فهرست
دشان کاپیتان روی نیمکت هم قهرمان می‌شود؟
دشان کاپیتان روی نیمکت هم قهرمان می‌شود؟

دشان کاپیتان روی نیمکت هم قهرمان می‌شود؟

آی اسپورت - بعد از 6 سال، به نظر می‌رسد فوتبال فرانسه می‌تواند پاداش اعتماد به دیدیه دشان را از او بگیرد. او سه شنبه شب با شاگردانش تیمی را شکست داد که پرستاره‌ترین تیم جام جهانی روسیه بود و برزیل پرامید را حذف کرده بود. حالا فرانسه با دشان در آستانه کسب بزرگ‌ترین افتخار ممکن است. قهرمانی جام جهانی در جایی بیرون از خانه.

دشان 20 سال پیش با بازوبند کاپیتانی، تیم ملی فرانسه را به قهرمانی جام جهانی رسانده بود؛ در خاک فرانسه. دو سال بعد هم قهرمانی جام ملت‌های اروپا از راه رسید. این آخرین قهرمانی خروس‌ها در یک تورنمنت بزرگ بود. بعد از روژه لومر، هیچ کدام از مربیان فرانسه توفیقی کسب نکردند. ژاک سانتینی، ریموند دومنش و لوران بلان نتوانستند قهرمانی دیگری برای فرانسه به ارمغان بیاورند. هر چند دومنش فرانسه را تا فینال جام جهانی 2010 هم رساند اما اخراج زیدان مقابل ایتالیا اجازه نداد فرانسه قهرمان شود و سرانجام پس از ناکامی لوران بلان و پس از یورو 2012 نوبت به دیدیه دشان رسید تا شانسش را در تیم ملی فرانسه امتحان کند.

اولین آزمون بزرگ او جام جهانی برزیل بود. فرانسه با دشان تا مرحله یک‌چهارم نهایی جام جهانی 2014 پیش آمد اما برخورد با آلمانی که بعدا قهرمان تورنمنت شد پایان کار این تیم بود. آنها با گل مت هوملز مغلوب ژرمن‌ها شدند و بدون سرافکندگی به کشور خود بازگشتند. اما ماموریت دشان ادامه داشت. یورو 2016 با میزبانی فرانسه بهترین فرصت برای دشان بود اما این فرصت هم در آخرین لحظه و به شکلی ناباورانه از دست رفت. تیم او با شایستگی تا فینال رفت و در نیمه‌نهایی هم انتقام باخت به آلمان در جام جهانی را از این تیم گرفت اما در روزی که کریستیانو رونالدو هم مصدوم شده بود و از زمین بیرون رفته بود هیچ چیز خوب پیش نرفت و با گل ادر در وقت‌های اضافه، پرتغال در فرانسه جشن قهرمانی را گرفت. با این حال خبری از برکناری دشان نبود. 

دشان ماند و حالا نه به عنوان نه کاپیتان بلکه به عنوان مربی فرانسه در آستانه لمس کاپ قهرمانی جام جهانی قرار دارد. تیم او آرژانتین را با مسی، اورگوئه را با لوئیس سوارز و بلژیک را با همه ستارگانش کنار زده و به فینال رسیده است. اما به نظر می‌رسد با هر نتیجه‌ای، دوران دشان در فرانسه به پایان رسیده باشد و او بعد از قهرمانی یا نایب‌قهرمانی در جام جهانی روسیه از هدایت تیم ملی فرانسه کنار برود.  

۱ ۱  
آی اسپورت
2018-07-12 18:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
امیرعباس
پنجشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷، ۲۱:۱۶
از نکات جالب مقایسه بین 1998 و 2018:
بازی های تکراری ...انگلیس - تونس انگلیس - کلمبیا
فرانسه-دانمارک آلمان-مکزیک مکزیک -کره جنوبی آرژانتین-کرواسی
حضور مراکش در هر دوجام
سقوط تیم گران قیمت اسپانیا و المان دو قهرمان دوره های قبل مثل برزیل و المان 98
حذف زودهنگام قهرمان اروپا پرتغال مثل المان 98
همگروهی ایران با قهرمان اروپا
حضور دو تیم فرانسه و کرواسی در نیمه نهایی هر دو جام
این هم کلی آمارهای نود پسند برای عادل خان بفرما منتشر کن ملت لذتشو ببرن !!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر