فهرست
تیم ملی کارهای مهم‌تری دارد
تیم ملی کارهای مهم‌تری دارد

تیم ملی کارهای مهم‌تری دارد

آی اسپورت – سختی برگزاری بازی‌های مقدماتی جام جهانی در بحرین برای تیم ملی چندان تازگی ندارد. داتو ویند سور جان، دبیر کل کنفدراسیون فوتبال آسیا توضیحاتی را ارائه کرده است که نشان می‌دهد مشکلات مبادلات مالی و بازرگانی به دلیل تحریم‌های بانکی از عوامل اصلی رد میزبانی ایران در بازی‌های دور برگشت مقدماتی است، اگرچه می‌توانید بدبینانه AFC را دچار کم‌لطفی در مقابل فوتبال ایران ببینید.

 تیم ملی ایران سال‌ها است در برگزاری بازی‌های مؤثر تدارکاتی با مشکلاتی مواجه است که در آن زمینه نیز تحریم‌ها نقش دارند. تیم ملی اما همیشه بحران‌های اینچنینی را پشت سر می‌گذارد. امروز دیگر با مسأله‌ای مهم‌تر از رد میزبانی ایران مواجهیم. تیم ملی باید از این بحث‌ها که چندان به فوتبال نیز مربوط نیست، بگذرد و به کار خودش برسد. ذهن تیم ملی نباید برای مدت طولانی درگیر مسأله میزبانی باشد. دراگان اسکوچیچ و شاگردانش کارهای مهم‌تری دارند.

تیم ملی اگرچه در دوره طولانی تعطیلی بازی‌های ملی فرصت بازسازی داشت اما در این دوران دچار بلاتکلیفی هم بود و برنامه‌های دقیق و منظمی را برگزار نکرد. مشکلات و بلاتکلیفی فدراسیون فوتبال پیش از انتخابات به این مسأله در تیم ملی دامن زد. در فرصت باقی‌مانده اما فدراسیون فوتبال جدید باید برای تمام روزهای تیم ملی برنامه داشته باشد. باید بدانیم چه مسیری را طی می‌کنیم که در بازی‌های دشوار مقابل بحرین، عراق و حتی هنگ‌کنگ و کامبوج خود را برنده تلقی کنیم.

تیم ملی از مدتی پیش دچار مسأله دیگری نیز هست. ما برای صعود به جام جهانی پیش‌تر کار خود را بسیار سخت کرده‌ایم و نباید فراموش کنیم که در خطر حذف از فهرست آسیایی جام جهانی قرار گرفتیم. این اتفاق می‌تواند تأثیر مخرب و بزرگی بر فوتبال ایران بگذارد و کیفیت و انگیزه را در آینده فوتبال نازل کند. برای فوتبال ایران که به اندازه‌ای بسیار زیاد دچار بحران‌های اقتصادی و مدیریت است و با ممنوعیت استخدام مربی خارجی در لیگ، کیفیت فنی نیز نزول کرده، فقط صعود کردن به جام جهانی می‌تواند امیدها را زنده نگه دارد و فرصت‌های تازه‌ای را برای آینده بسازد. رئیس جدید فدراسیون بدون فرصت درخشش فوتبال در جام جهانی، کارش را با یک بحران بزرگ آغاز خواهد کرد.

تیم ملی در مسیر جام جهانی وضعیتی خطرناک را پیش رو دارد و آنچه اعتماد به اسکوچیچ را در جامعه فوتبال بیشتر می‌کند، چیزی جز نتیجه مقبول نیست. اسکوچیچ می‌داند که کیفیت کارش فقط وقتی اهمیت پیدا می‌کند که با نتیجه ایده‌آل توأم شود وگرنه هیچ‌کس از کیفیت بازی‌های تیم او به نیکی یاد نخواهد کرد یا در وصف تغییرات او نخواهد نوشت. او بیش از تمام عمر مربیگری‌اش، امروز مربی نتیجه است. به همین دلیل متأسفانه او را باید تازه و از نو بشناسیم.

چهره رسانه‌ای سرمربی تیم ملی نیز باید جذاب‌تر باشد و این بخشی از کاری است که فدراسیون فوتبال نیز باید به آن کمک کند. و سرانجام این سؤال که به رغم تمام این موضوعات، تیم ملی در بحرین صعود را جشن می‌گیرد؟ پاسخ -با توجه به قدرت کم‌نظیر تیم ملی- دوست داریم مثبت باشد.

۳    
آی اسپورت
2021-03-17 21:15:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر