فهرست
دوران طلایی چپ‌ها؟
دوران طلایی چپ‌ها؟

دوران طلایی چپ‌ها؟

آی اسپورت - «جری ساینفلد» در تنها شوخی تمام طولِ عمرش درباره افراد چپ‌دست گفت: «من خودم یک چپ‌دست هستم و افراد چپ‌دست دوستان زیادی ندارند چرا که کلمه «چپ» (Left) معمولاً برای مطالب منفی مورد استفاده قرار می‌گیرد! مثلا واژه تعارف الکی (Left-handed compliment) یا زمانی را تصور کنید که از مادر خود می‌پرسید برای شام چه داریم؟ و او پاسخ می‌دهد غذایی باقیمانده از ظهر (Leftovers) شما به مهمانی می‌روید و کسی آنجا نیست، می‌پرسید بقیه کجا هستند؟ رفته‌اند! (They left) متوجه منظورم می‌شوید؟ هر چیزی که شامل «Left» باشد، معملاً منفی است.»

این حرف ساینفلد بامزه و البته درست است اما لحظه‌ای بی‌خیال طنز و کمدی شوید و نگاهی به لیگ برتر انگلیس بیاندازید تا چیز متفاوتی را ببینید؛ جایی که این روزها کلمه چپ (Left) اصلا و ابداً عبارتی منفی نیست؛ به خصوص درباره مدافعان چپ! هر تیم لیگ برتری همیشه حداقل یک مدافع چپ در ترکیب خود داشته ولی کمتر پیش آمده که این همه مدافع چپِ خوب به خصوص در کارهای هجومی، هم‌زمان در لیگ برتر هر هفته مقابل چشم بینندگان هنرنمایی کنند.

«اندرو رابرتسون»، «آرون کرسول»، «لوکاس دینیه»، «لوک شاو»، «کیران تیرنی» و «سرجیو رگیلون» شش ستاره لیگ برتر در سمت چپ خط دفاعی هستند و تازه باید به این اسامی، نفراتی همچون «اولکساندر زینچنکو»، «جیمز جاستین»، «مت تارگت»، «رایان برتراند»، «ازگان آلیوسکی» و «بن چیلول» را هم اضافه کنید. حضور این همه مدافع چپِ خوب به صورت هم‌زمان، این سوال را به وجود می‌آورد که آیا در طلایی‌ترین دوران مدافعان چپ لیگ برتر انگلیس هستیم؟ آیا این امر تصادفی است یا طرحی و برنامه‌ای پشتش بوده؟

«گراهام لوسو»؛ یکی از بهترین مدافعان چپ زمان خود که 36 بار پیراهن تیم ملی انگلیس را بر تن کرد و در تیم بلکبرن - که در سال 1995 قهرمان لیگ برتر شد - هم حضور داشت، این روزها به عنوان مفسر تلویزیونی فعالیت می‌کند و در شبکه تلویزیونی NBC  آمریکا حضور دارد. لوسو شک ندارد اتفاقی که این روزها در لیگ برتر انگلیس رخ داده، تصادفی نیست بلکه از طریق برنامه‌ریزی هدفمند به وجود آمده و منجر به تبدیل شدن آن به یک قاعده شده است. لوسو که به عنوان یکی از مدیران باشگاه «رئال مایورکا» هم فعالیت می‌کند، در این باره می‌گوید: «من بین خودم و هیچ کدام از مدافعان چپ فعلی تفاوتی نمی‌بینم. در بلکبرن همیشه من را به بازی روبه جلو و نمایش خلاقیت‌هایم تشویق می‌کردند تا خودم را در موقعیت قرار دهم و هر چقدر می‌خواهم برای آلن شیرر، مایک نیول و کریس ساتن درون محوطه جریمه دست به موقعیت‌سازی بزنم. من اگر در هر نیمه کمتر از سه موقعیت برای مهاجمان ایجاد می‌کردم، با احساس نارضایتی به خانه برمی‌گشتم. پس از من نفراتی چون بیزانت لیزارازو و از همه مهم‌تر روبرتو کارلوس حضور داشتند و کمی بعد اشلی کول و لیتون بینس که همگی در حمله واقعا خوب بودند به صحنه آمدمد. در آن زمان تعداد مدافعان چپِ خوب زیاد نبود، اکنون اما یک نسل کامل از مدافعان چپ در زمین دیده می‌شوند. این موفقیت به مربیان برمی‌گردد که به مدافعان جوان آموزش می‌دهند و آن‌ها را تشویق می‌کنند که بازی روبه جلو در زمین به نمایش بگذارند.»

نقش مهمی که مدافعان کناری و به خصوص دفاع چپ‌ها در بخش هجومی دارند، در آمارها مشهود و کاملا مشخص است. در پایان بازی‌های ماه ژانویه لیگ برتر انگلیس، سه نفر از هشت پاسور نخست لیگ برتر مدافعان چپ بودند؛ از جمله رابرتسون، کرسول و دینیه که روی هم امضای خود را پای پنج گل به ثبت رساندند. آماری بیشتر و بهتر از «روبرتو فیرمینو» و «رحیم استرلینگ»! در همین مدت رابرتسون با خلق 38 موقعیت گل، در رده ششم این بخش قرار گرفت و با 103 سانتر و 1575 پاس، در صدر این دو قسمت ایستاده است. تمام این اتفاقات در فصلی رخ داده که فرم مدافع چپ 26 ساله لیورپول، در بهترین و آیده‌آل‌ترین حالت خود نبوده.

این روزها مدافعان چپ در لیگ برتر انگلیس، پادشاهی می‌کنند و شکی نیست که آنها همان‌قدر که از نظر دفاعی خوب هستند، در حملات هم عملکرد خیره‌کننده‌ای از خود به نمایش گذاشته‌اند. در همین رابطه اگر یک بار دیگر به نکته‌ای که لوسو به آن اشاره کرده نگاه بیاندازید با  یک سوال جدید مواجه می‌شویم: مهارت مدافعان کناری در کارهای هجومی به خاطر آن است که فوتبال مدرن این را می‌خواهد یا فوتبال مدرن تحت تاثیر آنها قرار گرفته و به این شکل درآمده؟ به بیانی ساده‌تر؛ اول مرغ بود یا تخم مرغ؟

لوسو می‌گوید: «از منظر تاکتیکی، جدال تیم‌ها در بعضی دقایق گره می‌خورد و در چنین مواقعی مدافعان کناری می‌توانند عرض اندام کرده و با پیشروی خود حتی از یک وینگر هم بیشتر دست به خودنمایی و البته هنرنمایی بزنند. من دانش فهمیدن علت این را ندارم اما احساس می‌کنم در رده‌های سنی پایین‌تر به کودکانی که در تیم‌شان به عنوان مدافع کناری توپ می‌زنند، گفته می‌شود که شجاعانه جلو بروند. در این مواقع هافبک‌های دفاعی جای آنها را پوشش می‌دهند و این واکنشی است به شرایط مسابقه. مدافعان کناری باید در زمین راحت و از نظر تاکتیکی زیرک باشند تا بدانند چه زمانی جلو بکشند و کِی جای خود در خط دفاعی را حفظ کنند. آنها با توجه به مسافتی که در طول 90 دقیقه در زمین می‌دوند، باید از نظر فیزیکی هم از سطح بالایی بهره ببرند. این دقیقا همان چیزی‌ست که عملکرد رابرتسون را تاثیرگذار می‌کند. فرقی ندارد او چقدر در زمین تلاش کرده باشد؛ همیشه چهره او به گونه‌ای‌ست که گویی همانند دقایق نخست مسابقه سرشار از انرژی است! او یک ورزشکار فوق‌العاده به حساب می‌آید.»

کاپیتان تیم ملی اسکاتلند در چند سال اخیر بهترین مدافع چپ لیگ انگلیس بوده اما این روزها به طر غیر قابل انکاری رقیب جدیدی پیدا کرده است: «لوک شاو»؛ مدافع 25 ساله منچستر یونایتد که پس از سال‌های پرفراز و نشیب، در این فصل عملکرد خوبی از خود به تصویر کشیده. مدافع چپ انگلیسی شیاطین سرخ در کارهای دفاعی بسیار قدرتمند است و این امر را به خوبی در مهار «محمد صلاح» اثبات کرد. لوک در کار هجومی هم پیشرفت قابل توجهی داشته؛ افزایش تعداد سانترها، شیوه و میزان لمس توپ در زمین حریف و کیفیتِ موقعیت‌های خلق شده توسط او، در مقایسه با فصل گذشته به شدت فاحش بوده و حتی تعداد پاس گل‌های او را از صفر به عدد سه رسانده است.

شاو با وجود عملکرد بسیار خوبی که داشته اما برای تیمش به اندازه «کیران تیرنی» بازیکن تاثیرگذار و مهمی نیست؛ این مدافع 23 ساله اکنون به خصوص در بخش هجومی، یکی از بهترین‌های آرسنال به حساب می‌آید. همچنین «سرخیو رگیلون» که از زمان جدایی از رئال مادرید و پیوستن به اسپرز در سپتامبر، به یک بازیکن الهام‌بخش در شمال لندن تبدیل شده. «هری شرلوک»؛ نویسنده حوزه فوتبال و طرفدار تاتنهام، درباره او می‌گوید: «رگیلون قدرت ضربه فوق‌العاده‌ای دارد و می‌تواند از هر نقطه‌ای در مستطیل سبز، توپ را روی دروازه رقیب بفرستد. او تبدیل به یکی از بازیکنان کلیدی ترکیب ژوزه مورینیو شده و هواداران نگران این امر هستند که شاید رئال مادرید در تابستان برای خرید مجدد او دست به کار شود. فراموش نکنید که رگیلون یک بند بازگشت در قراردادش دارد.»

لوسو در پایان می‌گوید: «در حال حاضر مدافعان چپ بسیار خوبی در لیگ برتر انگلیس حضور دارند و من به عنوان یک مدافع چپِ سابق، خوشحال هستم که آنها در نهایت، اعتباری که لایقش هستند را دریافت کرده‌اند. جداً من فکر می‌کنم اگر همه آ‌نها را در یک صف قرار دهید و صورت‌شان را بپوشانید، کسی نتواند تفاوت‌شان را تشخیص دهد.»

 

ساچین ناکرانی

سازندگی

ترجمه: نوید صراف

۱    
آی اسپورت
2021-02-18 18:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر