فهرست
ماندگارترین قاب‌های بوفون
ماندگارترین قاب‌های بوفون

ماندگارترین قاب‌های بوفون

آی‌اسپورت – جانلوئیجی بوفون بعد از 875 بازی درون دروازه‌یِ پارما و یوونتوس و 176 بازی ملی، دیروز با بانوی پیر تورین خداحافظی کرد. بوفون تنها یکی از سه بازیکن تاریخ فوتبال است که در پنج جام جهانی مختلف حضور داشته و هیچ بازیکنی در فوتبال ایتالیا به اندازه‌ی او اسکودتو را فتح نکرده است (9 بار).

بوفون در این بیش از دو دهه خاطرات و لحظه‌هایِ ماندگار زیادی از خودش به جای گذاشته، از اولین جام‌ها با پارما، تا قهرمانی جام جهانی و ناکامی‌های تلخش در چمپیونز لیگ...

 

دوگانه‌ای با پارما

درسته که بوفون تنها بازیکن تاریخ چمپیونز لیگ است که سه بار به فینال رسیده و یک بار هم قهرمان نشده، اما کارنامه‌ی او خالی از افتخارات اروپایی نیست. بوفون سالِ 1999 در فینال جام یوفا دروازه‌اش را مقابل مارسی بسته نگاه داشت تا پارما 0-3 به پیروزی برسد. این قهرمانی تنها چند هفته بعد از فتحِ کوپا ایتالیا مقابل فیورنتینا به دست آمد. پیروزی در جام حذفی اولین افتخار بوفون بود و بهش کمک کرد تا خودش را به عنوان بهترین دروازه‌بان جوان اروپا به اثبات برساند.

 

قهرمانی جام جهانی

بوفون در راه قهرمانی ایتالیا در جام جهانی 2006 هم نقشی کلیدی بازی کرد و در کل تورنمنت، در 7 بازی تنها 2 بار دروازه‌اش باز شد. با اینکه در ضرباتِ پنالتی فینال در نهایت ضربه‌ی داوید ترزگه بدون دخالت بوفون از دست رفت و کار برای فرانسوی‌ها تمام شد، اما اگر سیوِ عالی او در وقت اضافه مقابل زین‌الدین زیدان نبود شاید اصلا کار به اینجا نمی‌کشید. بوفون با درخششی که در این تورنمنت داشت به عنوان بهترین دروازه‌بان جام انتخاب شد.

 

یک قدم تا توپ طلا

درخشش بوفون در جام جهانی و همینطور درون دروازه‌ی یوونتوس که با قهرمانی بیانکونری در همان فصل همراه بود، باعث شد تا او تا یک قدمی بردنِ توپ طلای اروپا پیش برود، عنوانی که البته در نهایت به فابیو کاناوارو رسید. با این وجود دوم شدن بوفون در این فهرست نشانی از جایگاه رفیع او در دوران خودش داشت. در واقع از سالِ 1963 بدین سو، وقتی لِو یاشینِ افسانه‌ای به عنوان بهترین بازیکن اروپا انتخاب شد، هیچ دروازه‌بانی به اندازه‌ی بوفون به کسب این جایزه تا این حد نزدیک نشده بود.

 

کالچوپولی، وفاداری، سری بی

سال 2006 اما با تمام شور و هیجان و افتخاری که داشت برای بوفون به تلخی به پایان رسید و یوونتوس به خاطر رسوایی کالچوپولی به سری بی تبعید شد. در این شرایط با اینکه بازیکنان نامداری کاناوارو، پاتریک ویرا، زلاتان ابراهیممویچ و لیلان تورام تصمیم به ترک تورین گرفتند، بوفون اما عشق و وفاداری‌اش به بیانکونری را ثابت کرد و با این تیم ماند. در نهایت یوونتوس با اینکه فصل را در سری بی با -9 امتیاز شروع کرده بود قهرمان این دسته شد و خیلی زود به سری آ بازگشت.

 

فتح اسکودتو با بازوبند کاپیتانی

بوفون سال 2013 اولین قهرمانی‌اش در لیگ را با بازوبند کاپیتانی تجربه کرد. این چهارمین اسکودتویِ بوفون بود (با کنار گذاشتن دو عنوانی که به خاطر کالچوپولی ازشان گرفتند) و اولین عنوان قهرمانی‌اش با یوونتوس بعد از رفتنِ الساندور دل پیرو. روند قهرمانی‌های پیاپی یووه به رهبری بوفون درون زمین تا همین فصل هم ادامه پیدا کرد.

 

جنجال چمپیونز لیگ

بوفون همیشه یکی از محبوب‌ترین و دوست داشتنی‌ترین بازیکنان جهان فوتبال بوده. اما این تصویرِ مثبت از او بعد اعلام ضربه‌ی پنالتی توسط مایکل اولیور در آخرین ثانیه‌های جدال یک چهارم نهایی یوونتوس و رئال مادرید تا حدی زیر سوال رفت. بوفون که به هیچ وجه این تصمیم را قبول نداشت با هجومش به سوی داور انگلیسی از زمین اخراج شد و بعد از بازی هم گفت او در سینه به جای قلب یک سطل آشغال دارد! البته بوفون همین پنجشنبه اعتراف کرد بیش از حد عصبانی شده و از اولیور عذرخواهی کرد. به هر صورت چمپیونز لیگ همچنان بزرگ‌ترین حسرت بوفون در طول دوران درخشان و پرافتخارش باقی ماند.

۲ ۱  
آی اسپورت
2018-05-20 09:43:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
استقلالیم با افتخاااااااااااااار
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۰:۱۲
خداحافظ اسطوره ی دوس داشتنی‌،نمیدونم فوتبال بدون تو بازهم جذاب می ماند یا نه،فقط میدانم که سخت است فوتبال دوباره یکی چون تو رو به خودش ببینه،دلم خیلی برات تنگ گیشه
۹
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر