فهرست
ابداعات آنی مسی
ابداعات آنی مسی

ابداعات آنی مسی

آی اسپورت - لیونل مسی بزرگترین سلاح هجومی بارسلونا است و رقبا ساعت‌ها حرکات او و تکنیک‌هایش در ضربات ایستگاهی را بررسی می‌کنند. فوق ستاره آرژانتینی گاهی مجبور می‌شود با همان سرعتی که بازیکنان و تیم‌های رقیب برایش دردسر ایجاد می‌کنند، ابداع و نوآوری داشته باشد، ضمن اینکه مجبور است خود را با سبک کاری کیکه ستین و فضاهایی که مربی جدید از او حرکت در آنها را می‌خواهد، منطبق کند.

در بازی شنبه، رئال سوسیداد شیوه دفاعش روی ضربات شروع مجدد را تغییر داد و وقتی می‌خواست ضربه بزند، به جای اینکه در دیوار دفاعی متمرکز شوند، در محوطه جریمه تجمع می‌کردند. میکل مرینو، هافبک سوسیداد توضیح داد: «برای قرارگرفتن مقابل بازیکنی مثل مسی با آن تاثیرگذاری‌اش، ما تمام هفته را روی ضربات شروع مجدد کار کردیم. فکر می‌کنم او شگفت زده شده بود از اینکه چطور جا می‌گرفتیم.»

وقتی مسی در دقیقه 58 می‌خواست یک ضربه ایستگاهی بزند، دو بازیکن میان دو تیر دروازه در کنار دروازه‌بان قرار گرفتند. چهار تا در محوطه جریمه پخش شدند و سه نفر دیوار دفاعی را تشکیل دادند، یک نفر هم نزدیک به دیوار بود تا از دادن پاس کوتاه جلوگیری کند. ایمانول آلگواسیل مربی سوسیداد می‌گوید: «اینجا باید برای همه چیز آماده باشی و ما همه از پتانسیل مسی خبر داریم. ما در کادر مربیگری خود کسانی را داریم که به ضربات شروع مجدد می‌پردازند، روی این موضوع کار کردیم و درباره‌اش حرف زدیم. می‌دانستیم چقدر موثر ضربه می‌زند اما خوشبختانه در این بازی نتوانست کاری کند.»

این نخستین بار نیست که رقیب بارسلونا استراتژی جدیدی برای جلوگیری از گلزنی مسی در ضربات ایستگاهی به کار می‌بندد. تیم‌هایی مثل ویارئال، خیرونا، تاتنهام و اینترمیلان در میان دیوار دفاعی خود بازیکنانی را گنجانده‌اند با این مسئولیت که روی هوا بلند نشوند تا مسی به صورت زمینی دروازه‌شان را تهدید نکند.

در فصل 2019-2018، ادواردو بریتسو مربی اتلتیک بیلبائو به اسکار دی مارکوس دستور داد دیوار دفاعی را رها کند و به سمت دروازه خودی حرکت کند. وقتی مسی ضربه‌اش را زد، هافبک اسپانیایی توانست توپ را به بیرون هدایت کند.

با وجود این تاکتیک‌ها، مسی توانسته در 12 فصل گذشته 46 گل از روی ضربات ایستگاهی به ثمر برساند. در این فصل او چهار گل از این ضربات زده، دو تا به سلتاویگو، یکی به رئال وایادولید و یکی به سویا در حالی که رکوردش زدن هشت گل از روی ضربات ایستگاهی در یک فصل است.

به گفته کسانی که از نزدیک مسی را می‌شناسند، راز موفقیت او علاوه بر استعداد ذاتی، تمرین و تمرکز بسیار زیاد است که خلاقیت را هم باید به آن اضافه کرد. در عین حال مسی مجبور است خود را با سبک کاری ستین هم منطبق کند چون مربی جدید بارسلونا از او می‌خواهد به خط میانی برگردد تا در مرکز زمین برتری عددی نسبت به حریف به دست آورند. گاهی اوقات به جای تمرکز روی دروازه حریف، تیم را راه می‌اندازد و در این زمینه هم موفق بوده چون تا اینجا 12 پاس گل داده است.

تا آخر در بارسلونا

خوسپ ماریا بارتومئو رئیس بارسلونا در مجمع عمومی باشگاه گفت مسی در این تیم فوتبال را کنار می‌گذارد. سال 2020 برای فوق‌ستاره آرژانتینی پرتنش شروع شد، ابتدا به اریک آبیدال، مدیر ورزشی باشگاه تاخت که گفته بود بازیکنان در اخراج ارنستو والورده موثر بودند، بعد نامش در میان بازیکنانی بود که در شبکه‌های اجتماعی مرتبط با بارسلونا مورد انتقاد قرار گرفتند، هفته قبل هم بعد از باخت 2 بر صفر به رئال مادرید گفت بارسلونا به اندازه کافی برای رقابت در کورس قهرمانی اروپا خوب نیست اینها باعث شد شایعه جدایی‌اش و رفتن به منچسترسیتی در پایان فصل آینده که قراردادش با بارسلونا تمام می‌شود، قوت بگیرد. بارتومئو با اشاره به اینکه برگزاری بازی بارسلونا با ناپولی بدون تماشاگر 6 میلیون یورو به تیم ضرر می‌زند، گفت: «مسی بهترین بازیکن جهان است و نیازی نیست همه چیز را توضیح بدهم، قبلا بارها این کار را کرده‌ام. مسی در بارسلونا می‌ماند و بازنشسته می‌شود. من باور نمی‌کنم که او در بارسلونا احساس تنهایی می‌کند. می‌دانم این را بعضی‌ها گفته‌اند اما من قبول ندارم.»

۱    
آی اسپورت
2020-03-12 19:06:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر