلوگرم وزنه‌برداری بازی‌های آسیایی با اتفاقات تلخ و شیرین به پایان رسید. شیرینی آن قهرمانی مقتدرانه سهراب مرادی همراه با شکستن رکورد یک‌ضرب جهان پس از ۱۹ سال بود. سهراب مرادی که چند سالی است بدون حاشیه تمام تمرکز خود را روی تمرینات گذاشته، اکنون به یکی از موفق‌ترین چهره‌های وزنه‌برداری جهان تبدیل شده و همچنان هم نوار موفقیت‌هایش ادامه دارد.

اما در آن سوی میدان فاجعه‌ای به نام اوت شدن کیانوش رستمی را شاهد بودیم. رستمی که یکی از برندهای وزنه‌برداری جهان بوده، در مقابل دیدگان تاماش آیان رییس فدراسیون جهانی و شیخ احمد رییس شورای المپیک آسیا و مسئولان ایرانی وزنه‌ها را انداخت تا قدرت‌نمایی وزنه‌برداری ایران در دسته ۹۴ کیلوگرم کامل نشود. در واقع رستمی مدت‌هاست خودش را درگیر تصمیماتی کرده که باعث شده حاشیه‌های اطرافش بیشتر از موفقیت‌هایش باشد و روند نزولی داشته باشد.

در این رقابت کیانوش رستمی تنهاتر و البته مغرورتر از همیشه بود. در سالن گرم کردن کسی کنارش قرار نداشت و خودش وزنه انتخاب و برگه داوران را امضا می‌کرد. زمانی که وزنه‌ها را انداخت باز هم کسی کنارش نبود و در شرایطی که باید تمرکز می‌کرد تا برای حرکت بعدی‌اش آماده شود اما مجبور بود نقش مربی را برای خود ایفا و وزنه‌هایش را انتخاب کند.

نکته جالب این بود که تنها کسی که به او روحیه می‌داد ماساژور تیم ملی بود که از او می‌خواست غیرتی وزنه بزند و هیچ کدام از مربیان تیم ملی کاری به کار او نداشتند. این‌ها نتیجه مدیریت غلطی است که باعث شد رستمی هم همچنان بر تفکر اشتباه خود که بوی ورزشکارسالاری می‌دهد پافشاری کند. از این رو تنهاتر از همیشه وزنه زد و البته وزنه‌هایی را انتخاب کرد که واقعا جای بحث دارد.

اول این که در جدول، اولین انتخاب‌های  رستمی پنج کیلوگرم از سهراب مرادی بیشتر بود و وقتی او هنوز در این وزن آماده نیست چرا باید چنین وزنه‌هایی انتخاب کند؟ از طرفی چرا دوضرب خود را با وزنه‌های کمتری آغاز نکرد وقتی که ۹ کیلوگرم از وزنه‌بردار قطر در یک ضرب جلوتر بود و می‌توانست مدال نقره بگیرد؟ در واقع رستمی اشتباه‌هایی را که در مسابقات جهانی داشت دوباره در جاکارتا تکرار کرد تا به جای مدال با حذف رقابت‌ها را ترک کند.

رستمی از قبل المپیک ریو راه تنها تمرین کردن را در پیش گرفت که در المپیک جواب گرفت اما بعد از آن فقط از او ناکامی دیدیم. خیلی‌ها نسبت به این تصمیم کیانوش موضع گرفتند و خواهان این شدند که او هم مانند دیگر چهره‌های وزنه‌برداری نظیر بهداد سلیمی و سهراب مرادی زیر نظر سرمربی تیم ملی تمرین کند. اما باز هم رستمی محکم روی تصمیمش ماند چراکه پشتش به رییس فدراسیون گرم بود.

علی مرادی هم در باخت‌های اخیر رستمی دخیل است

علی مرادی بدون شک مقصر اصلی باخت‌های اخیر رستمی است چرا که او تنها کسی بود که پشت رستمی ایستاد. نکته جالب این که رستمی در مسابقات جهانی ۲۰۱۷ اوت شد اما باز هم علی مرادی حاضر نشد از تصمیم غلطی که در مورد رستمی گرفته بود کوتاه بیاید و همچنان معتقد بود راه رستمی، راه درستی است.

زمانی که کیانوش رستمی جدا از ملی‌پوشان در کرمانشاه بود، باز هم رییس فدراسیون او را بازخواست نکرد که چرا حداقل در کنار دیگر ملی‌پوشان تمرین نمی‌کند و تبدیل به یک وزنه‌بردار پروازی شده که هر زمان کاری داشته باشد یا مسئولی سر اردو بیاید به تهران سفر می‌کند و سپس دوباره به شهر خود باز می‌گردد بدون این که خبری از وضعیت رکوردهایش باشد.

زمانی هم که در رکوردگیری تیم ملی اوت شد باز هم مرادی پشت او ایستاد و حتی او را به بازی‌های آسیایی اعزام کرد در حالی که نظر کادر فنی شاید این نبود. شاید اگر علی مرادی از مدیریت ناصحیح خود در این زمینه که فقط به مذاق رستمی خوش می‌آید دست می‌کشید، حالا رستمی  هم بر روی سکو قرار می‌گرفت نه این که شاخص‌ترین چهره ناکام ورزش ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ باشد.  

قطعا باز هم علی مرادی این باخت را گردن نمی‌گیرد و سعی می‌کند این ناکامی را پشت افتخارآفرینی سهراب مرادی پنهان کند اما این ناکامی دوباره کیانوش رستمی که جزو وزنه‌برداران بزرگ جهان است، از نگاه‌ها دور نخواهد ماند. مشخص نیست رستمی چند مرتبه دیگر باید رقابت خود را خراب کند و چند مرتبه دیگر به جای افتخارآفرینی، با ناراحتی تخته مسابقات را ترک کند و مدال را از ایران بگیرد تا مشخص شود شاید باید به دنبال راه دیگری باشد.

امیدواریم زودتر از این که کیانوش رستمی با این ناکامی‌ها و توجیهات پس از شکست خو بگیرد، علی مرادی یک بار برای همیشه دست از حمایت‌های اشتباه و غیرمنطقی خود بردارد و تصمیم منطقی در مورد این وزنه‌بردار بگیرد تا کیانوش را دوباره روی سکو ببینیم نه این که شاهد رکوردشکنی او در انداختن وزنه‌ها باشیم. کیانوش رستمی یک راه بیشتر برای موفقیت ندارد و آن هم کشتن غرور کاذبی است که گرفتار آن شده و او را به قهقرا می‌برد.

 

ایسنا

۱۴ ۳  
آی اسپورت
2018-08-26 01:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
behind mountain
يكشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷، ۰۴:۱۳
کردها همشون همینن
۶
سام
يكشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷، ۱۱:۰۱
ایشان ظاهرا فراموش کرده که نماینده یک کشور است و برای افتخار آمیری و خوشحالی مردم به مسابقات اعزام میشود. او یک مدال با ارزش را از مردم ایران گرفت و با خود خواهی و لج بازی هایش روز بروز نزد مردم کم طرفدارتر میشود. ظاهرا او ظرفیت دیدن رقیب هم وطن خود را ندارد. یک سوال از او دارم ، آیا اگر در گروه شما فقط شما ایرانی بودید باز هم این وزنه را انتخاب میکردید ؟ که نشان دهید جز طلا به مدال دیگری اهمیت نمیدهید.
کیانوش جان مردم شما را دوست دارند ولی مدتی است در کارها و چهره شما غرور و سرکشی میبینیم که خیلی ها را زمین زده و روز بدوز تنهاتر شدند و بکل فراموش شدند. مربی نمیخواهید و وزنه ها را خود انتخاب میکنید و غیر علمی تمرین میکنید. باشد اما بیاد حرفهایم بیافتید روزی که در حسرت یک برنز آسیایی بمانید. مسابقات بینالمللی یک سفر شخصی نیست.
۱
حسون
جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷، ۰۹:۵۲
ذکر بر دار کردن حسنک وزیر رحمه الله علیه ...
سخن نرانم که خوانندگان این تصنیف گویند: شرم باد این پیر را ...
این بوسهل، شرارت و زعارتی درطبع وی مؤکد شد و بآن شرارت دلسوزی نداشت و همیشه چشم نهاده بودی، تا پادشاهی بزرگ و جبار بر چاکری خشم گرفتی و آن چاکر را لت زدی و فرو گرفتی، این مرد از کرانه بجستی و فرصتی جستی و تضریب کردی و المی بزرگ بدین چاکر رسانیدی و آنگاه لاف زدی که: فلان را من فرو گرفتم.
یه عده ای هستن، مریضن، منتظرن یکی زمین بخوره که یه لگدی بهش بزنن، همونایی که وقتی کیانوش به همین روش طلای المپیک رو گرفت، تعریف و تمجید رو از حد برده بودن و میخواستن ازش بت بسازن، الان میخوان از جایگاه والای مربی بت بسازن.
اینا تقصیری ندارن، رسم روزگار نامرد رو خیلی خوب یاد گرفتن.
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر