فهرست
نمره‌دهی عجیب 90: ترابی بهتر از سیدجلال و ایرانپوریان
نمره‌دهی عجیب 90: ترابی بهتر از سیدجلال و ایرانپوریان

نمره‌دهی عجیب 90: ترابی بهتر از سیدجلال و ایرانپوریان

آی اسپورت- سیستم امتیازدهی برنامه 90 از سال گذشته آغاز شد و روند بسیار خوبی هم داشت. اگرچه با توجه به امکانات و شرایط موجود این امتیاز دهی و اطلاعات از بازیکنان نتوانست با نمونه‌های خارجی‌اش برابری کند اما در قیاس فوتبال ایران حرکتی نو و مفید بود که تا حدودی توانست عملکرد بازیکنان را روشن کند. دیگر فقط بازیکنانی که گل می‌زدند و پاس گل‌ می‌دادند به چشم نمی‌آمدند و عملکرد بقیه بازیکنان هم به چشم می‌آمد و فنی‌تر و تکنیکی‌تر زیر ذره‌بین قرار می‌گرفتند. این نمرات در بسیاری از مطالب و کارشناسی‌های لیگ هم مورد استفاده قرار گرفت. مطمئنا این روش امتیازدهی باگ‌هایی هم دارد. باگ‌ها و اشتباهاتی که باعث می‌شود گاهی اوقات اتفاقاتی غیرمنطقی در جدول رده‌بندی بازیکنان افتاده و بازیکنانی در جایگاه‌هایی قرار بگیرند که کمی عجیب به نظر برسد. اگرچه با توجه به این که این نمرات با دیدن چندباره بازی تیم‌ها و در نظرگرفتن فاکتورهای متعدد داده می‌شود نمی‌توان در مورد اشتباه بودن آنها قضاوت آسانی داشت. اما چند مورد عجیب را می‌توان در میان جدول پیدا کرد. اولین و عجیب‌ترین مورد در همان اولین مراجعه به جدول قابل مشاهده است. مهدی ترابی در رده دوم. ترابی فصل گذشته پدیده لیگ برتر بود البته صحیح‌تر این است که او را پدیده تیم‌ملی بدانیم. همین مساله باعث شد تا در این فصل انتظارات از او بالاتر برود. انتظاراتی که شرایط بد تیم سایپا اجازه نداد تا ترابی به چشم بیاید و مشخص شود که این انتظارات را برآورده کرده یا نه. او در تیم سایپا بهترین بازیکن تیمش بود. اما این را نباید فراموش کرد که تیم چهاردهم جدول است و بهترین بازیکن تیم چهاردهم بودن هم حضور او در رتبه دوم را توجیه نمی‌کند. در این جدول بازیکنانی مانند جلال حسینی و ایرانپوریان پایین‌تر از پدیده این فصل نه چندان سرحال سایپا قرار دارند.

اگر بخواهیم به دیگر نکات عجیب جدول اشاره کنیم شاید بشود از امید ابراهیمی هم نام برد. بازیکنی که او هم برخلاف فصل گذشته که یکی از بهترین‌های لیگ بود عملکرد خوبی در ترکیب استقلال نداشته. بررسی عملکرد او در طول بازی و بعضی از گل‌های دریافتی استقلال این نتیجه را به همراه دارد که او یکی از بدترین‌های آبی‌پوشان در این فصل بوده است. در این جدول بیست و یکمین بازیکن لیگ به محمد ناصری اختصاص داده شده. دروازه‌بان سیاه‌جامگان که با این رتبه، پنجمین دروازه‌بان برتر لیگ است. آمار نشان می‌دهد که او از لحاظ آماری سومین گل خورده لیگ را دارد. اگرچه بهتر است در این زمینه به قضاوت کارشناسان برنامه 90 اعتماد کرده و این‌طور حساب کنیم که او روی گل‌های دریافتی تیمش تقصیر زیادی نداشته است.

۱۷ ۳  
آی اسپورت
2016-12-28 14:16:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
محمد
چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵، ۱۴:۵۳
ترابی شش هفته اول چهارتا گل زده بود و چندتا پاس گل هم داده بود وکلا بازیکن موثری بود،از وقتی هم که مصدوم شد روند نزولی سایپا شدت گرفت. در مورد ناصری: تو کل دنیا دروازه بان ها بر اساس درصد سیو ها رده بندی میشن،که معمولا دروازه بان های تیم های ضعیف چون سیوهای بیشتری دارند در رده های بالا قرار دارند،مثلا تو لیگ انگلیس دروازه بان وستهم که تیمش ۳۲ تا گل خورده بهترین نمره رو گرفته.در مورد ابراهیمی نظری ندارم:-)
جاهد
چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۰۷
دقیقا تفکر ژورنالیستی دارید!بازیکنی که جام نبره ضعیفه!این تز شماست.در صورتی که بحث انفرادی و تیمی دو مقوله جداست.شما ببینید ترابی تا قبل از مصدومیت روی اکثر گلهای تیمش نقش داشته.و با اینکه مدت ها مصدوم بوده هنوزم از حیث عملکرد(گل و پاس گل) جزو بهترینها بوده.نمیدونم کی قراره که حرفه ای به قضییه نگاه کنیم.نکته جالب اینجاست که نویسنده میگه"دیگر فقط بازیکنانی که گل می‌زدند و پاس گل‌ می‌دادند به چشم نمی‌آمدند و عملکرد بقیه بازیکنان هم به چشم می‌آمد".خب دوست عزیز شما هم برای ضعیف شمردن ترابی به جدول نگاه میکنی نه کیفیت بازیکن!پس با منطق شما الان ربیع خواه باید بالای جدول باشه چون هم تیمش عالی نتیجه گرفته هم دفاع پرسپولیس عالی بوده!!!
۴
تراختور اذربایجان و نود مفتخور ترین برنلمه ایران
پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵، ۱۲:۲۰
ما این برنامه 90 رو در سال98 شناخته.........با این برنامه مسخره رو قطع کنن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر