فهرست
شاراپووا درآخرين گرنداسلم/ لبخند ماریا به ماژور
شاراپووا درآخرين گرنداسلم/ لبخند ماریا به ماژور

شاراپووا درآخرين گرنداسلم/ لبخند ماریا به ماژور

آی‌اسپورت- پایانی برای انتظار 18 ماهه‌؛ ماریا شاراپووا دوباره می‌تواند در یك رقابت گرنداسلم از دنیای تنیس به میدان برود. مشهورترین تنیس‌باز روس دنیا یكی، دو روز گذشته از سوی مسئولان برگزار‌كننده رقابت‌های یو.اس اوپن «وایلد كارت»ی به دستش رسیده به این معنی كه می‌تواند به صورت آزاد در آخرین مرحله از گرنداسلم‌های فصل به میدان برود. به این ترتیب، ماریا كه آخرین بار در اوپن استرالیای سال 2016 به میدان رفت می‌تواند بعد از 18 ماه دوباره طعم رقابت در عالی‌ترین سطح دنیا تنیس را بچشد‌؛ آن هم تقریباً تا دو هفته دیگر.

داستان شاراپووا، حكایت عجیبی را در دنیا تنیس به وجود آورد‌؛ او سال 2016 و همان ماه‌های نخست سال میلادی بود كه خودش را به یك‌چهارم نهایی تنیس استرالیا رساند و بعد با شكستی كه متحمل شد از گردونه رقابت‌ها كنار رفت. اندكی بعد اما بمب اصلی منفجر شد! او در كنفرانسی خبری اعلام كرد از ملدونیوم استفاده كرده و حالا نتیجه تست دوپینگش مثبت از آب درآمده است. ماجرای استفاده از ملدونیوم هم در نوع خودش عجیب و غریب بود چون او تا اواخر سال 2015 به راحتی از ملدونیوم استفاده می‌كرد و كسی هم كاری به كارش نداشت غافل از اینكه، این ماده از ابتدای سال 2016 در فهرست مواد ممنوعه قرار گرفت و ماریا بدون اطلاع از چنین موضوعی به مصرف آن ادامه داد. دست آخر كمیته بین‌المللی مبارزه با دوپینگ 2 سال برایش محرومیت در نظر گرفت و بعد‌ها در تجدید نظر این محرومیت به 15 ماه كاهش یافت. این‌طور شد كه زن شماره یك سابق تنیس دنیا بالاخره بعد از 15 ماه محرومیت، آوریل همین سال میلادی به میادین برگشت‌؛ آن هم با رنكینگی بسیار پایین.

حضور در یكی، دو تورنمنت مقدماتی هم برای او كاری از پیش برنداشت چون نتوانست امتیازات لازم برای ورود به تورنمنت‌های بزرگ را به دست بیاورد. نه رولان گروس و نه ویمبلدون، هیچ كدام حاضر به فرستادن كارت دعوت یا همان وایلد كارت برای شاراپووا نشدند. آنها اعتقاد داشتند فرستادن وایلد كارت برای ورزشكاری كه متهم به دوپینگ شده با ارزش‌های اخلاقی حاكم بر دنیای تنیس در تضاد است.

سرانجام ماریا كه می‌دانست از این طریق نمی‌تواند مجوز حضور در گرنداسلم‌ها را به دست بیاورد سعی كرد با شركت در تورنمنت‌های زیرمجموعه امتیازاتش را بالا ببرد ولی دو مصدومیت پی در پی او را از رسیدن به هدفش دور كرد. او ابتدا در تنیس اشتوتگارت چند مرحله بالا رفت ولی مصدومیت ران پایش باعث شد از دور رقابت‌ها كنار برود. ضمن اینكه نباید فراموش كرد مدیران برگزار‌كننده سه تورنمنت اشتوتگارت، مادرید و رم هم برای شاراپووا وایلد كارت فرستادند تا او بختش را آزمایش كند‌؛ در اشتوتگارت كه در نیمه‌نهایی كنار رفت و در دو مسترز بعدی هم همان دور اول شكست خورد و كنار رفت. ماریا كه نمی‌خواست دست از تلاش بردارد بعد از درمان ران پای آسیب‌دیده‌‌اش همین چند وقت پیش در تورنمنت استنفورد به میدان رفت و بعد از عبور از مرحله نخست دوباره با مصدومیت آرنج دست نتوانست در ادامه رقابت‌ها حضور پیدا كند. داستان بالاخره به اینجا رسید كه او با امتیازاتی كه كسب كرد به رتبه 148 دنیا رسید! معنی‌‌اش مشخص بود‌؛ با این رتبه جایی برای حضور یو.اس اوپن، آخرین گرنداسلم فصل نداشت. حالا اما مسئولان آخرین گرنداسلم فصل تصمیم گرفته‌اند برخلاف مسئولان دو گرنداسلم قبلی برای شاراپووا وایلد كارت بفرستند تا این ورزشكار 30 ساله دوباره بختش برای بازی در تورنمنت‌های ماژور را بیازماید. مسئولان یو.اس اوپن با انتشار بیانیه‌ای به كار اخلاقی شاراپووا مبنی بر اعتراف به استفاده از ملدونیوم و البته بی‌اطلاعی‌‌اش از ورود این دارو به فهرست مواد ممنوعه اشاره كرده و همین موضوع را دلیلی برای دعوت از او دانسته‌اند.

 

۶    
آی اسپورت
2017-08-19 19:01:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر