فهرست
ارسال‌های مندی و بعد جدیدی برای سیتی
ارسال‌های مندی و بعد جدیدی برای سیتی

ارسال‌های مندی و بعد جدیدی برای سیتی

آی‌اسپورت – بعد از پیروزی هفته گذشته منچستر سیتی مقابل آرسنال، پپ گواردیولا درباره مدافع چپ فرانسوی‌اش، بنجامین مندی گفت: «مندی مندی است. گاهی می‌خواهی بکشیش و گاهی با خودت می‌گویی به به عجب بازیکنی!» اشاره پپ به استفاده زیاد مدافع سابق موناکو از شبکه‌های اجتماعی بود که به نظرش تمرکز او را به هم می‌ریزد. بعد از نمایش مندی در بازی دیروز اما بعید است پپ دیگر نگرانی چندانی داشته باشد.

سوال بزرگی که در آستانه فصل جدید درباره سیتی مطرح می‌شد این بود که آیا این تیم پتانسیل بهتر شدن را هم دارد یا نه؟ پاسخ گواردیولا ارتباطی مستقیم با بازگشت مندی از مصدومیت بلندمت فصل گذشته‌اش دارد: «من احساس می‌کنم ما هنوز جای پیشرفت داریم. قرار دادن مندی در تیم باعث می‌شود راه‌های دیگری برای بازی کردن پیدا کنیم.»

قرار گرفتن مندی در ترکیب اصلی سیتی در اولین بازی خانگی فصل باعث شد تا پپ تصمیم بگیرد از سرخیو آگوئرو و گابریل ژزوس کنار هم بازی بگیرد و خط حمله‌ای دو نفره درست کند: «چون مندی مدام کنار و پشت باکس می‌آید و توپ‌های زیادی را به درون باکس ارسال می‌کند ما می‌خواستیم بازیکنان بیشتری در این منطقه داشته باشیم که از این توپ‌ها استفاده بیشتری ببریم. مندی در این نوع بازی بسیار باهوش است و فقط چشم بسته توپ‌ها را ارسال نمی‌کند و مسیرهای مختلف برای پاس‌های خودش پیدا می‌کند.»

زوج آگوئرو و ژزوس دیروز چهار گل زدند و مندی حالا سه پاس گل در تنها دو بازی لیگ دارد. فابین دلف و دنیلو هیچکدام در کل فصل پیش به چنین عددی نرسیدند. مندی دیروز حتی روی دو گل دیگر سیتی که پاس گل‌های او محسوب نمی‌شدند هم تاثیری مستقیم داشت و یکی از مهمترین، اگر نگوییم مهمترین، مهره هجومی تیمش بود.

مندی دیروز 12 بار توپ را روی دروازه هادرزفیلد ارسال کرد، بالاترین آمار در این دو هفته گذشته از لیگ برتر در فصل جدید. نکته کلیدی‌تر اینجاست که هیچکدام از بازیکنان سیتی در کل فصل گذشته آماری به این اندازه در یک بازی نداشتند و در واقع رکورد قبلی به خود مندی و اولین بازی‌اش در لیگ برتر با 11 ارسال باز می‌گردد.

آماده شدن مندی و جا افتادن او در ترکیب اصلی باعث می‌شود نوع بازی سیتی هم تغییر کند، یا حداقل گزینه‌ای جذاب برای نوعی دیگر فوتبال بازی کردن هم داشته باشند. فصل پیش تاتنهام و چلسی بیشترین ارسال‌ها را در کل لیگ داشتند، در حالیکه سیتی از این منظر در جمع 6 تیم پایین جدول بود. اما حالا گواردیولا حاضر است با توجه به توانایی بالای مندی در این زمینه سبک بازی تیمش را جوری تنظیم کند که بیشترین استفاده را از او ببرد.

فایده اضافه شدن این گزینه به سیتی در بازی‌هایی که شاگردان پپ مقابل تیم‌هایی با خط دفاعی کم عمق و پرتعداد قرار می‌گیرند خودش را نشان خواهد داد. فراموش نکنیم سیتی فصل پیش مقابل همین هادرزفیلد به تساوی بدون گل رسید. پس وقتی سبک همیشگی آن‌ها و «پلن ای»شان جواب ندهد، یک «پلن بی» عالی به کمک‌شان خواهد آمد.

البته بعد از بازی گواردیولا تاکید کرد این سبک همیشه جواب نمی‌دهد و قرار نیست الگوی اصلی بازی سیتی شود. برای همین است که او از مندی می‌خواهد بعد جدیدی به فوتبالش اضافه کند و صرفا یک فولبک هجومی که مدام طول زمین را طی می‌کند نباشد. گواردیولا قصد دارد از مندی مدافعی بسازد که مثل دلف در فصل گذشته توانایی بازی در عرض و مرکز زمین را هم داشته باشد و در مواقع لازم نقش یک هافبک را بازی کند.

گواردیولا مثل همیشه به چیزی که دارد و تیمی که ساخته قانع نیست و مدام دنبال راهی برای پیشرفت و یک پله بالاتر رفتن می‌گردد: «ما می‌خواهیم به مندی کمک کنیم که با نهایت تمرکز در هر جلسه تمرین و هر بازی حاضر باشد. این چیزی است که بهش نیاز داریم.»

گواردیولا قصد دارد از مندی بازیکنی بسازد که در یک لحظه بتواند سیستم و سبک بازی را تغییر دهد. اما گاهی شاید بهترین راه، همان ساده‌ترین راه باشد. سرعت و استقامت مندی در نفوذها و بازگشت‌ها، به علاوه دقت ارسال‌ها و پاس‌های عرضی‌اش بعدی جدید به سیتی می‌دهد و اسلحه‌ای جدید برایشان می‌سازد، حقیقتی که برای تیم‌های مقابل به شدت ترسناک است.

۲    
آی اسپورت
2018-08-20 10:28:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر