فهرست
بزرگ‌ترین غایبان تاریخ جام جهانی
بزرگ‌ترین غایبان تاریخ جام جهانی

بزرگ‌ترین غایبان تاریخ جام جهانی

آی اسپورت- ایتالیا در مسیر رسیدن به جام جهانی 2018 روسیه زمین گیر شد اما این به آن معنا نیست که لاجوردی ها اولین تیم بزرگی هستند که نتوانسته اند به جام جهانی بروند.

جام جهانی بدون ایتالیا شاید بدون معنا شود. حضور پی در پی ایتالیا در این رقابت ها، حتی بالاتر از قهرمانی آن ها در جام، باعث شده بود به تماشای آتزوری در جام جهانی عادت کنیم. اما تساوی بدون گل دوشنبه شب شاگردان ونتورا در سن سیرو در مقابل سوئد، باعث شد ایتالیا برای اولین بار از سال 1958 در رسیدن به جام جهانی ناکام باشد.
ایتالیا اولین تیم بزرگی نیست که نتوانسته به جام جهانی برود، و احتمالا آخرین آن ها نیز نخواهد بود. "فورفورتو" به بررسی تیم هایی پرداخته که در طول برگزاری مسابقات انتخابی جام جهانی نتوانسته اند جواز حضور در این رقابت ها را کسب کنند:

ایتالیا و اسپانیا-1958

تا پیش از این دوره، تنها ناکامی ایتالیا در مقدماتی جام جهانی مربوط به سال 1958 است. ایتالیا در گروه 8 مقدماتی قاره اروپا با ایرلند شمالی و پرتغال هم‌گروه بود و باید در آخرین بازی خود در بلفاست ایرلند را شکست می‌داد. اما گل های جیمی مک‌ایلروی و ویلبور کاش در مقابل تک گل دینو داکاستا حکم به صعود ایرلندی ها داد. اما حذف اسپانیا، که در ترکیب خود اسطوره هایی چون آلفردو دی استفانو و لوئیس سوارز را می‌دید، عجیب تر بود. تساوی مقابل سوئیس در خانه و شکست 4-2 مقابل اسکاتلند در گلاسکو امیدهای لاروخا را از بین برد. اسپانیا با وجود برتری 4-1 مقابل هر دو رقیب در دور برگشت، باز هم نتوانست راهی جام جهانی شود.
ایتالیا اسپانیا
ایتالیا اسپانیا

آرژانتین-1970

آرژانتین، قهرمان دو دوره جام جهانی، تنها یک بار در تاریخ خود با ناکامی در رقابت های انتخابی از رسیدن به جام جهانی بازمانده است. تغییرات متعدد مربیان آلبی سلسته در اواخر دهه 1960 میلادی موجب شده بود آرژانتین در بیرون از زمین با حاشیه های زیادی دست و پنجه نرم کند و این آدولفو پدرنرا بود که وظیفه رساندن آرژانتین به جام جهانی 1970 را پذیرفت. باخت 3-1 مقابل بولیوی و 1-0 مقابل پرو در همان 2 بازی اول، باعث شد رسیدن این تیم به جام جهانی تبدیل به ماموریتی غیرممکن شود. تساوی 2-2 مقابل پرو در بازی آخر در بوینس آیرس، موجب شد تا آرژانتین با کسب تنها 1 برد از 4 بازی، از رسیدن به جام جهانی مکزیک ناکام شود.
آرژانتین
آرژانتین

انگلستان-1974

انگلیس با کسب جام ژول ریمه در سال 1966 بر بام فوتبال دنیا ایستاد، جامی که همچنان تنها افتخارشان در عرصه بین المللی به حساب می‌آِید. اما 8 سال بعد از این قهرمانی، انگلیس نتوانست حتی یکی از تیم های حاضر در آلمان غربی باشد. در گروهی متشکل از انگلستان، لهستان و ولز، شاگردان سر الف رمزی با پیروزی 1-0 مقابل ولز در کاردیف و تساوی 1-1 مقابل همین تیم در لندن شروع مطلوبی داشتند. اما شکست 2-0 و تساوی 1-1 مقابل لهستان به معنای حذف سه شیرها از جام جهانی1974 بود. 20 سال بعد و این بار تحت نظر گراهام تیلور، انگلستان مجددا از صعود به جام جهانی 1994 آمریکا بازماند تا ناکامی دیگری در فوتبال ملی این کشور رقم خورد.
انگلستان
انگلستان

چکسلواکی-1978

تیمی که تنها 2 سال قبل به قهرمانی اروپا رسیده و با فوتبال دلچسب خود، همه را به حضورشان در جام جهانی 1978 امیدوار کرده بود، در مقابل صخره های بریتانیایی مرحله انتخابی کم آورد. شکست 3-0 مقابل ولز و 3-1 مقابل اسکاتلند، سند حذف چکسلواکی از آرژانتین را امضا کرد تا رویای تکرار قهرمانی اروپا در جام جهانی، خیلی زود از بین برود.
چک
چک

هلند-1986

بعد از رسیدن به دو فینال جام جهانی در سال های 1974 و 1978، سال های افت فوتبال هلند با ناکامی در راهیابی به جام جهانی 1982 و سپس یورو 84 از راه رسید. اضافه شدن نسل جدیدی از بازیکنان از جمله فرانک رایکارد، رود گولیت و مارکو فن باستن امیدها به بازگشت هلند به جمع بزرگان فوتبال جهان را زنده کرد. لاله های نارنجی در گروه 5 مقدماتی اروپا بعد از مجارستان در مکان دوم ایستادند تا به پلی آف بروند. در بروکسل، بلژیک با تک گل فرانکی ورکاترن هلند را شکست داد و در شرایطی که بازی برگشت در روتردام با نتیجه 2-0 به سود هلند در جریان بود، جورجس گران با ضربه سر خود یک گل را جبران کرد تا بلژیک با این گل در خانه حریف رهسپار مکزیک شود. هلند در جام جهانی 2002 کره-ژاپن نیز ناکام بود و البته یکی از غایبان بزرگ سال آینده در روسیه نیز به شمار می‌آید.
فان باستن
فان باستن
 
فرانسه-1994

بعد از کسب نشان برنز در جام جهانی 86، نرسیدن فرانسه به جام جهانی 90 به دلیل طی دوره انتقالی و جایگزینی بسیاری از ستارگان، قابل توجیه بود. اما نرسیدن تیمی متشکل از لورن بلان، ژان پیر پاپن و اریک کانتونا به جام جهانی 94 به هیچ وجه توجیه پذیر نیست. فرانسه در گروه 6 مقدماتی قاره اروپا قرار داشت و در آخرین بازی در پارک دو پرنس باید از بلغارستان پذیرایی می‌کرد. خروس ها برای رفتن به آمریکا، از این دیدار فقط یک تساوی می‌خواستند. کانتونا در دقیقه 31 فرانسه را پیش انداخت و تنها 6 دقیقه بعد، امیل کاستادینوف بازی را به تساوی کشاند. مردان ژرار هولیه در شرف دستیابی به خواسته شان بودند تا این که ارسال فاجعه بار داوید ژینولا در دقیقه آخر بازی توپ را به بلغار ها سپرد و کاستادینوف گل دوم را هم زد تا فرانسه وداع تلخی با مسابقات داشته باشد.
اریک کانتونا
اریک کانتونا

مصر-2010

حضور مصر در جام جهانی 2018، اولین تجربه آن ها بعد از جام جهانی 1990 خواهد بود. عجیب آن که در سال های سیطره فوتبال مصر در قاره آفریقا در دهه اول هزاره سوم، این تیم هرگز موفق نشد به جام جهانی راه یابد. فراعنه در مرحله پایانی انتخابی جام جهانی 2010 با الجزایر، زامبیا و رواندا هم گروه شدند. شرایط مصر و الجزایر بعد از پایان دور گروهی دقیقا مشابه هم بود؛ 4برد، 1 مساوی، 1 باخت، 9 گل زده و چهار گل خورده. دو تیم در بازی های رو دررو هم با دو گل اختلاف بر یکدیگر غلبه کردند تا یک بازی تکراری در کشوری بی‌طرف، تکلیف تیم صعود کننده به آفریقای جنوبی را مشخص کنند. نبرد مرگ و زندگی در ام درمان سودان، با تک گل عنتر یحیی به سود الجزایر پایان یافت تا شاگردان رباح سعدان برای اولین بار بعد از جام جهانی 1986، طعم حضور در این تورنومنت را بچشند. طعنه آمیز آن که دو ماه بعد از نبرد سودان، مصر در نیمه نهایی جام ملت های آفریقا 2010 الجزایر را با 4 گل تحقیر کرد و در نهایت با شکست غنا برای سومین بار متوالی بر بام آفریقا ایستاد.
مصر
مصر

شیلی-2018

از حضور قهرمان دو دوره اخیر کوپا آمریکا در جام جهانی اطمینان داشتید؟ پس بهتر است دوباره فکر کنید. مسیر سخت صعود به جام جهانی در آمریکای جنوبی حتی صعود آرژانتین به روسیه را هم با اما و اگر مواجه ساخته بود، اما لیونل مسی به سان یک قهرمان، تیمش را یک تنه در برابر اکوادور پیروز کرد تا آلبی سلسته بالاخره به جام جهانی راه یابد. در سمت مقابل، قهرمانان شیلی یعنی آلکسیس سانچز و آرتورو ویدال نتوانستند برای کشور خود الهام بخش باشند. شکست 3-0 مقابل بزریل و تساوی پرو مقابل کلمبیا، به معنی ایستادن شیلی در مکان ششم بود. مردان خوان آنتونیو پیتزی حتی در صعود به پلی آف هم ناکام ماندند نا به شکلی عجیب فرصت حضور در جام بیست و یکم را از دست بدهند.
شیلی
شیلی
۶ ۱  
آی اسپورت
2017-11-17 00:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
سیاوش
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۲۲:۱۷
انگلیس 94
پرتغال و جمهوری چک 98
هلند 2002
رو هم میشه به این فهرست افزود!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر