فهرست
ژردان در بندر؛ یک خرید هوشمندانه
ژردان در بندر؛ یک خرید هوشمندانه

ژردان در بندر؛ یک خرید هوشمندانه

آی اسپورت - این آن ساق‌های پرتوان به لیورپول آمده‌اند. آن پای چپ هم همینطور. ژردان شکیری بازیکن لیورپول شده است. سرخپوشان 13 میلیون پوند برای خرید او پرداخته‌اند و این بازیکن سوییسی، سومین خرید مهم تابستانی آنهاست. در روزگاری که بازیکنان ضعیف‌تر با قیمت بالاتری خرید و فروش می‌شوند، چنین خریدی به معنای سود خالص برای لیورپول است. آنها برای او همانقدر پول پرداخته‌اند که بورنموث برای خرید دیوید بروکس به شفیلدیونایتد داده است.

شکیری در لیورپول کارهای بسیاری انجام خواهد داد. یورگن کلوپ به‌شدت به دنبال آن بود که تعداد بازیکنان تهاجمی‌اش را بیشتر کند، چرا که تیمش در انتهای فصل گذشته در این زمینه به مشکل خورده بود. این موضوع در فینال لیگ قهرمانان آشکارا دیده شد، زمانی که محمد صلاح در بازی با رئال مادرید زمین را ترک کرد و جایش را به آدام لالانا داد که به هیچ وجه نتوانست جای خالی صلاح را پر کند. لیورپول بازی فینال را عالی شروع کرده بود اما ناگهان همه چیز برگشت.

صلاح، سادیو مانه و روبرتو فیرمینو در فصل گذشته اعجاب‌انگیز بازی کردند. آنها 91 گل زدند اما ویژگی اصلی آنها این بود که تا انتهای فصل دوام آوردند. فیرمینو و صلاح بیشترین بازی را در میان بازیکنان لیورپول انجام دادند و به ترتیب در 54 و 52 بازی به میدان رفتند. مانه 44 بازی کرد و تنها جینی واینالدوم و جیمز میلنر در کنار صلاح و فیرمینو بیشتر از او بازی کردند. این آمار نشان می‌دهد که لیورپول بیش از حد به این بازیکنان متکی بوده است. مهاجمان ذخیره لیورپول نمی‌توانستند جای آنها را بگیرند. دومینیک سولانکه در 27 بازی تنها یک گل زد، دنی اینگس هم در 14 بازی یک گل به ثمر رساند و لالانا هم فصل خوبی را پشت سر نگذاشت. او البته بیشتر هافبک است تا مهاجم.

خرید شکیری قرار است که این فاصله را کم کند. او برخلاف فابینیو و نبی کیتا که روی هم با قیمت 90 میلیون یورو خریداری شدند، بعید است که جایی در ترکیب ثابت لیورپول پیدا کند اما او بازیکنی باتجربه است و زمانی که به بازی بیاید، می‌تواند بدرخشد. او همچنین این فرصت را به کلوپ می‌دهد که از سیستم چرخشی استفاده کند. این بازیکن 26 ساله یکی از معدود بازیکنان استوک‌سیتی بود که پس از سقوط این تیم به دسته پایین‌تر، شهرتش خدشه‌دار نشد. او هشت گل زد و 9 گل ساخت که برای بقای استوک کافی نبود اما درخشان‌ترین فصل او در 12-2011 رقم خورد، زمانی که در کشورش، در بازل بازی می‌کرد. کلوپ در بوندس‌لیگا هم با شکیری برخورد داشت، هرچند که این بازیکن در بایرن نتوانست بدرخشد. او سپس هفت ماه را در اینتر گذراند و سپس به استوک پیوست.

اکنون باید دید که او با نقش جدیدی که در لیورپول خواهد داشت چه می‌کند. او چگونه با این کنار می‌آید که بازیکن اصلی نباشد و نقش مکمل باشد؟ بی‌تردید در لیورپول از کیفیت او استقبال خواهد شد. ضربات ایستگاهی او عالی است و او می‌تواند با پای چپ خود روند بازی را عوض کند. او همچنین با سرعت بالای بازی در انگلیس سازگار است. او از این نظر نیازی ندارد که در لیگ برتر جا بیفتد اما او نیاز به زمان دارد تا به سبک بازی لیورپول عادت کند.

شکیری دوست دارد به کناره میدان برود و در کنار خط طولی زمین باشد و سپس سانتر کند یا شوت بزند. او از بسیاری جهات یک بال کلاسیک است. کلوپ اما از بال‌ها می‌خواهد که به مدافعان کناری کمک کنند، با مهاجم مرکزی حرکات ترکیبی انجام دهند و در داخل محوطه جریمه به فکر گلزنی باشند. دیده‌ایم که صلاح و مانه با این روش چقدر مرگبار ظاهر شده‌اند.

پس خرید شکیری می‌تواند خریدی هوشمندانه با قیمتی مناسب باشد. مساله این است که خرید بعدی چه کسی است؟ لیورپول همچنان یک هافبک تهاجمی خلاق می‌خواهد. آنها کریستین پولیسیچ از بوروسیا دورتموند، یولیان دراکسلر از پاری‌سن‌ژرمن و کای هاورتز و یولیان برانت از بایر لورکوزن را زیر نظر دارند. پول فروش فیلیپه کوتینیو هم هنوز خرج نشده است. اگر آنها یک هافبک خلاق خوب بخرند، تیمی مهارناپذیر خواهند شد اما اگر این کار را نکنند، بعدتر حسرت خواهند خورد.

۷    
آی اسپورت
2018-07-15 14:35:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر