فهرست
نکاتی از لیورپول Vs رم: پرس علیه پرس
نکاتی از لیورپول Vs رم: پرس علیه پرس

نکاتی از لیورپول Vs رم: پرس علیه پرس

آی‌اسپورت – خداحافظی فرانچسکو توتی از فوتبال با اینکه خلاء پرنشدنی‌ای بر پیکره‌ی جالوروسی به گذاشت، اما رمی‌ها بدون "ایل کاپیتانو" این فصل پیشرفت زیادی به عنوان یک تیم داشته‌اند، به خصوص در بعد دفاعی.

پیروزی 0-3 خانگی مقابل بارسلونا بهترین نمونه از رویکرد و ذهنیت جدید رم با مربی جدیدش اوزبیو دی فرانچسکو بود، تیمی که با خط دفاعی بالا و با پرسی پرفشار و خستگی‌ناپذیر به جنگ حریفان می‌رود. در این فصل از سری آ هیچ تیمی به اندازه‌ی رم قطع توپ نداشته و با اتکا به این آمار بوده که رمی‌ها با خراب کردن بازیسازی حریفان هنوز در بازی‌های خانگی این فصل چمپیونز لیگ گل دروازه‌شان باز نشده.

در آماری دیگر رم از منظر تعداد پاس‌های سالمی که حریفان موفق شدند در فاصله 20 یاردی دروازه‌شان بدهند بعد از یوونتوس و ناپولی در رده‌ی سوم قرار می‌گیرد. این آمار بدین معناست که موقعیت گل روی دروازه‌ی رم ایجاد کردن به هیچ وجه کار ساده‌ای نیست. محمد صلاح و سادیو مانه با سرعت و تکنیک بالایشان می‌توانند امشب از فضای پشت خط دفاعی بالای رم استفاده کنند، به شرطی که به نحوی راهی برای گذر از خط میانی فشرده‌ی رم پیدا کنند.

 

عامل الیسون

تیمی که با خط دفاعی بالا بازی می‌کند قطعا با ریسک ضربه خوردن از پاس‌های بلند و مستقیم که خط میانی را از جریان بازی خارج می‌کند مواجه می‌شود. بنابراین چنین نوعی از بازی نیاز به دروازه‌بانی دارد که عملا نقش "سوئیپر-کیپر" را بازی کند. و این دقیقا کاریست که الیسون در انجامش استاد است. الیسون که این فصل بعد از پیوستن ویژک شژنی به یوونتوس بالاخره فرصت اثبات خودش را پیدا کرد حالا عملا بدل به بهترین دروازه‌بان سری آ شده، دروازه‌بانی که یکی از اهداف اصلی لیورپول در تابستان هم هست، و دروازه‌بانی که ادرسونِ منچستر سیتی را هم در تیم ملی برزیل نیمکت‌نشین کرده.

الیسون جدا از اینکه با هوش بالایش مدام توپ‌های پشت مدافعینش را خارج از باکس جمع می‌کند، تکنیک و دید یک بازیساز را هم دارد. در ضمن او در مهار ضربات حریفان هم دروازه‌بانی کاملا قابل اعتماد است. آمارِ xGA (پیش‌بینی گل‌های خورده‌ی یک تیم با توجه به کیفیت موقعیت‌هایی که روی دروازه‌اش ایجاد می‌شود) نشان می‌دهد که رم در این فصل از سری آ باید حداقل 34 گل می‌خورده، در حالیکه دروازه‌ی جالوروسی تنها 27 بار باز شده. این آمار بیانگر سیوهای درجه یک الیسون است.

 

سورپریزهای دی فرانچسکو

با وجود اعتقاد کامل و باور دی فرانچسکو به استفاده از سیستمِ 3-3-4 و پیروی از فلسفه‌ی استادش زدنیک زمن، مربی 48 ساله‌ی رمی‌ها که اولین فصلش روی نیمکت جالوروسی را تجربه می‌کند با سورپریز بزرگش در بازی برگشت مقابل بارسلونا و سوئیچ کردنش به سیستم 2-5-3 نشان داد یکی از آینده‌دارترین مربیان نسل جدید فوتبال ایتالیا است. حالا سوال بزرگ برای یورگن در آستانه‌ی جدال امشب طرح و برنامه‌ایست که دی فرانچسکو برای او و تیمش در سر دارد. آیا آنفیلد شاهد سورپریز تاکتیکی دیگری از مربی سابق ساسوئولو خواهد بود؟

 

ریجکتی‌های لیگ برتر، ستاره‌های رم

ادین ژکو و الکساندر کولاروف هیچکدام جایی در نظام جدید منچستر سیتی و فوتبالی که پپ گواردیولا مد نظرش بود پیدا نکردند. فدریکو فاتزیو هم در دوران کوتاه حضورش در تاتنهام عملا بدل به جوکی بین هواداران این تیم شده بود. اما این سه بازیکن حالا در قلب تیمی قرار گرفته‌اند که در آستانه‌ی رسیدن به فینال چمپیونز لیگ است.

فاتزیو از زمان پیوستنش به رم پیشرفت چشمگیری داشته و بدل به مدافعی مستحکم شده. کولاروف هم جدا از انجام وظایف دفاعی‌اش با ارسال‌های دقیق و ضربات ایستگاهی خطرناکش کمک زیادی در بعد هجومی به تیمش می‌کند. در بازی‌ای که انتظار می‌رود شاهد پرس بالا و پرفشار هر دو تیم و شلوغی مرکز زمین باشیم، پاس‌های قطری و بلند کولاروف می‌تواند طرحی موثر برای دی فرانچسکو و ضربه زدن به لیورپول باشد.

 

اسلحه‌ی مخفی‌ای به نام اوندر

اگر رم امشب 2-5-3 بازی کند به احتمال زیاد چنگیز اوندر، پدیده‌ی این فصل جالوروسی، جایی در ترکیب اصلی نخواهد داشت. با این حال ورود او در هر لحظه از بازی به زمین می‌تواند بعد متفاوتی به خط حمله‌ی رم بدهد. پدیده‌ی 20 ساله و ترکیه‌ایِ رم نقشی کلیدی در رسیدن تیمش به نیمه نهایی چمپیونز لیگ داشته. او در یک هشتم دروازه‌ی شاختار دونتسک را در اوکراین باز کرد و در یک چهارم هم کرنری را فرستاد که منجر به ضربه‌ی سر کاستاس مانولاس و گل سوم رم مقابل بارسلونا شد.

بدون شک صلاح ستاره‌ی اول بازی امشب است و اگر رمی‌ها قرار است به حماسه‌سازی خودشان ادامه دهند و تا فینال پیش بروند باید راهی برای مهار این وینگر مهارنشدنی پیدا کنند. اما اوندر که در واقع جانشین صلاح در رم شده بی‌صبرانه منتظر فرصتی است که در بزرگ‌ترین شب‌های اروپایی خودش را نشان دهد و کاری کند دل هواداران جالوروسی دیگر خیلی برای ستاره‌ی سابق مصری‌شان تنگ نشود.

۳    
آی اسپورت
2018-04-24 13:34:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر