فهرست
اخلاق مو و شلوار؛ کمیته ظاهرسازی
اخلاق مو و شلوار؛ کمیته ظاهرسازی

اخلاق مو و شلوار؛ کمیته ظاهرسازی

 آی‌اسپورت- از کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال چه در حافظه‌ها هست؟ تذکر به مدل‌ موها، خالکوبی‌ها و لباس‌ها؟ در این یک سال اخیر چه خبرهایی از این کمیته منتشر شده؟ سیدمهدی رحمتی برای عکسی که یک هوادار بدون روسری با او گرفته با دستور موقت محروم شد، به منشا بابت مدل مویش تذکر داده شد، سوشا مکانی پیش از این‌ها برای لباس‌های باب‌اسفنجی‌اش محروم شد و به اروپا رفت، محسن فروزان به خاطر عکس‌هایی که همسرش منتشر کرده بود محروم و با تعهد بخشیده شد، احضار مجید جلالی به دلیل انتقاد از سازمان لیگ، محروم کردن کیانی بابت شوخی یا جدی بریدن دست عارف آغاسی در تمرین؛ حالا هم محسن مسلمان و وریا غفوری برای قلیانی که هنوز معلوم نیست کشیده‌اند یا نه با دستور موقت محروم شده‌اند. بین همه حکم‌های گذشته فقط حکم سوشا مکانی اجرا شد و سرنوشت حکم کیانی هم معلوم نیست.  پیش از این هر بار کمیته اخلاق فدراسیون یا نتوانسته حکم‌هایش را اجرا کند یا خودش هم چندان پای‌بندی به این احکام نبوده.

فردا وریا غفوری و محسن مسلمان هم به کمیته اخلاق بروند و اولی درباره یک عکس با احتمال بالای دست‌کاری و دیگری درباره یک فیلم که احتمال قدیمی بودن دارد توضیح می‌دهند. هر دو هم پیش‌پیش محروم شده‌اند و گناه‌کار بودن‌شان مسجل تشخیص داده شده مگر آن که خلافش را ثابت کنند؛ درست برعکس رویه‌های قضایی. البته که مثل اغلب احکام دیگر هم‌چنان تا وقتی حکم محرومیت اجرا نشده نباید آن را باور کرد. مشکل کمیته اخلاق هم اصلا قلیان کشیدن احتمالی این بازیکنان نیست بلکه علنی شدن قلیان کشیدن آن‌ها است. 

جدا از ایرادها و ابهام‌هایی که در آخرین حکم کمیته اخلاق وجود دارد، این کمیته خودش را به کمیته‌ای تبدیل کرده است که تداعی‌کننده کمیته مو و خالکوبی و شلوار و دخانیات است. کمیته‌ای که به گفته رئیس‌اش، تورک حتی نتوانسته با دلال‌هایی که از خارج از فوتبال در فوتبال دخالت می‌کنند برخورد کند و آن‌ها را به دادسرا معرفی کرده است. کمیته اخلاق قرار بوده از فوتبال دفاع می‌کند اما آن‌چه این کمیته برایش می‌جنگد صورتی ظاهری از اخلاق است که به ظاهر بازیکنان و حفظ ظاهرشان مربوط می‌شود. اولی را در قیافه و مو و لباس‌شان جست‌وجو می‌کنند و دومی را در پنهان کردن سیگار کشیدن و قلیان کشیدن و عکس نگرفتن‌شان با هوادارهای خارج‌نشین.

چطور این کمیته بعد از تاسیس حتی یک بار اعلام نکرده که با پرونده فساد فلان بازیکن یا مربی فوتبال، با بهمان زد و بند در لیگ حرفه‌ای، یا ارتباط فلان داور با یک محل شرط‌بندی زیرزمینی یا هر چیزی شبیه به این برخورد کرده است. این‌ها یا چیزهایی شبیه به این‌ها اخلاقی هستند یا عیراخلاقی نیستند.؟ یا فوتبال ایران آن‌قدر منزه از این مسائل است که تا به حال احتیاجی به این برخوردها نبوده؟ اخلاق را به همان مو و لباس و ریاکاری‌های همیشگی فروکاستن، نه تنها از اعتبار احکام محرومیت بلکه اعتبار کمیته‌ای این‌گونه را هم کاهش می‌دهد. کمیته‌ای که پر سر و صدا عکس و فیلمی را بهانه محرومیتی موقتی می‌کند و بعد آن را دستمایه یک تعهد یا هر چیزی شبیه به این تا ببخشد. اخلاق کمیته اخلاق در حریم فردی بازیکنان خلاصه می‌شود و درباره رفتارهایی که واقعا به فوتبال و به جامعه فوتبالی ضربه می‌زند سکوت پیشه می‌کند.

۱۷ ۲  
آی اسپورت
2017-10-23 18:36:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
jabi
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۹:۲۸
لایک
پرسپولیس واقعی
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶، ۲۱:۱۹
آخه قلیون کشیدن بدتر از هر فساد و رانت و اختلاس و دزدی است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

کلا موهات درست باشه قلیون هم نکش ، دیگه هرکاری خواستی بکن
۸
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر