فهرست
درس اسپانیایی؛ مدیریت
درس اسپانیایی؛ مدیریت

درس اسپانیایی؛ مدیریت

آی‌اسپورت- قصه فوتبال اسپانیا به طرز باورنکردنی با دیکتاتوری فرانکو در هم آمیخته است. جنگ و سرکوب و مخالفان و دشمنی با فرهنگ و زبان کاتالان‌ها و نفرت، از اسپانیایی که ریشه‌های قدرتمندی در فوتبال دارد تیمی ساخته بود که به رغم برخورداری از غول‌هایی چون رئال مادرید و بارسلونا و اتلتیکو مادرید و والنسیا و... تا سال ۲۰۱۰ هیچ‌گاه قهرمان جام جهانی نشده بودند. مشکل فوتبال اسپانیا ارتباط به دو مبحث مدیریتی داشت؛ اولویتها و اهداف، تمرکز بر روی اهداف.

در هر سیستمی اولویت‌ها باید مشخص شوند. اسپانیا تا قبل از لوییز اروگانس اولویت‌های ملی را فدای ملاحظات سیاسی کرده بود اما پیرمردی آمد که اتحاد و‌ همبستگی را اولویت لاروخا کرد و نتیجه آن کسب قهرمان اسپانیا در یورو ۲۰۰۸ و قهرمانی جام جهانی ۲۰۱۰ و یورو ۲۰۱۲ بود. آنها افکار توتالیتر فرانکویی را کنار نهادند و اجازه دادند کاتالان‌ها و باسکی‌ها در کنار کاستیل‌ها برای افتخار بجنگند و دانستند پیروزی برای یک ملت است.

امروز سرمربی تیم ملی اسپانیا لوپتگی اخراج می‌شود زیرا اولویت و در نتیجه تمرکزش را از دست داده بود. او تنها چند روز مانده به جام جهانی مشغول مذاکره با رئال مادرید بود و این مسئله یعنی پروژه ملی تیم ملی اسپانیا در گرو عدم تمرکز و تغییر اولویت‌ها شده بود. اسپانیا یک ژنرال برای رهبری و بی‌گمان یک قهرمان می‌خواست که تیمش را متحد کند. آنها هیرو را خواستند تا به جهان فوتبال و شاید جهان نشان دهند اولویت‌های ملی فراتر از خواسته‌های شخصی است.

توتالیتری که کشوری را نابود می‌کند همیشه محکوم است آن‌گونه که دیکتاتوران تاریخ این‌گونه هستند و ملتی که از خشونت و نفرت توتالیتر هنوز هم در اسپانیا در امان نیست نیاز به اولویت‌های ملی و تمرکز بر روی آنها دارد. اسپانیا اصول را فدای زیاده خواهی و عدم تمرکز مربی کرد که بی‌گمان پس از استعفای زیدان اولویت اولش یعنی موفقیت لاروخا برایش کمتر شد. باید به انتظار نشست و نتیجه فنی این اقدام را دید اما بی‌گمان این درس مدیریت اسپانیایی‌ها ستودنی است.

۱۴ ۱  
آی اسپورت
2018-06-13 23:42:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
محسن
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۰:۱۹
لطفا جوگیر نشوید
اونی که تو اسپانیا 24 ساعت مونده به جام جهانی مربی اخراج میکنه یه مورد ویژه هست ربطی به مدیریت نداره هرچند کار درستی کرده اما در مورد فقط اسپانیا کار درستی هست نه حتی برزیل یا هر تیم دیگه ای فقط اسپانیاس که میشه همچین کاری رو بکنه چون الان 10 سال هست همین اسکلت تیمی دارن همین سبک رو بازی میکنن و بدون مربی هم تا یک چهارم نهایی جام میان بالا بدون مشکل از این اتفاق تنها درسی که میشه گرفت اینه که محیط کاریت رو خوب بشناس بعد مدیریت کن همین
از فردا باز جو میگیره هممون رو که اینو اخراج کنیم و اونو ابقا کنیم و .... لطفا جوگیر نشیم
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر