فهرست
پادشاهی مطلقه اسپانیا
پادشاهی مطلقه اسپانیا

پادشاهی مطلقه اسپانیا

آی اسپورت - هشت قهرمانی در نه فینال اخیر اروپایی یا کلی‌تر بخواهیم بگوییم هفده قهرمانی در قرن بیست و یک توسط اسپانیایی‌ها در مقابل شانزده قهرمانی توسط سایر کشورهای اروپایی بدون احتساب سوپرجام‌ها، دوباره بخواهیم جزئی‌نگر شویم می‌توان گفت تعداد جام‌های اروپایی شهر مادرید به تنهایی از کل جام‌های اروپایی هر کشور دیگری از سال دو هزار به این‌طرف بیشتر بوده؛ خدای من! این اقتدار در تاریخ فوتبال مدرن بی‌سابقه بوده و اسپانیا بی‌شک در این بیست سال اخیر قطب اول و آخر فوتبال بوده. چه تیم‌های درجه یکشان که در فتح لیگ قهرمانان مدام رکورد شکنی می‌کنند و چه تیم‌های سطح دو لیگشان که در لیگ اروپا آقایی می‌کنند. اتلتیکو مادرید و سویا در هشت فینال اخیر لیگ اروپا انتهای بازی جام را به خانه برده‌اند و هنوز هم هستند کسانی که سطح تیم‌های اسپانیایی غیر از رئال و بارسا را بسیار پایین می‌دانند.

رقابت جان‌فرسای رئال و بارسا، فقط به نفع خودشان نبوده. باعث شده اسپانیا علاوه بر این دو غول بزرگ، تیم‌های قدرتمند دیگری هم داشته باشد. اتلتیکو، سویا، والنسیا، ویارئال و … تیم‌هایی هستند که نسبت به تمام رقبایشان در لیگ اروپا یک برتری بزرگ دارند. تجربه گرانبهای چهار بار روبه‌رو شدن با دو ابرقدرت فوتبال جهان و قرار گرفتن تحت شدیدترین فشار ممکن. مثل اینکه تیم ملی ایران برای آمادگی در جام ملت‌ها، مقابل برزیل، آلمان، اسپانیا، آرژانتین و بلژیک در یک تورنمنت جایزه بزرگ بازی دوستانه برگزار کند.

برندگان چندین و چند باره توپ طلا در لالیگا بازی می‌کنند. برنده کفش طلای جام‌جهانی به لالیگا آمد. برنده کفش طلای یورو دوهزار و شانزده در لالیگا بازی می‌کند و کفش طلای اروپا هم مثل توپ طلا به صورت مونوپل برای مسی و رونالدو است. هرکسی می‌داند اگر خواهان فتح توپ طلا است باید به رئال یا بارسا بیاید و غیر از این هرجایی بازی کند، شبیه پدیده‌ای نگاهش می‌کنند که هنوز شکار این دو تیم نشده است. حتی پاری‌سن‌ژرمن با آن بریز و بپاش عجیبش نتوانست افکار عمومی را مجاب کند و همچنان طرفداران فوتبال منتظرند نیمار یا به رئال برود و یکی از جنجالی‌ترین انتقالات تاریخ را رقم بزند و یا این که به بارسا برگردد. نباید فراموش کرد که هر ساله بزرگ‌ترین بازی فصل در لالیگا برگزار می‌شود.

همچنین این کیفیت بی‌نظیر و فتح پیاپی تمام جام‌های ممکن توسط تیم‌های اسپانیایی، در برهه‌ای توسط تیم ملی این کشور هم تکرار شد و از دوهزار و هشت تا دو هزار و دوازده، دو بار جام ملت‌ها و یک بار جام جهانی را فتح کردند.

آمار و ارقام نشان می‌دهد لالیگای اسپانیا خودش را از سایر لیگ‌ها جدا کرده و یک پادشاهی مطلقه تشکیل داده است. پادشاهی مطلقه‌ای که بین خودش و لیگ‌های پر زرق و برق دیگر مثل لیگ برتر، سری‌آ، بوندس لیگا و لوشامپیونه یک دیوار بزرگ کشیده و اجازه نمی‌دهد کسی نزدیکش شود و پادشاهی‌اش را به خطر بیاندازد.

فراموش نکنید این امکان وجود دارد که آمار هشت قهرمانی از نه قهرمانی اخیر اروپایی که در ابتدای مطلب ذکر شد، تا پنجم خرداد تبدیل به نه قهرمانی از ده قهرمانی اخیر دو تورنمنت معتبر اروپا بشود و لالیگا دست‌نیافتنی‌تر هم بشود. باید دید اوضاع تا کی اینطور‌ بر وفق مراد اسپانیایی‌هاست. آنها همچنان مقصد اول بزرگ‌ترین ستاره‌های جهان فوتبال هستند و حداقل تا زمانی که مسی و رونالدو در پی کسب پیاپی توپ طلا باشند، اوضاع به همین منوال خواهد بود.

قدرت رسانه‌ای بی‌نظیر پرمیر لیگ، دلارهای قطری لوشامپیونه، قوانین مردمی‌ بوندس‌لیگا و سری‌آی فعلا خسته، هیچکدام توان رقابت با این لالیگا را نداشته‌اند. آنها با استفاده از اهرم جذب ابرستاره‌ها، درحال حاضر دست‌نیافتنی‌ترین هستند و سال‌ها طول می‌کشد تا آمار بی‌نظیرشان در قرن بیست و یک خراب شود.

فرهنگستان فوتبال

۶ ۱  
آی اسپورت
2018-05-17 14:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
شهرام
پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۵:۳۸
لالیگا محشره.
همه فکر میکنن اینکه رئال و بارسا همیشه بالان بخاطر ضعف بقیه تیماست ولی حقیقت اینکه این دو تیم تو رقابت هایی که به شکل لیگ برگزار میشه هر جای دیگه هم باشن دست نیافتنی میشن. ممکنه تو حذفی بشه یه جوری ردشون کرد ولی تو لیگ امکانش نیست.
واقن لالیگا فوق العاده ست و بعنوان هوادار والنسیا از تماشای این لیگ جذاب لذت میبرم.
امیدوارم والنسیا هم با حفظ بازیکنای خوب و خرید چنتا ستاره جدید بتونه نماینده شایسته ای برای لالیگا باشه.
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر