فهرست
برای اینکه بدانیم مربی ایرانی کجا ایستاده!
برای اینکه بدانیم مربی ایرانی کجا ایستاده!

برای اینکه بدانیم مربی ایرانی کجا ایستاده!

آی اسپورت – آنچه بر تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا گذشت، تصویری کامل از کیفیت فنی مربی ایرانی بود، تصویری نگران‌کننده و هشداردهنده که در دوران ممنوعیت استخدام مربیان خارجی می‌تواند آثاری نگران‌کننده و بلندمدت برای فوتبال ایران داشته باشد. ۲ باشگاه سپاهان و شهرخودرو با انتخاب مربیانی که اولین تجربه مربیگری خود را پشت سر گذاشتند، ناکام‌های بزرگ لیگ قهرمانان آسیا بودند. چیزی به عنوان نقش یک مربی در بازی‌های سپاهان و شهر خودرو ندیدیم و اینکه دو باشگاه حرفه‌ای با این کیفیت مربیگری در لیگ قهرمانان حاضر شوند، یک ورشکستگی فنی برای فوتبال ایران است. در بازار مربیان فوتبال ایران آنچنان موقعیت مربیان نزول کرده است که دو باشگاه حاضر در لیگ قهرمانان آسیا مربیانی بدون یک روز سابقه مربیگری را برای مهم‌ترین رقابت‌های باشگاهی قاره انتخاب می‌کنند و بدون هیچ امیدی در لیگ قهرمانان حاضر می‌شوند.

بر مربی ایرانی چه گذشته و مربیان باتجربه چه کیفیتی را بروز داده‌اند که مهم‌ترین و حتی متمول‌ترین باشگاه‌ها تن به انتخاب مربیان بدون تجربه می‌دهند؟ محرم نویدکیا و مهدی رحمتی اگرچه چهره‌های شناخته ‌شده‌ای در فوتبال ایران بودند اما هیچ تحرک و کوششی را از خود برای یافتن فرصت سرمربیگری در لیگ ایران نشان نداده‌اند. این فرصت فقط به آنها هدیه شده است. استقلال مهم‌ترین رقابت‌های سال را با مربی موقت برگزار می‌کند و آنچنان دچار سوءمدیریت است که حتی در آستانه لیگ قهرمانان آسیا توان انتخاب مربی ندارد و آشفته ‌احوال و نابسامان، هر روز روی شایعه‌های انتخاب مربی مانور می‌دهد اما آنچه واقعیت است اینکه استقلال با مربی موقت به لیگ قهرمانان آسیا رفت و افت کیفیت فنی در بازی استقلال پیدا بود.

مجید نامجو مطلق در موقعیت حرفه‌ای سرمربیگری استقلال نبود و این فرصت بدون جایگاه و کارنامه حرفه‌ای در بازار مربیان ایرانی به او سپرده شد. هر چقدر با مرور خاطرات دوران بازیگری او لذت از تماشای تکنیک او را یادآوری کنیم، دلیلی برای سرمربیگری یکباره او در لیگ قهرمانان آسیا پیدا نمی‌کردیم، اگرچه نتایج استقلال با او ناامیدکننده نبود و نامجو توانست تیم را از دل آن همه آشفتگی و خبر و شایعه بی‌مورد و بی‌معنا در باشگاه بیرون بکشد. پرسپولیس از تیمی که فینال لیگ قهرمانان آسیا را با برانکو ایوانکوویچ تجربه کرده بود و باید در پرواز بعدی‌اش نقشه قهرمانی در آسیا می‌کشید، حالا مشغول یافتن راهی برای صعود از مرحله گروهی است.

آنچه از تیم برانکو ایوانکوویچ و حتی گابریل کالدرون می‌دیدیم، در تیم یحیی گل‌محمدی فقط نمایی ظاهری از آن را می‌بینیم و باطن این بازی‌های پرسپولیس فاصله قابل بحث با فوتبال سال‌های اخیر پرسپولیس دارد. در تمام سال‌هایی که فوتبال ایران مهم‌ترین جایگاه‌های مربیگری را از تیم ملی تا استقلال و پرسپولیس به مربیان خارجی سپرده بود، هیچ اتفاق تازه‌ای در کیفیت مربیگری ایرانی‌ها رخ نداده است. مربی ایرانی قدم بلندی برای تغییر برنداشته و نهادهایی مثل فدراسیون فوتبال یا وزارت ورزش و جوانان که دستور مشترک ممنوعیت استخدام مربی خارجی را صادر می‌کنند، مسئولیت‌های خود را در مقابل مسأله پیشرفت کیفیت مربی ایرانی بر عهده نگرفته‌اند.

همین چندی پیش تنها مدرس مهم سالیان اخیر یک وبینار برای مربیان ایرانی برگزار کرد. از کلاس آنلاین آرسن ونگر خبرهای خوبی هم نرسید. پیش‌تر کمیته آموزش فدراسیون فوتبال خیال همه را راحت کرده و گفته بود به دلیل مشکلات مالی و کاهش ارزش ریال توانایی برگزاری کلاس با مدرس خارجی را نداریم و باید به آموزش‌های اردشیر پورنعمت و مرتضی محصص خوشبین باشیم.لیگ قهرمانان آسیا اما بدون تعارف‌های معمول در فوتبال ایران، همه چیز را درباره کیفیت مربیگری و برای اینکه بدانیم مربی ایرانی کجا ایستاده، با ما در میان گذاشته است.

 

ایران ورزشی 

۳ ۳  
آی اسپورت
2020-09-24 21:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
علی پرسپولیسی
پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹، ۲۳:۴۳
کیفیت یحیی رو دیدی؟ این مقاله از این کیسه کشِ فوتبال نفهم رو پین کنید به عنوان هِدِرِ سایت تا درس عبرتی باشه برای همه گل واژه گویان و سسشعر نویسانِ ایران و جهان.
امید
جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹، ۰۲:۴۰
اینکه مربی خارجی خوب مثل برانکو اومدنش خوبه درست و باز اینکه رحمتی با سابقه مربیگری صفر سرمربی شدنش غلطه درست ولی نویسنده غرض شخصی داره و مربی ایرانی رو هیچ فرض کرده. بین 8 تیم صعود کننده تنها دو تیمی که با مربی بومی صعود کردن تیم‌های ایرانی بودن. هرچند که صعود استقلال با یک مساوی و یک برد برابر تیم ذخیره های اهلی بود و بازی با پاختاکور عیارشون معلوم میشه که دیگه بخواب زمین جواب نمیده.
۶
اقلیت تاس
جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹، ۱۱:۵۲
فرشاد کاس نژاد دلال تیمهای شمالی که بعد از قطع دستش توسط علی کریمی از سپیدرود شروع به کارشکنی در امور تیم کرد، حالا پروفسور شده، آخه بدبخت بقیه هم روزنامه نگار دارن، ایران هم امثال تو و جعفر مومنی و سرفرازیان داره
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر