فهرست
شفر مثل مربیان ایرانی؛ از میان ما
شفر مثل مربیان ایرانی؛ از میان ما

شفر مثل مربیان ایرانی؛ از میان ما

آی اسپورت - «تفاوت» با مربیان ایرانی، اولین ویژگی مهمی بود که جایگاه وینفرد شفر را در استقلال مستحکم کرد. تیمی که با علیرضا منصوریان مدام درگیر هرج‌و‌مرج بود و حتی لبخند نمی‌زد، با پیرمرد پرانگیزه آلمانی زندگی را از سر گرفت و قهقهه‌زدن را تجربه کرد. جاه طلبی مرد آلمانی، گمشده بزرگ استقلال بود و فصل بد این تیم را به یک فصل درخشان تبدیل کرد. هنوز یک سال هم از حضور این مربی در فوتبال ایران نگذشته اما او رفته رفته در حال شبیه‌شدن به مربیان آشنای ایرانی است. تمایل برای دور زدن مسابقه سوپرجام و حاضر نشدن در این رقابت، شاید از مربیان وطنی پذیرفته شود اما بدون تردید از وینفرد شفر، چنین انتظاری وجود ندارد. او در حالی از زیر بار این مسابقه شانه خالی می‌کند که تاریخ سوپرجام، حتی یک ماه قبل از قهرمانی استقلال در جام‌حذفی نیز اعلام شده بود. البته که استقلال شرایط ایده‌آلی ندارد و هنوز در سردرگمی فصل نقل‌و‌انتقالات به سر می‌برد اما در کدام نقطه از دنیا، دیدار سوپرجام را به‌خاطر ناآمادگی یکی از دو تیم لغو می‌کنند؟ وینفرد شفر سال‌ها در اروپا مربیگری کرده و چندین سال در بوندس‌لیگا حضور داشته است. آیا در همه آن سال‌ها، اتفاقی شبیه به این در آلمان به وقوع پیوسته است؟ 

وینفرد شفر اولین مربی خارجی نیست که در فرهنگ خاص فوتبال ایران حل می‌شود و با گذر زمان، پروسه «ایرانیزه‌شدن» را پشت‌سر می‌گذارد. دورخیز کارلوس کی‌روش برای تعطیل‌کردن لیگ‌برتر و بیانیه‌های تند و تیز و نوشته‌های عجیب او علیه منتقدان‌اش، شبیه به رفتار افراطی برخی از مربیان فوتبال ایران به‌نظر می‌رسند. کارلوس وظیفه داشت حرفه‌ای‌گری را در تیم‌ملی نهادینه کند اما کار کردن در ایران، تفکرات قبلی خود او را نیز تحت‌تاثیر قرار داد. حتی برانکو ایوانکوویچ با وجود فرار همیشگی‌اش از یادگیری زبان فارسی، حالا شبیه یک مربی ایرانی عمل می‌کند. او به سرعت خودش را به متن دعواها می‌رساند و به هیچ قیمتی به کشمکش با سرمربی تیم‌ملی خاتمه نمی‌دهد. حتی مواجهه برانکو با بخشی از منتقدان‌اش، قابل مقایسه با گذشته به‌نظر نمی‌رسد. قبل از او، کی‌روش و شفر، مربیان پرشمار دیگری نیز بعد از چند فصل حضور در سطح اول فوتبال ایران، کاملا تغییر کردند. ظاهرا آنها به این نتیجه کلیدی رسیدند که فرمول‌های فوتبال حرفه‌ای برای موفقیت در ایران نتیجه‌بخش نیست و لیگ‌برتر، به مربیان خاص خودش نیاز دارد. 

با هر سرنوشتی که در انتظار داربی سوپرجام باشد، کنار کشیدن شفر از این مسابقه نگران‌کننده خواهد بود. او در حالی که تا همین چند ماه قبل برای این مسابقه کری می‌خواند، حالا به این نتیجه رسیده که شرکت در این دیدار ممکن است تیم‌اش را با یک ریسک بزرگ روبه‌رو کند و به همین خاطر، تصمیم دارد پای استقلال را از محدوده این ریسک بیرون بکشد. او مقصر به وجود آمدن زمزمه‌های لغو مسابقه نیست. مقصر اصلی، فوتبال ایران است که در آن علاقه‌ و اشتیاقی برای حفظ اصول اولیه وجود ندارد. فوتبالی که فضا را به صورت تمام و کمال برای دور کردن سرمربیان‌اش از باورهای حرفه‌ای فراهم می‌زند. وینفرد شفر در آلمان و یا حتی در لیگ‌های آسیایی، درخواست تعطیلی یک مسابقه را مطرح نکرده است. حتی اگر این تمایل نیز وجود داشت، او مطمئن بود که فدراسیون با چنین درخواستی موافقت نمی‌کند. در ایران اما اوضاع کمی متفاوت به نظر می‌رسد. اینجا مدیران در هر لحظه‌ای آماده تسلیم‌ شدن در مقابل باشگاه‌ها هستند و حاصل این کرنش ابدی، از بین رفتن همیشگی انضباط خواهد بود. شفر از کشوری می‌آید که دقت و نظم، در آن حرف اول را می‌زند اما در ایران، رفته رفته به مردی تبدیل می‌شود که می‌تواند همه ساختارها را نادیده بگیرد. همان‌طور که احتمالا مونتاژ بی‌ام‌دبلیو در تهران، می‌توانست این خودرو را با پراید هم‌تراز کند!

همشهری ورزشی

۸ ۱۳  
آی اسپورت
2018-07-15 18:52:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۳ نظر
ساسان
يكشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۸:۵۷
کدام کشور اروپایی لیگش به این زودی داره شروع میشه ؟ تو کدوم قاره نصف لیگ قهرمانانش میافته تو لیگ سال بعد؟ اگر وضع استاندارد باشه شفر هم مثل اروپایی ها رفتار میکنه
لنگی کیسه کش
يكشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۹:۰۶
برانگو با چه مجوزی بازی جام حذفی با نفت تهران رو به تاخیر انداخت؟ گفت 25 مهر با الهلال بازی داریم خسته میشیم 29 مهر بازی نگذار فتاحی هم گفت به روی چشم
کیسه چرک
يكشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷، ۲۲:۵۳
واقعا در این حد احمقی کیسه کش؟؟؟؟ از بازی سوپرجام تا بازی اسیایی 38 روز فرصته . والا احمق بودن یه حدی داره
۷
داشلی پیتزا زن
يكشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۹:۰۸
این با من مو نمیزنه فقط من کچلم این مو دار
۶
farhad
يكشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۹:۰۹
همشهری ورزشی ! نامی آشنا برای همه استقلالیها ! 6 سالی هست که بدون خستگی و بطور مداوم و عجیب بر علیه استقلال مطلب میذاره !! حتی در مورد املت خوردن لیدرها یا جوراب ممد خرمگاه !!! تلاش خارق العاده بخش ورزشی همشهری برای اذیت و ازار هوادار استقلال ستودنیه ! اما به همون اندازه بی ثمره و رو سیاهی میمونه به یه مشت قلم فروش که اسیر یه لقمه نونن!
علی خوشی
يكشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۹:۱۴
این یادداشت چند ایراد اساسی دارد: ۱- وقتی برنامه‌ریزی به شکل غلط انجام شود، نتیجه این است که قانون گریزی بدل به عادت می‌شود. جام در جام باید بعد انجام بازی‌های لیگ و جام حذفی برگزار می‌شد، نه زمانی که تیم‌ها در حال آماده شدن برای فصل جدید هستند. اما به دلیل جام جهانی، این اتفاق نیافتاد‌. ۲- مطلب به گونه‌ای نوشته شده که ایرانی بودن، یعنی رفتار ناپسند و نکوهیده. این حجم از ضد ایرانی بودن را درک نمی‌کنم. ۳- یکی از شاخصه‌های فرهنگ غربی، فرهنگ انتقاد است، چیزی که برخی آن را با غر زدن یا نق زدن اشتباه می‌گیرند. شفر از فرهنگ آلمانی آمده است، جایی که باید هر چیزی منطق داشته باشد.
۸
//
يكشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۹:۲۰
از ترس شفر و شومن بودنش میخوای حرف بزنی این وسط اسم برانکو رو چرا میاری؟ نکنه دوستان انتظار دارن برانکو فقط توهین ها رو گوش کنه؟؟؟ به هرحال بهتر بود در نقد رفتارهای اماتور شفر پای دیگرون رو وسط نمکشیدیدهرچند رفتارهای ایشون از همون روزهای اول هم نشون از شومن بودن رو داشت
۹
الن
يكشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۹:۲۲
یعنی فقط از لغو سوپرجام فهمیدین شفر حرفه ای نیست؟ واقعا رفتارهایی مثل انداختن شال، ادااطوار و سروصدا و توهین های مکرر کنار زمین، مصاحبه های عجیب و غریب در وصف استقلال و اینکه تو اروپا همه از استقلال حرف میزنن شماها رو به این نتیجه نرسونده بود که ایشون رگ خواب این جماعت رو به دست گرفته؟
خربین بابای الن
يكشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۰۳
از دسته 2 اسلونی 5 تا 5 تا گل میخورن لنگیای احمق درباره استقلال هم نظر میدن
.
يكشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷، ۲۲:۵۵
باز این ب[...] نظر داد کیسه کش از تیم دانشجویان که 7 تا نخوردیم اونم تو امتحانات . اصلا چیه همونی که از ترس سوپرجام فرار کرده اونور مزز؟
۴
ناصر
يكشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۹:۴۵
کاملا متن درستی هستش .. شفر وقتی دید که زدن زیر حرف و قول و قرارها چقدر راحته این نتیجه رو گرفت که ایرانی بازی در بیاره ... بنده خدا فکر میکرد برگرده لیستی که بهشون داده رو حداقل نصفش رو گرفتن ولی دید نه اصلا از یک لیست دیگه خرید کردن ... فکر میکرد برگرده یکراست تیم رو ور میداره میبره اردوی آلمان ... نمیدونست تازه بیاد اینجا باید راه بیافته دنبال پاسپورتش ... نمیدونست برای یک اردوی ترکیه باید تیم نصفه نیمه ش رو سه گروه کنه و تو سه روز برن اردو ... خب بنده خدا مثل بعضیا وارد نبود وگرنه اون هم وقتی رفت هیچوقت برنمیگشت ... الانم تصمیم گرفته ایرانی شه
۱
بهرام
يكشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷، ۲۱:۳۸
اقای کجای دنیای دنیا ندیده
کجای دنیا دو تیم مهم فوتبال دراختیار دولته کجای دنیا پدیده هایی مثل ح.ه داره کجای دنیا فینال جام حذفیش توی جایی مثل خرمشهر برگزار میشه کجای دنیا دو باشگاه مردمی بزرگ مدیرانشون بجای داشتن لیاقت برمبنای چاکرم و نوکرم انتخاب میشوند کجای دنیا همه درگیری های فوتبالش بین سرمربی تیم ملی و باشگاهیشه و یک عده میرزابنویس این طرف یک عده دیگه اونطرف از خجالت هم در میان
کجای دنیا پسر مهمترین مسئول ورزش مملکت می اد تو فضای مجازی در نهایت بی مغزی کری های ابلهانه برای طرفداران تیم مقابل می خونه کجای دنیا رئیس جمهور و وزیر امورخارجه مملکت برای حل خرابکاری های احمقانه یک باشگاه وارد عمل میشوند کجای دنیا مطبوعات و رسانه ها همگی در اختیار یک تیم هستند و دائم در حال تخریب رقیب درحالیکه تیم مقابل هیچ رسانه ای برای بیان گرفتاری هایش ندارد کجای دنیا مغزهای اهالی رسانه اش انقدر کوچک است و انقدر حقیرند که به شکل علنی برای کری خوانی صفحه سیاه کنند کجای دنیا کجای دنیا کجای دنیا تاج و ساکت و فتاحی دارد کجای دنیا منشور دارند کجای دنیا پدیده متحجری چون حسن زاده و تورک دارد کجای دنیا روزنامه تخصصی پیروزی برای طرفداری از پرسپولیس دارد اما یک مشت بوقچی کوچک مغز طرفدار افراطی پرسپولیس صفحه ورزشی روزنامه دولتی همشهری را در اختیار دارند کجا کجا کجا کجا کجا کجا!؟؟،..بابا جمع کنید برید گاراژ حالا که به نفعتونه کجای دنیا؟؟
۹
عمرعبدرالرحمن
يكشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷، ۲۲:۵۶
یه شومن دلقک پیرخرفت که کیسه ها رو گوش مخملی فرض کرده
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر