فهرست
هت‌تریک‌ قراردادها!
هت‌تریک‌ قراردادها!

هت‌تریک‌ قراردادها!

آی‌اسپورت-  از استودیو که بیرون زدم هوا سرد بود. ساعت حوالی ۱۲ شب. هنوز ذهنم مشغول جمله‌هایی بود که به خاطر کمبود وقت و با اشاره چشم و ابروی مجری مجبور شدم بریده‌بریده بگویم. این جور وقت‌ها تمرکز آدم به هم می‌ریزد اما چه می‌شود کرد؟ توی این کشور همیشه برای روزنامه‌نگار جماعت وقت کم است. اواخر بهمن ماه بود. هفته هجدهم لیگ برتر را بررسی کردیم. پرسپولیس توانست از سد پدیده با دو گل بگذرد و استقلال در تبریز با تک گل اشکان دژاگه مقابل تراکتورسازی شکست خورد. 

تا برسم به نگهبانی دم در جام‌جم و کارتم را بگیرم نگاهی کردم به پیام‌های اینستاگرامم. فحش... فحش... فحش... تقریباً تمام اعضای خانواده‌ام، از مادر و همسر تا دختر یازده ساله‌ام آماج رکیک‌ترین ناسزاهای جنسی قرار گرفته بودند که چرا این حرف‌ها را در تلویزیون زده‌ام؟ یک نفر هم تهدید کرده بود اگر گذرم به اکباتان بیفتد سرم را می‌برد می‌گذارد روی سینه‌ام! 

علی عالی مدت‌هاست در بیوگرافی توییترش نوشته: «روزنامه‌نگار/ ناسزا شنیدن کسب و کار روزانه ماست». بارها این جمله را خوانده‌ام و با آن مواجه شده‌ام اما فحش مثل خار است، هر وقت به تنت فرو برود درد دارد. فرقی نمی‌کند ده سالت باشد یا چهل‌سال، درد، هنوز درد است. 

اما چه گفته بودم؟ در فضای مجازی بحث «تیم حکومتی» داغ بود. در جواب مجری گفتم: «استقلال و پرسپولیس هر دو یک مالک دارند، اعضای هیات مدیره‌شان را یک جا منصوب می‌کند، حقوق کادر فنی و بازیکنان را یکجا می‌دهد، طراحی و لوگوی روی پیراهن‌شان یکی است، در یک ورزشگاه بازی می‌کنند، از بیت‌المال بودجه می‌گیرند، فقط رنگ پیراهن‌هایشان فرق دارد! برای وزارت ورزش چه اهمیتی دارد کدام‌شان قهرمان شود؟ هوادار دو آتشه می‌تواند این حرف‌ها را باور کند اما من نمی‌پذیرم که وزیر موقعیتش را برای قهرمان شدن این یکی و قهرمان نشدن آن یکی به خطر بیندازد!»  همین! چند دوست استقلالی هم پیام داده بودند که تو خبر نداری و وزیر اجازه نداده استقلال امسال خرید خوب انجام بدهد ولی بهترین امکانات را به پرسپولیس داده و ... 

دیروز که خبرگزاری تسنیم جزییات قرارداد بازیکنان استقلال را فاش کرد معلوم شد برخلاف ادعاها، استقلال اگر تیم حکومتی نباشد، هرچه باشد آن تیم مظلوم و محروم و مغضوب وزیر و فدراسیون و وزارتخانه‌ای که می‌گفتند هم نیست!

واکنش هواداران متفاوت است. برخی از آنها گله‌مند هستند که چرا برای بازیکنان متوسطی مانند نویمایر و الحاجی گرو این همه میلیاردی هزینه شده است و چرا این هزینه‌ها صرف نگهداری تیام نشد؟ عده‌ای که تا دیروز معتقد بودند وزارت برای این تیم هیچ هزینه‌ای نمی‌کند و علاقه‌مند به شفاف‌سازی بودند، غافلگیر شده‌اند اما از تک و تا نیفتاده و می‌گویند چرا این قراردادها باید لو برود؟ چه کسی و با چه هدفی این کار را کرده؟ کسانی هم می‌گویند باید اسناد پرسپولیس و سپاهان و تراکتور هم فاش شود که البته حرف درستی است. 

بعضی از قراردادها رسماً به ترکمنچای یک سور زده است. ماجرایی تکراری در دو باشگاه پرسپولیس و استقلال. بخشیدن پول از کیسه مردم و لابد لفت و لیس دلال‌ها این وسط. کار از هت‌تریک قراردادها گذشته است، ما هر سال این قصه تکراری را می‌خوانیم و خسته نمی‌شویم. خوش بود گر قراردادهای دیگران هم فاش شود و ببینیم چطور مالیات را تقبل کرده‌اند و چطور بازیکن متوسط را جای جوان ایرانی به تیم تحمیل کرده‌اند و «سیه روی شود هر که در او غش باشد»... اما هنوز آن ناسزاها در مورد «تیم حکومتی» زیر پوستم می‌دوند. اینکه عده‌ای با اغراض شخصی چطور ذهن هوادار را مخدوش کردند تا حواس‌ها به بیرون معطوف شود و آنها پی ضعف و دشمن خانگی نگردند! 

یاد نوشته‌ای از ابراهیم افشار می‌افتم که در بخشی از یادداشتی با تیتر «کدام تیم مردمی؟ کدام تیم حکومتی؟» نوشت: «این بازی با کلمات است؛ یک کاریکلماتور؛ یک داستان تمام‌شده. یک تفریح از سر شکم‌سیری که تیفوسی‌ها در شبکه‌های مجازی گعده‌های تند و تیز علیه هم گذاشته و سر همدیگر را پخ‌پخ می‌برند. اینکه پرسپولیسی‌ها تاجی‌ها را به جرم رفاقت احمدی‌نژاد با فرهاد مجیدی از روزگار حذف می‌کنند و تاجی‌ها از دلبستگی خاتمی‌چی‌ها به سرخ‌ها و قرمززدگی وزرای روحانی، چماق درست می‌کنند، یک داستان فرعی است. به من بگویید کدام تیم حکومتی نیست؟»

۸ ۲  
آی اسپورت
2019-05-26 14:18:00
نظر دهید

۲ نظر
سامان پرسپولیسی
يكشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸، ۱۴:۲۰
برای استقلال بعد از اتمام لیگ افشا شد اما برای پرسپولیس شب بازی قهرمانی زمان دایی که تیم بهم ریخت و قهرمان نشد
شاهین
دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸، ۰۶:۱۲
متن را احسان محمدی نوشته
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر