فهرست
چلسی-منچستریونایتد؛ خراب کردن جشن
چلسی-منچستریونایتد؛ خراب کردن جشن

چلسی-منچستریونایتد؛ خراب کردن جشن

آی اسپورت - تقابل حساس ژوزه مورینیو با ماپوریتسیو ساری در شرایطی برگزار خواهد شد که دو تیم با شرایطی کاملا متفاوت نسبت به فصل پیش پذیرای هم خواهند بود. دیدار با چلسی، شروع یک قصه  از تایم‌لاین سخت مورینیو خواهد بود که با نبرد برابر سیتی گواردیولا خاتمه پیدا می‌کند. در این فاصله تیم مورینیو، دوبار با یوونتوس در لیگ قهرمانان اروپا دیدار خواهد کرد. حال بعد از وقفه بازی‌های ملی و فراموش کردن بازگشت دراماتیک منچستر جلوی نیوکاسل، این نبردها می‌تواند ماندن مورینیو را تضمین یا فصل سوم مورینیو را پیش از کریسمس تمام کند.

چلسی ساری

این مرد ایتالیایی به خوبی خودش را با شرایط انگلیس وقف داده. این در حالی بود که گوادریولا در فصل اول حضورش در انگلیس بدترین دوران حرفه‌ای خودش را تجربه کرده بود. همتای ایتالیایی ساری، کونته نیز لبه تیغ را بعد از شکست 3-0 برابر آرسنال حس کرده. ساری در اولین گام حضورش در انگلیس، با خرید جورجینیو و قرار دادن او کنار انگولو کانته، سدی محکم در میانه زمین شکل داده و عملکرد عالی جورجینیو و رها شدن ادن هازارد از بند تدافعی باعث شده تا آنها از 8 بازی 20 امتیاز را به دست بیاورند. 

بهترین عملکرد آنها نه بازی با لیورپول بلکه در بازی با وستهم رقم خورد. مردان ساری برای متوقف کردن سرعت تیمی وستهام، دفاع لایه‌ای و تماما ایتالیایی را به نمایش گذاشتند. جمع شدن گروهی در باکس خودی و پیاده کردن برتری عددی، یکی از بارزترین نکات آن دیدار بود. اما این تمام نکات تیم او نیست. معضل تمام‌کنندگی هنوز در تیم حل نشده و با افت آلوارو موراتا و پایین آمدن اعتماد به نفسش، تمام بار حملات تیم روی دوش ادن سنگینی می‌کند. دیگر مهره ساری در این پست هم ژیروست. او در آرسنال کنار سانچز یکی از مهره‌های اثرگذار بود. ولی از زمانی که به چلسی ملحق شد نقش او کاملا زیر سایه هازارد قرار گفت و جز چند درخشش مقطعی، هرگز از او مهاجمی زهردار یاد نشد. به همین خاطر ساری برای طراحی حملات از چندین شیوه استفاده کرده تا به نوعی اثرگذاری لفظ مهاجم را در تیم کم کند.

«یک مهاجم واقعی توپ را بیشتر از هافبک لمس نمی‌کند.» این جمله‌ای است که ساری در زمان هدایت ناپولی به زبان آورد و وجه اشتراک او با گواردیولا را عیار ساخت. با نگاهی به نحوه طراحی حملات چلسی و ضعف اساسی خط دفاعی یونایتد می‌توان پی برد که شیاطین سرخ، بی‌جهت جلو نخواهند کشید. اما برگ برنده مورینیو دربازی با چلسی نحوه خنثی کردن یکی از اثرگذارترین بازیکنان چلسی یعنی هازارد است.

1
1

در فضاهای فشرده و بسته، ادن هازارد محور طراحی حملات چلسی خواهد شد و وظیفه او با جورجینیو در این مورد تغییر خواهد کرد. با استفاده از قدرت تکنیکی بالا و قابلیت مانور دادن بالا.

2
2

منچستر یونایتد 

از بازی با چلسی تا بازی با سیتی، به عنوان یکی از سخت‌ترین دوران مورینیو یاد خواهد شد. او غیر از تقابل با دو تیم آماده پریمیرلیگ باید خودش را بایکی از آماده‌ترین تیم‌های حال حاضر اروپا یعنی یوونتوس رودررو کند. از ضعف‌های اساسی خط دفاعی یونایتد که بگذریم، یک خط جلوتر هم هنوز به حد مطلوب مورینیو نرسیده. فرد و ماتیچ به همراه پوگبا.

عملکرد درخشان پوگبا در یووه و تیم ملی فرانسه، دادن آزادی عمل کامل و پشتیبانی شدن از بازیکنانی بود که به هیچ وجه قوه خلاقیت پوگبا را مخدوش نکردند. نه آرتورو ویدال و نه آندره پیرلو. شاید تشبیه قرار گرفتن او در قفس تاکتیکی ژوزه مورینیو درست باشد. پوگبا هرگز بازیکن چندوجهی نبوده و همین مورد مورینیو را برای یافتن راه حل بعد از گذشت 3 فصل ناکام کرده.

مصدومیت ماتیچ جزیی بود اما بعد از بازی‌های فرسایشی صربستان، او هنوز خودش را به سطحی که همه از او سراغ داریم، نرسانده. بعد از از دست دادن فرصت گلزنی دربازی با نیوکاسل، مورینیو به نبود اعتماد به نفس در وجودش اشاره کرده. مهم‌ترین نکته درباره نقش ماتیچ در تیم مورینیو کنترل و نظم‌دهی خط هافبک به اضافه خط دفاعی بود. اما حالا با افت مقطعی او هیچ چیز سرجای اصلی‌اش نیست.

همین چندهفته پیش بودکه تلگراف از فرد به عنوان بدترین خرید تابستانی یونایتد یاد کرد. او به قدری افت کرده که جایگاهش در تیم ملی برزیل هم متزلزل شده است. به تمام این‌ها مصدومیت آندره هررا را نیز باید اضافه کنیم.

رویکرد تیم در بازی با چلسی؟

اگر بازی دو فصل پیش یونایتد جلوی لیورپول را به یاد داشته باشید، مورینیو تمام ریسک‌های حمله کردن به دروازه تیم کلوپ را برای بسته نگه داشتن دروازه و گرفتن یک امتیاز در آنفیلد از بین برد. چیزی که در ذهن مخاطب شکل گرفته واژه «تخریب‌پذیری» است. او در این تاکتیک استاد از کارانداختن بمب‌های لحظه‌ای حریف خواهد بود. حالا این بمب در دست شاگردان سابقش خواهد بود، چه کسی بهتر از او برای خراب کردن جشن؟

 

۸    
آی اسپورت
2018-10-18 19:47:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر