فهرست
مارسی: انجمن ناجورها و رانده‌شده‌ها
مارسی: انجمن ناجورها و رانده‌شده‌ها

مارسی: انجمن ناجورها و رانده‌شده‌ها

آی‌اسپورت – عکسی از فلورین تووَن است که چکیده‌ای از دوران کوتاه و ناموفق او در نیوکاسل را به تصویر می‌کشد، عکسی که او را کنار زمین سنت جیمزز پارک با کت شلوار و پاپیون مشکی نشان می‌دهد، در حالیکه پشتش تابلویی است که رویش نوشته: وارد چمن نشوید.

توون از این تابلو کاملا اطاعت کرد و در فصلِ 2016-2015 تنها سه بار در لیگ در ترکیب اصلیِ نیوکاسل قرار گرفت. هافبک فرانسوی که 15 میلیون پوند برای نیوکاسل خرج برداشته بود در نهایت بدل به نمادی از تمام مشکلات تیمِ استیو مک‌کلارن شد، تیمی پر از بازیکنان بالای قیمت و بی‌جهت بزرگ شده.

نحوه‌ی پوشش توون و رفتارش خارج از زمین هم کمک چندانی به شکل‌گیریِ تصویرش در نیوکاسل نکرد. آلن شیرر یک بار در Match of the Day از او به شدت انتقاد کرد: «اون با تاکسیدو میاد سر بازی! فوتبال مسئله‌ای کاملا جدیه. باشه این کار روز اول فصل بامزه بود، ولی دیگه بامزه نیست.»

اعتراض توون به شیرر و اعترافش به اینکه انتقاد او به اعتماد به نفسش ضربه زده، یک بار دیگر نشان داد او شخصیت لازم برای بازی در نیوکاسل را ندارد. توون در نهایت در 13 بازی‌اش در لیگ برای نیوکاسل نه گلی زد و نه گلی ساخت و تنها یک شوت درون چهارچوب داشت.

توون در بازگشت به مارسی، در اولین بازی‌اش مقابل مونپولیه از زمین اخراج شد تا سخت بتوان با این نظرِ ژان-پل برتران-دومن، دروازه‌بان سابق فرانسه درباره‌اش مخالفت کرد: «به جای مغز تو کله‌اش بلغوره!»

توون حالا 25 ساله اما این فصل تحت هدایت رودی گارسیا در لیگ 22 گل زده و 11 گل ساخته است. نقش او در پست هافبک هجومی چپ در سیستم 1-3-2-4 می‌تواند کلید پیروزی احتمالی مارسی در فینال امشب مقابل اتلتیکو مادرید باشد، تیمی که با سیستم 2-4-4 کم عرض بازی می‌کند و دفاع راستش، لوکاس هرناندز، بازیکن کم اشتباهی نیست.

اما این فقط آمار و ارقامِ توون در این فصل نیستند که او را به چهره‌ای شاخص بدل می‌کنند. توون در واقع نمادی از کل این تیمِ مارسی است، تیمی پر از ناجورها و رانده‌شده‌ها از باشگاه‌های دیگر. مارسی در دو دهه‌ی اخیر که همیشه با مشکلاتِ مختلفی روبرو بوده، به بازیکنانی که از تیم‌های دیگر رانده شده بودند فرصتی دوباره داده.

مارسی فصلِ 2015-2014 برای بازسازی خودش دست به دامن نابغه‌ی غریبی به نام مارسلو بیلسا شد. این تئوریسینِ آرژانتینی تیمش را تا آستانه قهرمانی لیگ برد، اما داوری ضعیف در بازی حیاتی مقابل پاریس سن ژرمن و خستگی بازیکنانش که نتیجه متودها و نوع بازی پرفشار او بود در نهایت بهشان ضربه زد و دستشان را خالی گذاشت.

این دوران کوتاه با رفتنِ آندره-پیر ژینیاک، دیمیتری پایت و آندره آیو در همان تابستان به پایان رسید و خود بیلسا هم بعد از اولین بازی در فصل جدید تیم را ترک کرد تا مارسی در نهایت فصل را در رده‌ی سیزدهم به پایان ببرد. سال بعد اما فرانک مک‌کورت، تاجر آمریکایی از راه رسید و باشگاه را خرید و پروژه‌ی بازسازیِ سنتی‌تری را شروع کرد.

دوران جدید مارسی با آمدن رودی گارسیا همراه شد، مربی‌ای که بهترین بازی دوران فوتبال توون را ازش گرفت و به دیگر وینگر جوانش، لوکاس اوکامپوس هم اجازه‌ی درخشیدن داد و باعث شد او در این فصل 9 گل در لیگ و 4 گل در یوروپا لیگ بزند. بین این دو وینگر هم البته پایت بازی می‌کند. شماره‌ی 10ای که یا ضربات ایستگاهی عالی می‌زند، یا در حال غرغر کردن است و انگار هیچ تعادلی بین این دو حالت در فوتبالش وجود ندارد. ستاره‌ی سابق وستهم در یک ماه اخیر به قدری درخشیده و به فرم خوبش بازگشته که حالا حرف از بازگشتش به تیم ملی هم به گوش می‌رسد.

مارسی‌ای که حالا به فینال یوروپا لیگ رسیده و امشب باید در لیون برابر اتلتیکو مادرید قرار بگیرد پر است از رانده‌شده‌های لیگ برتر: جردن آماوی، استیو مانداندا، کلینتون ان‌جای و کاستاس میتروغلو و البته خود توون. والر ژرمن مهاجم این تیم هم بازیکن فراموش شده‌ی موناکویی است که قهرمان فرانسه شد و به نیمه نهایی چمپیونز لیگ رسید.

عجیب است تیمی که 10 بار قهرمان فرانسه شده و در سال 1993 جام باشگاه‌های اروپا را فتح کرده تا این حد در یک فینال ضعیف‌تر از رقیب به حساب بیاید، اما این حقیقت نظام اقتصادی نوین فوتبال است. شاید این روند رو به پیشرفت مارسی ادامه‌دار نباشد، اما حداقل جنس بازیکنانی که تا اینجا تیمشان را پیش برده‌اند نشان می‌دهد فوتبال فقط مختص به ابرباشگاه‌های اروپایی نمی‌شود.

۱۱    
آی اسپورت
2018-05-16 12:09:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر