فهرست
گواردیولا آقای هزینه!
گواردیولا آقای هزینه!

گواردیولا آقای هزینه!

آی اسپورت- گواردیولا برای موفقیت در تیم‌هایش به خصوص سیتی هزینه‌های سرسام‌آوری کرده است. اين روزها همه از اقتدار منچسترسيتي در رقابت‌هاي ليگ برتر و ليگ قهرمانان اروپا تعريف مي‌كنند. سيتيزن‌ها 18 هفته است كه بدون شكست در ليگ برتر پيش مي‌روند و به عنوان صدرنشين به مرحله يك‌هشتم نهايي ليگ قهرمانان اروپا صعود كردند تا همه اين موفقيت‌ها به پاي يك نفر نوشته شود. پپ گوارديولا، كسي كه سال گذشته در چنين روزهايي بابت نتايج نااميد‌كننده سيتي مورد انتقاد قرار گرفته بود، اكنون با قاطعيت در ليگ برتر پادشاهي مي‌كند تا نشان دهد جزيره هم تحت سيطره اوست اما اين فقط پپ نبود كه در موفقيت تيم‌هايش نقش اصلي را ايفا مي‌كرد. عنصر ديگري به نام پول وجود داشت كه در اين سال‌ها از بارسلونا گرفته تا بايرن‌مونيخ و منچسترسيتي، گوارديولا را در رساندن به هدفش كمك كرده است.

بارسلونا – 383 ميليون يورو

پپ سال 2008 به بارسلونا آمد و روي نيمكت تيمي نشست كه پيش از او فرانك ريكارد هلندي هدايتش را به عهده داشت. او در مدت زمان 4 ساله‌اي كه سرمربي بارسلونا بود توانست 3 بار قهرمان لاليگا، 2 بار ليگ قهرمانان اروپا، 2 بار جام حذفي، 2 بار جام باشگاه‌هاي جهان، 2 بار سوپرجام اروپا و 3 بار سوپرجام اسپانيا شود. اين همه عنوان ريز و درشت به لطف هزينه 383 ميليون يورويي بود كه باشگاه براي جذب بازيكن در اختيار پپ قرار داد. رقمي كه بارسلونا را در زمان خودش جزو تيم‌هاي پرهزينه قرار مي‌داد.

بايرن‌مونيخ – 195 ميليون يورو

پپ پس از قطع همكاري با بارسلونا و چندين ماه استراحت در نيويورك، سال 2013 به بايرن‌مونيخ رفت تا چالش جديدي را در فوتبال آلمان تجربه كند. چالشي كه تا سال 2016 به طول انجاميد و در اين مدت 3 ساله به جز فتح ليگ قهرمانان اروپا براي او پر از جام‌هاي رنگارنگ بود. گوارديولا 3 بار فاتح بوندس‌ليگا شد، 2 بار جام‌حذفي را به ارمغان آورد، يك‌بار سوپر جام اروپا را برد و جام باشگاه‌هاي جهان را نيز در همان سال نخست حضورش در بايرن به دست‌آورد. باشگاه بايرن‌مونيخ در اين 3 سال 195 ميليون پوند هزينه كرد.

منچسترسيتي – 2/549 ميليون يورو

سال گذشته بود كه پپ كارش را در ليگ برتر انگليس با قبول سرمربيگري منچسترسيتي شروع كرد. در همان سال نخست او چندين و چند خريد داشت و در ابتدا هم نتايج بر وفق مراد بود اما رفته رفته ورق برگشت و كار به جايي رسيد كه چيزي جز ناكامي نصيب سيتيزن‌ها نشد. در فصل جاري اما شيخ ‌منصور تمام نيازهاي پپ گوارديولا را در جذب بازيكن برآورده كرد تا سيتي از هر نظر براي رسيدن به موفقيت تجهيز شده باشد. رقمي كه باشگاه براي تيم پپ تا اين يك فصل و نيم هزينه كرده به طور عجيبي سرسام‌آور است. 546/2 ميليون يورو بودجه‌اي است كه شيخ منصور براي جذب بازيكن تا اينجا به گوارديولا اختصاص داده كه نتيجه‌‌اش در فصل دوم خوب بوده است.

گوارديولا –1/037 ميليارد يورو

جمع تمام هزينه‌هايي كه تا الان در تيم‌هاي پپ از سال 2008 تا الان صورت گرفته رقم 1/037 ميليارد يورو را نشان مي‌دهد. رقمي كه براي 9 سال هزينه شده و نشان مي‌دهد همه موفقيت‌هاي گوارديولا را نبايد به حساب نبوغ تاكتيكي‌‌اش گذاشت. او هر جا كه رفته توانسته باشگاه را متقاعد كند تا برحسب تاكتيكي كه دارد بازيكن‌هاي مورد نظرش را به خدمت بگيرد. شايد اگر پول نبود فرمول موفقيت گوارديولا هم ناقص باقي مي‌ماند‌؛ حتي با وجود نبوغ تاكتيكي‌‌اش.

خبرورزشی/علیرضا روش

 

۲ ۳  
آی اسپورت
2017-12-21 01:50:00
نظر دهید

۳ نظر
رضا
پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶، ۰۷:۲۵
خو انتظار داری برا پراید بره تو مسابقات فرمول یک برنده شه؟؟
۶
احمد
پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶، ۱۱:۳۱
بابا .. به خدا خیلی نفهمن بعضی از نویسنده های آی اسپرت ....وای وای ... خوب احمق جان ... مورینیو و کاپلو و آنجلوتی هم که اینجورین .. پس کو بازیه خوب ..
.
.
۱
Sina
پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶، ۱۱:۳۸
اقای هزینه همونجور نتیجه میگیره درسته از سیتی خوشم نمیاد ولی پپ همیشه هر جایی جواب داده ممنونیم مرد کاتالانی عاشقتیم
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر