فهرست
چکوا و کوئیکه؛ گزینه‌های غریب و آشنای پرسپولیس
چکوا و کوئیکه؛ گزینه‌های غریب و آشنای پرسپولیس

چکوا و کوئیکه؛ گزینه‌های غریب و آشنای پرسپولیس

آی اسپورت - در شرایطی که پرسپولیسی‌ها سهمیه بزرگسالان‌شان را با خرید پر سر و صدا پر کرده‌اند، حالا برای خرید مهاجم مشکلات زیادی دارند. قیمت گزینه‌های‌شان هم پایین‌تر آمده است. در روزهای گذشته، اسامی مثل سرگیف در باشگاه مطرح شده بود که کالدرون، با حضورش مخالفت کرد. حالا این اسامی، به چکوآ و کوئیکه رسیده است.

مهمترین حسن مایکل چکوآ برای پرسپولیس، سن و سال اوست. چکوآ متولد سال 1997 میلادی است و با 22 سال سن، سهمیه زیر 23 سال محسوب می‌شود. این موضوع پرسپولیسی‌ها را از دردسر کنار گذاشتن یک بازیکن برای خالی کردن لیست راحت می‌کند. کیفیت او اما ابهامات زیادی دارد. چکوآ فصل پیش، در لیگ دسته دوم اتریش بازی می کرد. او مجموعا 27 بازی از 30 بازی تیمش به میدان رفت و 20 مسابقه، در ترکیب اصلی بود. 6 گل و 3 پاس گل، آمار چندان خوبی برای یک مهاجم نیست اما مسئله اینجاست او بیشتر بازی‌ها، در نقش وینگر یا هافبک تهاجمی بازی می‌کرد. فصل قبل از آن هم او بیشتر بازی‌هایش را در سطح سوم فوتبال اتریش انجام داد. خرید چنین بازیکنی، می‌تواند ریسک بزرگی برای پرسپولیس باشد. به خصوص که اگر علیپور فصل آینده چند بازی را از دست بدهد یا کالدرون بخواهد با سیستم دو مهاجمه بازی کند، انتخاب‌های آن‌ها بین شریفی و مهاجم جدید تیم خواهد بود. نکته‌ای که احتمال حضور چکوآ در پرسپولیس را کمتر می‌کند، قرارداد او با باشگاه هورن اتریش است. قراردادی که اخیرا بسته شده و فصل آینده، او باید برای این تیم در لیگ دسته دوم اتریش به میدان برود.

اسم مطرح‌تری که در باشگاه مطرح شده، لئونارد کوئیکه است. بازیکنی که استقلالی‌ها، به خوبی با او آشنایی دارند. کوئیکه لیگ ششم، اواخر فصل به استقلال رفت تا به این تیم در راه قهرمانی کمک کند. او بازی با برق شیراز که به عنوان یار تعویضی به زمین رفت، نمایشی خوب داشت و پایه‌گذار بیشتر حملات تیمش بود. با این حال درخشش و حضورش در استقلال دوام زیادی نداشت و آخر فصل، بدون گل زده از این تیم رفت. لیگ هفتم، کوئیکه پیراهن استیل آذین را در لیگ یک پوشید و برای این تیم در سطح دوم فوتبال ایران 6 گل زد. او بعد رفتن از ایران، چند سالی اوضاع خوبی داشت. فصل 2008/09، نیم فصل اول در لیگ اسلواکی به میدان رفت و در 16 بازی، 11 گل برای دونایسکا استردا زد. او به عنوان بهترین گلزن لیگ، نیم فصل جدا شد و به اینتراخت فرانکفورت در بوندسلیگا پیوست. هر چند مصدومیت، اجازه بازی به او نداد و بعد از فقط 2 مسابقه در ترکیب اصلی، مجبور شد بقیه فصل را از خانه دنبال کند. بعد از دورانی پر فراز و نشیب در آلمان، سال 2010 کوئیکه به لیگ چک و باشگاه مطرح اسپارتا پراگ منتقل شد. فصل اول، با 14 گل در رده سوم بهترین گلزنان فصل قرار گرفت و تیمش هم به نایب قهرمانی رسید. فصل دوم 11 گل زد و فصل سوم، آمارش به 6 گل رسید تا مجبور به جدایی شود. بعد از آن به ریزه اسپور پیوست و 5 فصل در این باشگاه ماند. او 4 فصل اول، سالی بیشتر از 10 گل برای این تیم زد.

فصل 2016/17 که طارمی به ریزه اسپور رفت و پشیمان شد، قرار بود رقیب کوئیکه در خط حمله باشد. رقابتی که با جدایی طارمی شکل نگرفت. کوئیکه در آن فصل با 14 گل زده، بهترین روزهایش را پشت سر گذاشت و در رده پنجمین گلزنان فصل قرار گرفت. اتوئو، در آن فصل فقط 4 گل از او بیشتر زد. با این حال سقوط ریزه اسپور، فصل تیمش را خراب کرد. کوئیکه سال آخرش در ریزه اسپور، نیم فصل اول 7 گل برای این تیم در سطح دوم فوتبال ترکیه زد اما مصدوم شد و بعد از آن هم دیگر به تیم برنگشت. سال 2018، قراردادش را فسخ کرد و یک سال است، تیمی ندارد.

سابقه خوب گلزنی و قرار گرفتن بین گلزنان برتر سه لیگ مختلف اسلوکی، چک و ترکیه، نقاط مثبت کارنامه کوئیکه محسوب می‌شود. سن 31 سالگی هم نمی‌تواند چندان نگران کننده باشد. نقاط ضعف او، سابقه مصدومیت‌های طولانی و مهمتر از آن، یک فصل خانه نشینی است. موضوعی که ممکن است او را کاملا از شرایط آمادگی دور کرده باشد. پدیده 12 سال قبل استقلال، حالا به عنوان یک گزینه پخته و با سابقه، روی میز پرسپولیسی‌هاست. به شرطی که هنوز، فرم سال‌های حضورش در ترکیه و چک را حفظ کرده باشد و در ایران نقش یک توریست مصدوم را بازی نکند.

 نود

۳ ۴  
آی اسپورت
2019-07-10 22:57:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
مموتی هستم بزرگترین اسطوره تاریخ ششتایی ها
پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸، ۰۰:۳۲
سقف کیسه برای انتخاب مربی دو میلیون دلار است و سقف پرسپولیس ۶۰۰ هزار دلار

سقف کیسه برای انتخاب بازیکن خارجی یک میلیون یوروست و سقف پرسپولیس ۲۰۰ هزار دلار

مبارک یادگار امام
پرسپولیسی
پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸، ۰۳:۲۴
کوئیکه آمار گلزنیش خوب بوده ولی تو ایران جواب نداده. ضمن اینکه سابقه مصدومیت های طولانی مدت هم داره و سنش هم بزودی میشه 32 سال
چکه وا رو بهش ترجیح میدم. یه کلیپ ازش دیدم پایه توپش خیلی عالی بود. سرعتی و دریبل زنه
.
پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸، ۱۰:۱۰
کیسه میره مهاجم میلیون یورویی میگرده ولی اولویت عرب اینه که هربازیکنی که ارزون تر باشه جذب کنه
حرف حساب
پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸، ۱۳:۳۱
جفتشون فاجعه هستند. به خدا کالدرون به سعید کریمی جوان و باانگیزه میدان بده بهتره پشیمون نمیشه!
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر