فهرست
تصمیم یحیی؛ شجاعت یا اشتباه؟
تصمیم یحیی؛ شجاعت یا اشتباه؟

تصمیم یحیی؛ شجاعت یا اشتباه؟

آی اسپورت - ‌ یحیی گل محمدی بازگشتی پر سر و صدا به پرسپولیس داشت. او در ابتدای فصل هم گزینه اصلی جانشینی برانکو ایوانکوویچ بود اما باشگاه پدیده سفت و سخت پاس سرمربی جوان اما موفقش ایستاد و اجازه نداد او راهی پایتخت شود. اما این بار قضیه فرق می‌کرد. پرسپولیس و گابریل کالدرون برای ادامه همکاری به توافق نرسیدند و نیمکت سرخ‌ها بدون سرمربی مانده بود. پرسپولیس بر خلاف استقلال که فقط یک گزینه قابل طرح و استفاده به نام فرهاد مجیدی داشت، چند گزینه را آماده به کار می‌دید. علی دایی، مهدی تارتار، کریم باقری و یحیی گل محمدی مطرح‌ترین گزینه‌های موجود بودند اما در نهاین آنچه که در انتخاب نهایی تاثیر گذاشت همان مقبولیت بین هواداران بود. فرهاد مجیدی را همین مقبولیت بیشتر نسبت به سایر گزینه‌ها به نیمکت استقلال رساند و مدیران پرسپولیس هم مقبول‌ترین گزینه بین هواداران یعنی گل محمدی را انتخاب کردند. آمدن یحیی به پرسپولیس حاشیه‌های زیادی داشت و شکل این انتقال اصلا با شخصیت و کاراکتری که در این سال‌ها از یحیی شناخته‌ایم مطابق نبود. هر چند در این مورد هم یحیی خودش را کنار کشیده و کار را به مدیران دو باشگاه واگذار کرده بود. البته یک نگاه عمیق‌تر و البته بدبینانه هم وجود دارد. این طور به نظر می‌رسد که یحیی از یک مقطع به بعد (یک سوم پایانی بازی‌های نیم فصل) دیگر تمرکز چندانی روی تیمش نداشت و همین باعث شد شهرخودرو در این هفته ها نتایج مطلوبی نگیرد. شهرخودرو در شش بازی پایانی نیم فصل اول، ۳ شکست، دو تساوی و فقط یک برد به دست آورد. تنها برد این تیم در مقابل پیکان بود که آن هم بسیار جنجالی شد. چرا که مربیان تیم پیکان معتقد بودند گل پیکان بعد از پایان وقت‌های اضافی بازی به ثمر رسیده است. شهرخودرو حتی در جام حذفی هم با یک شکست خانگی مقابل صنعت نفت آبادان کنار رفته بود. این نتایج و البته انتشار خبرهایی مبنی بر نارضایتی یحیی از مدیریت باشگاه را وقتی در کنار نارضایتی باشگاه از نتایج در این هفته ها بگذاریم به نتایج جالبی می‌رسیم. حالا می‌شود به این سوال پاسخ داد که مالک باشگاه شهرخودرو که در ابتدای فصل آن طور محکم پای مربی اش ایستاد و به او اجازه نداد به پرسپولیس برود چطور در نیم فصل راضی به این انتقال شد؟ آن هم در حالی که تیم شهرخودرو باید چند روز دیگر در اولین بازی از مرحله پلی آف لیگ قهرمانان آسیا  با تیم الرفاع بحرین بازی کند؟ در این میان البته ادعای جالبی هم توسط مالک باشگاه شهرخودرو مطرح شد. او مدعی بود که فشارهایی از بالا باعث شده او ناچار شود رضایتنامه یحیی را برای رفتن به پرسپولیس امضا کند. ادعایی که توسط محمد حسن انصاری فرد مدیر عامل باشگاه پرسپولیس رد شد. البته اصلا بعید نیست ادعای مالک شهرخودرو درست باشد. اما اگر او خودش قاطعانه پای تیم و مربی‌اش می‌ایستاد هیچ کس نمی‌توانست او را مجبور به این کار کند. حتی اگر فشارها از جانب وزرای دولت وارد شده باشد.

یک استارت خوفناک

فارغ از این بحث‌ها، موضوع مهمی وجود دارد که پرسپولیسی‌ها را حسابی نگران کرده است. پرسپولیس در شروع نیم فصل دوم بازی‌های بسیار دشواری پیش رو دارد و یحیی همین ابتدای کار چنان فشاری را تجربه خواهد کرد که بعید است تا امروز تجربه کرده باشد. پرسپولیس اولین بازی نیم فصل دوم را مقابل پارس جنوبی جم انجام داده است. یحیی با تیم جدیدش باید در اولین بازی بعد از تعطیلات نیم فصل در تهران با تراکتور بازی کند که قطعا بازی سختی است. پرسپولیس بلافاصله بعد از این بازی به آبادان خواهد رفت تا با صنعت نفت آبادان (تیم شگفتی ساز این فصل) بازی کند. بعد از این بازی هم دربی تهران را در پیش داریم که هیچ وقت بازی آسانی نبوده است. بعد از دربی بازی‌های پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا شروع می‌شود. ابتدا با الدحیل قطر در دوحه و سپس با الشارجه امارات در تهران. بعد از این دو بازی، پرسپولیس دو بازی سخت در لیگ برتر پیش رو خواهد داشت. ابتدا با سپاهان در اصفهان و سپس با شهرخودرو (تیم سابق یحیی) در تهران. پرسپولیس بعد از این بازی آخرین بازی از دور رفت مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا را در مقابل التعاون عربستان در پیش دارد. اگر یک بار نام رقبای پرسپولیس را در این 8 بازی متوالی مرور کنید متوجه می‌شوید که پرسپولیس چه دوران سختی را در پیش دارد. به این ترتیب می شود به این نتیجه رسید که یحیی گل‌محمدی در سخت‌ترین و پرفشارترین دوره ممکن هدایت پرسپولیس را قبول کرده است. نمی‌شود این طور فکر کرد که یحیی با ناآگاهی از این وضعیت در این برهه، ریسک کرده و پذیرفته سرمربی پرسپولیس باشد. او قطعا همه جوانب را بررسی کرده و با علم به این که در همین ابتدای کارش در پرسپولیس چه روزهای سختی در پیش دارد تسلیم وسوسه نیمکت سرخ شده است. او قطعا روی دو چیز حساب کرده است. اول توانایی فنی بازیکنان و پتانسیل تیم و سپس حمایت هواداران پرسپولیس.

این دفعه فرق دارد

این بار دومی است که یحیی گل محمدی سرمربی پرسپولیس شده است. او یک بار در لیگ سیزدهم و بعد از ماجرای افتضاح مانوئل ژوزه در نیم فصل دوم سرمربی پرسپولیس شد. یحیی کمی قبل‌تر از سرمربیگری صبای قم کناره گیری کرده بود تا دستیار سرمربی پرتغالی در پرسپولیس شود. اما وقتی در نیم فصل ژوزه از پرسپولیس رفت بلافاصله سرمربی پرسپولیس شد. در آن دوره یحیی در ۲۲ بازی (هم لیگ برتر و هم جام حذفی) سرمربی پرسپولیس بود. یحیی در آن دوره با پرسپولیس ۱۰ بازی را برد و ۱۰ بازی را مساوی کرد. تنها در دو بازی شکست خورد و در پایان لیگ در رده ششم ایستاد. در جام حذفی هم در فینال مغلوب سپاهان شد و به نایب قهرمانی بسنده کرد. پرسپولیسِ یحیی نسبت به پرسپولیسی ژوزه به مراتب نتایج بهتری گرفت و این برای هواداران پرسپولیس راضی کننده بود. هر چند ماجراهای تلخ مهدی مهدوی کیا و علی کریمی در فینال جام حذفی باعث شد او بخشی از هوادارانش را از دست بدهد. با این حال هواداران موافق ماندنش در پرسپولیس بودند. گرچه این اتفاق نیفتاد و فصل بعد علی دایی سرمربی پرسپولیس شد. اما این بار ماجرا کاملا فرق می‌کند. اگر آن روزها هواداران پرسپولیس با صعود پرسپولیس از رده دوازدهم به رده ششم در پاپان فصل راضی شدند این بار تیمی در اختیار یحیی است که 3 بار متوالی قهرمان لیگ برتر شده است. حتی کالدرون هم این تیم را در صدر جدول تحویل داد و رفت. اما به نظر می‌رسد پرسپولیسی‌ها خواسته‌هایی بیش از صدرنشینی در جدول دارند. اگر وضعیت فعلی پرسپولیس برای هواداران، مدیران و حتی بازیکنان این تیم راضی کننده بود قطعا الان کالدرون سرمربی پرسپولیس بود و یحیی داشت در مشهد تیمش را برای پلی آف لیگ قهرمانان آسیا آماده می‌کرد. کالدرون نتوانست با مدیران باشگاه به تعامل برسد. بین او و بازیکنان هم رابطه صمیمانه‌ای به وجود نیامد و عجیب نبود که بعد از رفتن کالدرون حتی یک نفر از بازیکنان پرسپولیس در صفحه اجتماعی خودش یادی از این مربی نکرد. هواداران پرسپولیس هم بر خلاف هواداران استقلال در اعتراض به نیامدن مربی‌شان هرگز در مقابل ساختمان باشگاه و وزارت ورزش تجمع نکردند.این طور به نظر می رسد که کالدرون نتوانست خودش را در قلب پرسپولیسی‌ها جا کند و به همین دلیل هم یحیی به عنوان مطلوب‌ترین گزینه و البته سرمربی محبوب هواداران، به پرسپولیس آمد. بنابراین خواسته‌ها از یحیی کاملا مشخص است. تیم او علاوه بر کسب نتایج خوب، باید نمایش‌های دلپذیر و جذابی هم داشته باشد. حتی برد دربی هم تضمینی برای ماندن او در پرسپولیس نیست. چرا که کالدرون هم دربی را برد اما نماند. اما آیا گل محمدی قادر است خواسته هواداران باشگاه را در سخت‌ترین و پرفشارترین روزهایی که یک تیم می‌تواند داشته باشد برآورده کند؟ 

 

سازندگی 

۹ ۱  
آی اسپورت
2020-01-16 12:59:00
نظر دهید

۱ نظر
Ali
پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، ۱۴:۵۸
میشه انقدر برا یحیی حاشیه درست نکنید ودست ازسرش بردارید؟
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر