فهرست
قلعه‌نویی چاره‌ای جز قهرمانی ندارد
قلعه‌نویی چاره‌ای جز قهرمانی ندارد

قلعه‌نویی چاره‌ای جز قهرمانی ندارد

آی اسپورت - طی روزهای آینده سپاهان باید رقابت‌های نیم فصل دوم لیگ نوزدهم را استارت بزند، هر چند برای سپاهان نیم فصل دوم شروع مجددی خواهد بود و بازیکنان تازه نفسی هم به ترکیب تیم اضافه خواهند شد اما برای قلعه‌نویی نیم فصل دوم لیگ نوزدهم در حقیقت، نیم فصل چهارم و شاید آخرین فرصت برای این سرمربی موفق فوتبال کشورمان باشد.

سپاهان بعد از قهرمانی در چهاردهمین دوره لیگ برتر و به شکل معجزه‌آسا، روزهای ناکامی‌اش را شروع کرد. این تیم بعد از حسین فرکی و حضور موقت نویدکیا روی نیمکت تیم، برای ادامه کار به ایگور استیماچ در پانزدهمین دوره لیگ برتر اعتماد کرد اما در کمال ناباوری سپاهان پانزدهمین دوره لیگ برتر را به بدترین شکل ممکن به پایان رساند و در رده یازدهم جدول رده‌بندی قرار گرفت. حضور عبدالله ویسی که پیش از این استقلال خوزستان را به قهرمانی لیگ برتر رسانده بود هم سودی به حال سپاهان نداشت و این تیم در شانزدهمین دوره لیگ برتر هم نتوانست به موفقیتی دست پیدا کند و نه تنها قهرمانی و نایب قهرمانی لیگ برتر بلکه حتی حضور در لیگ قهرمانان آسیا را هم از دست داد. همین موضوع باعث شد تا مدیران سپاهان برای برون‌رفت از بحران دوساله در سپاهان به سراغ سرمربی سابق و موفق این تیم یعنی زلاتکو کرانچار بروند و او را روی نیمکت تیمشان بنشانند تا هفدهمین دوره لیگ برتر را با موفقیت پیش ببرند اما نوشداروی کرانچار هم اثری نداشت و سپاهان لیگ هفدهم را با ناکامی مطلق و خطر سقوط به لیگ پایین‌تر سپری کرد. حضور کریم قنبری و منصور ابراهیم‌زاده هم روی نیمکت سپاهان دردی از این تیم دوا نکرد تا مدیران سپاهان برای حل بحران چند ساله تیمشان دست به دامان امیر قلعه‌نویی شوند.

حضور امیر قلعه‌نویی با همه سوابق درخشانی که این سرمربی داشت، تنها کار مدیران سپاهان برای کنترل بحران به وجود آمده در تیمشان نبود، آنها قبل از شروع هجدهمین دوره لیگ برتر، ابزارهای کافی نیز برای قلعه‌نویی آماده کردند. سپاهانی‌ها برای اینکه قلعه‌نویی تیمشان را از بحران خارج کند، مهره‌های بسیار خوبی را جذب کردند تا دست قلعه‌نویی در طول هجدهمین دوره لیگ برتر باز باشد. اتفاقاً همین هم شد و کم کم انتظارات از تیمی که در پایان هفدهمین دوره لیگ برتر در آستانه سقوط بود، بالاتر رفت و مدیران سپاهان در اولین سال حضور قلعه‌نویی در مصاحبه‌های مختلف خود، امیدواری‌ به قهرمانی تیمشان را عنوان کردند. هر چند قلعه‌نویی چنین نظری نداشت اما سپاهان نشان داد که در هجدهمین دوره لیگ برتر با هزینه‌های فراوان چه هدفی را دنبال می‌کند.

اگر به نتایج سپاهان در لیگ‌های پانزدهم تا هفدهم نگاه کنیم، لیگ هجدهم، سال موفقی برای سپاهان رقم خورد و این تیم از بحران چند ساله خارج شد اما با توجه به انتظارات مسئولان و هواداران این تیم و البته هزینه‌هایی که برای سپاهان شده بود، حتی نایب قهرمانی در هجدهمین دوره لیگ برتر هم برای سپاهان موفقیت چشم‌گیری نبود و برای قلعه‌نویی که معمولاً برنامه‌ای سه ساله در تیم‌هایش دارد، لیگ هجدهم مقدمه‌ای برای نوزدهمین دوره لیگ برتر بود.

در هر صورت هجدهمین دوره لیگ برتر برای سپاهان و امیر قلعه‌نویی با نایب قهرمانی لیگ برتر به پایان رسید و رضایت هواداران و مدیران این تیم به طور کامل برآورده نشد و همه انتظارات به فصل بعدی رقابت‌ها منتقل شد.

قبل از شروع نوزدهمین دوره لیگ برتر و با حمایت همه جانبه مدیران و هواداران سپاهان، این تیم مجهزتر و مطمئن‌تر از سال گذشته پا به میدان رقابت‌ها گذاشت و اتفاقاً شروع بسیار خوبی هم در هفته‌های نخست داشت و صدرنشینی چند هفته‌ای سپاهان نیز همین را نشان می‌داد. هر چقدر سپاهان در بازی‌ها پیش رفت، با وجود برخی نوسان‌ها، نشان داد که به دنبال چه هدفی در این دوره از رقابت‌ها است و هدفی که در لیگ هجدهم تأمین نشد، سپاهانی‌ها در لیگ نوزدهم به دنبال آن هستند. ناگفته پیدا است که حالا دیگر نه تنها مدیران و هواداران سپاهان، بلکه امیر قلعه‌نویی هم همه توانش را به کار گرفته تا در نوزدهمین دوره لیگ برتر، دوره بازگشت سپاهان به شعار «سپاهانیم همیشه قهرمانیم» را محقق کند.

این وضعیت سپاهان در چند سال اخیر و امسال بود، هم انتظارات مشخص است و هم هزینه‌هایی که برای سپاهان شده و البته برنامه‌ای که همه ساله قلعه‌نویی در هر تیمی به دنبال آن است، کاملاً روشن است. در چنین شرایطی حرف از رفتن قلعه‌نویی به تیم ملی است، موضوعی که با شرایط عنوان شده اصلاً جور در نمی‌آید و خروج امیر قلعه‌نویی از سپاهان در چنین شرایطی به معنی نیمه‌تمام ماندن این پروژه پرهزینه است. یک طرف ماجرا هم البته مدیران سپاهان هستند که قطعاً با هزینه‌هایی که صورت گرفته به این راحتی تن به ناکامی تیمشان نخواهند داد.

ایران ورزشی

۲    
آی اسپورت
2020-01-13 23:54:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر