فهرست
گزارش تحلیلی: چرا حق با برانکو بود؟
گزارش تحلیلی: چرا حق با برانکو بود؟

گزارش تحلیلی: چرا حق با برانکو بود؟

آی اسپورت – تا پیش از شروع این فصل، موافقان و مخالفان کی‌روش به دو سبد کاملا مجزا تقسیم می‌شدند. یک سبد، مربیان ایرانی مخالفان او مثل مایلی کهن و قلعه‌نویی و درخشان بودند و یک طرف، موافقانش از بین مربیان خارجی و مربیان جوان داخلی مثل گل محمدی و ویسی قرار داشتند. اختلاف این فصل کی‌روش و برانکو، این توازن را بر هم زده و مخالفت‌ها با برنامه‌های کی‌روش، جدی‌تر زیر ذره بین قرار می‌گیرد.

برانکو این فصل، با دو اردوی کی‌روش مخالفت جدی داشت. اولی، اردویی که در دوران بدنسازی و پیش از شروع لیگ برتر برگزار می‌شد و دومی، اردوی اخیر که بازیکنان شاغل در لیگ برتر بدون داشتن بازی دوستانه، به امارات سفر کردند. برانکو، نقد مشخصی به این اردو می‌کرد: «اگر بازیکن زیر 22 سال ما را به تیم ملی دعوت می‌کردند قبول می‌کردم که او می‌خواهد بازیکنان جوان را برای جام جهانی روسیه محک بزند. ولی الان دیگر نمی‌توانم بپذیرم. به همین دلیل مخالف هستم و اعتراض می‌کنم که چرا شرایط اینگونه است و ما با 15 نفر باید تمرین کنیم.»

در مدت تعطیلی ژانویه، علاوه بر ایران، تیم‌های زیادی اردوهای دوستانه برگزار کردند و مقایسه اردوی این کشورها با اردوی تیم ملی، بیشتر می‌تواند وضعیت اردوی تیم ملی را نشان دهد.

سوئد، اسلواکی و کرواسی کشور برانکو، مهمترین تیم‌های اروپایی بودند که تیم‌هایشان را در این مقطع زمانی به اردو بردند. آن‌ها هم بخاطر فشردگی لیگ‌های اروپایی، در این اردو از بازیکنان لژیونر استفاده نکردند اما در عوض، بازیکنانی که سابقه ملی نداشتند را به اردو بردند و محک زدند. در تیم ملی سوئد بجز لویکی، همه بازیکنان دعوت شده کمتر از 10 بازی ملی داشتند. در کرواسی فقط پیواریچ 11 بازی ملی داشت و اسلواکی، هیچ بازیکنی با بیشتر از 4 بازی ملی را به اردو نبرد. در تیم ملی ایران، بازیکنی با بیش از 100 بازی ملی به اردو رفته بود.

تعداد بازیکنان با بیشتر از 10 بازی ملی

سوئد / یک نفر

کرواسی / یک نفر

اسلواکی / صفر

ایران / 6 نفر

نکته بعد، تعداد بازی این اردوهاست. سوئد برای بازی دادن به جوانانش مقابل اسلواکی و ساحل عاج، اسلواکی برای بازی با سوئد و اوگاندا و کرواسی، برای تورنمنت چین به اردو رفتند. ایران در اردوی دبی، هیچ بازی برگزار نکرد و فقط مقابل منتخب آفریقایی‌های مقیم دبی قرار گرفت.

تعداد بازی‌های دوستانه در اردوی ژانویه

سوئد / دو بازی

کرواسی / دو بازی

اسلواکی / دو بازی

ایران / صفر

شاید بیشتر از دو نکته اول، مسئله سوم برانکو و دیگر مربیان لیگ را عصبانی کرد. فاصله اردوی دبی که در تقویم توافق شده وجود نداشت تا دور برگشت لیگ، بسیار کوتاه بود. بازیکنان ملی‌پوش ایران، حتی یک هفته هم فرصت استراحت و آماده سازی برای نیم فصل دوم را نداشتند. کشورهای دیگری که در این دوره برای بازیکنان داخلی اردو برگزار کردند، بین آخرین بازی ملی و شروع مسابقات باشگاهی نیم فصل دوم یا فصل جدید، حداقل یک ماه زمان گذاشتند.

فاصله آخرین بازی ملی با شروع مسابقات باشگاهی

سوئد / 12 ژانویه تا 2 آپریل / 80 روز

کرواسی / 14 ژانویه تا 17 فوریه / 34 روز

اسلواکی / 12 ژانویه تا 18 فوریه / 35 روز

ایران / 5 ژانویه تا 11 ژانویه / 6 روز

اردوی کشورهایی مثل سوئد، کرواسی و اسلواکی خارج از تقویم فیفا و همزمان با اردوی تیم ملی، به عنوان دفاعی برای تصمیمات جدید کارلوس کی‌روش مطرح می‌شد. اردوهایی که در آن بازیکنان تازه، در دو بازی سخت امتحان شدند و سپس یک تا دو ماه برای استراحت و شروع نیم فصل دوم یا فصل جدید به استراحت رفتند. بیشتر بازیکنان حاضر در اردوی ایران، چهره‌های ثابت تیم ملی بودند. ایران هیچ بازی مهمی برگزار نکرد و بازیکنان 6 روز بعد از بازی با منتخب آفریقا، باید بدون استراحت در نیم فصل دوم به میدان می‌رفتند. شاید اگر فقط یکی از موضوعات در اردوی تیم ملی هم وجود داشت، کسی از اضافه شدن ناگهانی آن به برنامه مشترک تیم ملی و باشگاه‌ها تعجب نمی‌کرد.

۳۳ ۱۷  
آی اسپورت
2017-01-15 15:57:00
همچنین در این باره بخوانید:
نظر دهید

۱۷ نظر
کاج صغیر
يكشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۲۸
برانکو کیسه کش سوراخ کن
برزو(گفتم نرو_محمد عليزاده)
يكشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۳۳
عليرضا لنگسوراخكنيان
شما رو دعوت ميكنم به رستوران هاي زنجيره اي نامبرتن!!
خخخ
۶
گودرز
يكشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۳۳
خیلی جالبه. اماده سازی هرکشور براساس داشته های خودش برنامه ریزی میشه. نکنه انتظار داشتید کرواسی برای بازی با پین مودریچ و راکیتیچ و پریشیچ هم دعوت کنه. حالا شما که اینقدر خوب تحلیل میکنید وضعیت تیم ملی ایران رو مقایسه کنید با قطریها. کی روش برای برگزاری یه اردو باید از برانکو اجازه بگیره در حالیکه قطریها زمین و زمان رو در اختیار تیمشون میذارن که بتونن مارو ببرن. واقعا موندم طرفداران برانکو یه لحظه فک نکردن که اگه ما به قطر ببازیم چه حواشی در انتظار تیم ملی و همینطور پرسپولیس خواهد بود...
برزو(گفتم نرو_محمد عليزاده)
يكشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۳۶
ننويسيد گزارش تحليلي، بنويسيد گزارش لنگي
قباد
يكشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۵۴
مشکل اینجاست طرفداران پرسپولیس تیم خودشون رو به تیم ملی کشورشون ترجیح میدن ،برعکس استقلالی ها که وقتی حتی رحمتی هم دعوت نمیشه ب منافع کشورشون پشت نکردن، برانکو حسوده چشش دنبال نیمکت تیم ملیه پرسپولیسوبهانه کرده
برزو(گفتم نرو_محمد عليزاده)
يكشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۱۲
ما هم دلمون پر بود ولي عدو شور سبب خير كه...
رحمتي دربست در اختيار استقلال بود بهتر سد واسه باشگاه. تو جام جهاني هم شك ندارم اگه رحمتي بود توپ مسي رو ميگرفت. همينطور تو جام ملت ها حداقل دوتا از پنالتي ها رو ميگرفت. كيروش خودشم كلي تاوان داد سر اين قضيه دعوت نكردن از رحمتي
۴
روزبه
يكشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۰۷
چه عجب بالاخره یه تحلیل منطقی نوشتید...
علی
يكشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۲۷
آقا ول کنید دیگه.برانکو یه غلطی کرده ما هرروز باید این جور تیتر ها رو ببینیم.
من خودم عاشق تراختورم اما هیچ چیز مهمتر از ایران و تیم ملی نیست. من خودم به شخصه راضیم تراکتور این فصل قهرمان نشه ولی تیم ملی بره جام جهانی.
ولی طرفدارای پرسپولیس برانکو رو کردن خدا هر چی بگه انگار آیه نازل شده.آقا گیرم که قهرمان شدید که چی؟بابا یه ذره ملی گرا باشین یه ذره وطن پرست باشید...نم میگیره از بعضی پرسپولیسی هایی که عین بزغاله میمونن
۷ ۳
ساسان
يكشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵، ۱۸:۳۳
باریکالله به عقل و شعور هر کی از وطن پرستی حرف بزنه شما سوراختوری نباید حرف بزنید شعار خلیج ع...ی ندین حمایت از تیم ملی پیشکش
علی
يكشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵، ۱۹:۱۱
دوباره این بحثا ترک و فارسو وا نکنید.اینکه چرا بعضی از ترکا شعار خلیج عر... میدن دلیلش رفتارهایی هست که شما ها توی گذشته داشتینو جوک ها و فیلمهایی که رفتگرش.....و نتیجش شده همین تفرقه ای که بین مردم افتاده نه فقط ترک و فارس بلکه کرد و لر و عربها هم وارد این تفرقه شدن و این مثل زهر هست واسه کشور.ساسان
۲
تاج+ساکت+اسلامیان: باند کثیف اصفهانی
يكشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵، ۱۹:۳۵
خودت غلط کردی بی ادب
۴
آرش
يكشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۴۴
چه عجب بابا واقعا سایت آی اسپورته یا من اشتباه اومدم؟
رضا
يكشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵، ۱۸:۰۴
لنگیهای وطن فروش.این همون برانکو نبود که ترکیب تیم ملی رو با تعویضاش ما تا سه سال بعدش خبر داشتیم.کارشناسا و هوادارا لقب برانکوی ترسو بهش داده بودن .برانکو خواب تیم ملی رو باید ببینی .اینو مردم بدونن ما تا 100سال دیگه مربی مثل کی روش نخواهیم داشت.باید خواب مربی با کلاس جهانی مثل کی روش برای همیشه به گور ببرین.البته با این کاراتون خلایق هر چی لایق.
۴ ۱
برزو(گفتم نرو_محمد عليزاده)
يكشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵، ۱۸:۲۴
برانكو سرمربي همون تيمي بود كه بداوي و رضايي وسط زمين با هم دعواشون شد.
تصور كنيد سرنوشت بازيكنها رو تو تيم كيروش اگه همچين اتفاقي بيفته
۶
ایمان
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵، ۰۱:۱۲
با عرض سلام خدمت نویسنده محترم
برانکو فقط همینو نگفت. مطالب دیگه هم گفت و خودشو لو داد. گفت شما با سوریه مساوی کردید. گفت از اردوی تیم ملی که برمی گردند چاق میشن ( خدا وکیلی اینو دیگه جک گفت حتی وجدان حامیان برانکو هم میدونند)
خیلی در عجبم یک مربی تو کشور دیگه این نوع توهین که شما با سوریه جنگ زده مساوی کردید را می گفت سرش بالای دار بود ولی اینجا..........................
بهنام
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵، ۰۲:۳۰
این تحلیل بسیار دقیق و مبتنی بر اعداد و ارقام در تطابق کامل با بینش طبیعی هر آدم منصفی هست. این موضوع طرفداری بی منطق از کیروش میتونه سوژه بسیار خوبی برای یک پایان نامه جامعه شناسی باشه. اگر به عقب تر برگردیم این حمایت ایتدا فنی تر بود اما به خاطر دارم دوره ای که شدیدترین انتقادات به کفاشیان وارد می شد و بحث کناره گیری کیروش هم مثل همیشه مطرح بود فدراسیون کفاشیان کیروش رو با حمایت مالی چشمگیر دولت گذشته حفظ کرد و در واقع با این کار از انتقادات بی امان رسانه ها بخصوص برنامه نود در امان بود. در اون مقطع یک دوقطبی بین مخالفان دولت و حامیان آنها در جامعه وجود داشت و هر حرکتی در کشور وارد کارزار جنگ روانی جامعه می شد و کیروش هم آرام آرام و رندانه سوار بر این امواج شد و از حمایت بی سابقه قشر عظیمی از جامعه (مخالفان دولت) برخوردار شد. در این بین ضعف مفرط فدراسیون هم از نظرها پنهان موند و در واقع دوستانی که بر پایه تقابل روانی با دولت از کیروش حمایت کرده بودند آنچنان در حس فرو رفتند که از این مساله مهم غافل شدند و به حمایت کورکورانه از کیروش ادامه دادند.
در هر صورت در دوران دولت فعلی این دوقطبی فروکش کرده و مجالی برای این موج سواری رندانه باقی نگذاشته و کیروش باید برای حفظ جایگاه خودش از روش های دیگری استفاده کنه مخصوصا در تقابل با برانکو که خودش وجه بسیار خوبی در افکار عمومی داره...
۱
یه ایرانی
سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵، ۰۰:۰۹
چه عجب یه نقد با دلیل و مدرک مستند دیدیم در این سایت
به اندازه کافی گویا بود برای همه افراد
اگر فقط کمی انصاف و منطق در همه گروه ها وجود داشته باشد ؛ قطعا رفتارهای ناپسند و ناشایست جناب کیروش به وضوح دیده خواهد شد .
باید بسیار کوته فکر و ناانصاف باشیم که در این مورد بخصوص یعنی اردوی بیخود و بی جهت نیم فصل حق را به کیروش بدهیم
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر