فهرست
باغبان ویرانی
باغبان ویرانی

باغبان ویرانی

آی اسپورت – نبخش مرتکبانت را، تو حکم واجب‌الاجرایی، و عشق جوخه اعدام است  "حسین صفا"

در روزگار ویروس‌ها زندگی می‌کنیم. دستکم، در روزگار تفوق ویروس‌ها. حالا شاید ویروس جدید کرونا، در ویترین ذهن‌ها جلوه‌گری می‌کند. اما درست که بنگریم، دریایی از ویروس، ما را احاطه کرده است. ویروس دروغ، تملق، ریاکاری، پرده دری، عوام‌فریبی، بی‌آبرویی، فرافکنی، بدنامی و بسیاری دیگر. شاید برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا، به اجماعی جهانی رسیده باشیم. اما آن دیگر ویروس‌ها، انگار بناست که بی دغدغه به حیات ویران‌گرشان ادامه بدهند.

در روزگاری زندگی می‌کنیم که تلویزیون، برای سرگرم کردن مخاطبانش، انگار جز فوتبال، چیزی ندارد و شبکه‌های ریز و درشتش، صبح و عصر و شام، به فوتبال می‌پردازند و حالا که فوتبال نیست، حتی "همسفر" شدن با خاطرات گذشته، گره‌ای از بن بست جلب مخاطبشان نمی‌گشاید.

در این میانه اما، به بهانه یکی از فشل‌ترین برنامه‌های فوتبالی تلویزیون، جنگی به راه افتاده میان اهالی فوتبال، که هر صحنه‌اش، نمایه‌ای از فروپاشی یک عظمت خیالی است. نزول سطح فوتبال ایران، به کشمکش‌های فوق زرد اینستاگرامی، کافی نبود، که رقابت حزن انگیز اهالی قدیم و جدید همین فوتبال در ویرانگری آن موجود نیمه‌جان، بیش از پیش، دردناک و حزن‌انگیز می‌نماید.

شاید بهترین تعبیر برای کلیت فوتبال ایران، تعبیر "بلاتکلیف" باشد. فدراسیون بلاتکلیف، لیگ بلاتکلیف، باشگاهداری بلاتکلیف، مدیریت بلاتکلیف، کیفیت بلاتکلیف و سرانجام، پیشکسوت بلاتکلیف.

امیدوار نیستم، تا یکی پیدا شود و به آقایان پیشکسوتان نسبتا محترم این فوتبال نزار، به صراحت بگوید، که حضرات! آنچه می‌درید، حریم حرمت رقیب نیست و آنچه می‌برید، شاخه زیر پای حریف. شما تعریف کامل تف سربالایید. نماد کامل کسی که کشتی حامل خود را سوراخ می‌کند.

گیرم که در ناکجاآباد مجازی، تکه‌ای پراندید و تهمتی زدید و افترایی بستید. این لجن‌پراکنی، دیر یا زود، دامنگیر خودتان خواهد شد. چه مرجعی باشد که از شما سند و مدرک طلب کند (که تابحال نبوده) و چه نباشد، ارضای غرور جعلی دوران بلوغ چند هوادار سرگشته در اینستاگرام، برای شماها، نهایتا حکم چند کام از مخدر محبوبیت درپی خواهد داشت. و آنچه در پی خواهد آمد، ویرانی خانه‌ای است که خودتان، در گوشه‌ای از آن ساکنید.

نمی‌گویم چه بکنید یا نه، برخلاف شما که خود را منشاء همه خیرها می‌دانید، من در آن جایگاه نیستم. اما به صراحت می‌گویم، شما نه متهم، که مجرمید. شما به اصطلاح  پیشکسوتان بی‌اختیار که سال‌هاست، لذت چشیدن طعم یک رقابت سالم فوتبالی را بر ما حرام کرده‌اید. که با بازیچه شدن توسط صاحبان منصب و هواداران ناآگاه، مسموم‌ترین فضای فوتبالی همه تاریخ فوتبال ایران را رقم زده‌اید. نه به تنهایی، اما سهم شما از این ویرانی، با توجه به حجم ادعا و جایگاه‌تان بسیار بزرگ است.

دست بردارید. یکبار برای همیشه بازنشسته شوید و اگر بلد نیستید که سنگی از پیش پای فوتبال بردارید، لااقل سنگی بر این سنگلاخ نیفزایید. دشمنی‌ها، کینه‌توزیها و نفرت انگیزی‌ها، حاصل همین گزاره‌ها، خاطره‌گویی‌ها و دلبری‌های بیجا و بی‌پشتوانه شماست. شک نکنید، اگر امروز برای خوشایند عده‌ای و منافع گروهی دیگر، بیلچه‌ای به باغچه همسایه فرو بردید، فردا روز، بیل‌های بسیاری باغ‌تان را خواهد کاوید. آن روز، حقی برای گلایه کردن نخواهید داشت.

 

 

۵    
آی اسپورت
2020-04-06 13:22:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر