فهرست
تعقیب‌کنندگان پرسپولیس/ وقتی همه کم می‌آوردند
تعقیب‌کنندگان پرسپولیس/ وقتی همه کم می‌آوردند

تعقیب‌کنندگان پرسپولیس/ وقتی همه کم می‌آوردند

آی اسپورت - یک هفته تا پایان لیگ هجدهم باقی مانده و دو تیم پرسپولیس و سپاهان شانس قهرمانی در این رقابت‌ها را دارند. شاگردان برانکو ایوانکوویچ در تیم پرسپولیس که در ۴ بازی گذشته‌ی خود در لیگ برتر بردی بدست نیاورده‌اند و ۴ تساوی کسب کرده‌اند، همچنان با ۵۸ امتیاز صدرنشین لیگ هستند. سپاهانی‌ها هم با ۵۵ امتیاز این شانس را دارند در صورت اینکه پرسپولیس در بازی آخر خود مقابل پارس جنوبی جم متحمل شکست شود، با پیروزی مقابل استقلال خوزستان سقوط کرده، قهرمان لیگ هجدهم شوند. در این گزارش بررسی کرده‌ایم که در روزهایی که پرسپولیس برانکو در پایان فصل نتوانست بردی بدست آورد، سایر مدعیان چه عملکردی داشتند.

فرصت سوزی تبریزی‌ها

با وجود اینکه پرسپولیس در ۴ بازی گذشته خود ۴ امتیاز کسب کرده اما هیچکدام از تیم‌های مدعی نتوانستند در این هفته‌ها خود را به پرسپولیس برسانند. در پایان هفته‌ی بیست و پنجم لیگ برتر، پرسپولیس با ۵۴ امتیاز و میانگین امتیازی ۲.۱۶ امتیاز از هر بازی صدرنشین لیگ بود. بعد از پرسپولیس، تراکتورسازی تبریز در پایان هفته بیست و پنجم با کسب ۴۹ امتیاز و میانگین امتیازی ۱.۹۶ امتیاز در هر بازی در رده‌ی دوم قرار داشت. تبریزی‌ها در ۴ بازی گذشته خود که ۳ بازی آن هم در خانه برگزار شد، فقط ۲ امتیاز کسب کردند. آن‌ها مقابل پیکان و ذوب‌آهن شکست خوردند و مقابل پرسپولیس و پارس جنوبی جم هم متوقف شدند.  در پایان هفته بیست و پنجم با توجه به بازی تراکتورسازی-پرسپولیس و چهار بازی ظاهرا آسان تراکتورسازی تصور می‌رفت که تبریزی‌ها به آسانی قهرمانی را به پرسپولیس واگذار نخواهند کرد، شکست مقابل سپیدرود  انتهای جدولی اما تمامی معادلات را بهم ریخت. سرخپوشان تبریزی اگر می‌توانستند در دو بازی از ۳ بازی خانگی خود مقابل پیکان و پارس جنوبی جم که هر دو تیم را در بازی رفت در خارج از تبریز برده بودند به پیروزی برسند، الان با کسب ۵۶ امتیاز همچنان در رده‌ی دوم جدول رده بندی قرار داشتند و بعد از پرسپولیس بیشترین شانس را برای قهرمانی در لیگ برتر هم داشتند که با فرصت سوزی این موقعیت خوب برای آن‌ها از دست رفت. آنها اگر سپیدورد، پیکان و پارس جنوبی را می بردند هم اکنون صدرنشین بودند.

باخت بد موقع

استقلالی‌ها در پایان هفته‌ی بیست و پنجم با کسب ۴۷ امتیاز در رده‌ی سوم جدول رده بندی قرار داشتند. آن‌ها بعد از پیروزی خانگی مقابل ماشین سازی، در هفته‌ی بیست و هفتم باید به مصاف پدیده می‌رفتند. شکست یک بر صفر مقابل پدیده در مشهد باعث برکناری وینفرد شفر از این باشگاه و جایگزینی فرهاد مجیدی تا پایان فصل به جای او شد. آبی‌های تهرانی که در 25 هفته‌ی ابتدایی لیگ به طور میانگین ۱.۸۸ امتیاز در هر بازی گرفته بودند، در ۴ بازی آخر خود در لیگ، دو بازی خانگی را از ماشین سازی و استقلال خوزستان بردند و از دو بازی خارج از خانه خود هم یک تساوی و یک باخت کسب کردند. میانگین امتیازی استقلالی‌ها در این ۴ هفته نزدیک به میانگین امتیازی آن‌ها در ۲۵ هفته‌ی ابتدایی فصل است، آنها برای قهرمانی به عملکرد بهتری نیاز داشتند. فقط اگر آبی‌های تهرانی می‌توانستند از دو بازی خارج از خانه‌ی خود مقابل پدیده و صنعت نفت آبادان که هر دو در روزهای خوب خود به سر می‌بردند بیشتر امتیاز کسب کنند، هنوز مانند سپاهان در کنار پرسپولیس شانس قهرمانی داشتند.

بهتر از سایر مدعیان

سپاهان اصفهان بعد از چند فصلی که در لیگ برتر نتوانسته بود مدعی باشد، این فصل با حضور امیر قلعه‌نویی در این تیم توانسته در جمع مدعیان قرار بگیرد. سپاهانی‌ها که در پایان هفته‌ی بیست و پنجم با کسب ۴۷ امتیاز و تفاضل گل کمتر نسبت به استقلال تهران در رده‌ی چهارم جدول رده بندی قرار داشتند، از غفلت مدعیان استفاده کردند و حالا در رده‌ی دوم جدول رده بندی قرار دارند. شاگردان امیر قلعه‌نویی که در 25 بازی اول خود به طور میانگین ۱.۸۸ امتیاز در هر بازی کسب کرده بودند، در ۴ بازی گذشته خود میانگین امتیازی خود را بهتر کردند و با کسب ۸ امتیاز، خود را با ۵۵ امتیاز به رده‌ی دوم جدول رده بندی رسانده‌اند. با توجه به اینکه سپاهانی‌ها در دو بازی مقابل پرسپولیس و پدیده به تساوی رسیدند و در هر دو بازی برتری محسوسی هم نسبت به حریفان خود نداشتند، می‌توان گفت که این تیم توانایی کسب بیش از ۸ امتیاز از این ۴ بازی را نداشت و ازتمام ظرفیت‌های خود برای کسب ۸ امتیاز در این ۴ بازی استفاده کرده است. سپاهان اگر می‌‌خواست مدعی اول قهرمانی در هفته‌ی پایانی لیگ باشد، می‌بایست در تهران پرسپولیس را می‌برد. سپاهانی‌ها که به نیمه نهایی جام حذفی هم رسیده‌اند، شانس برای قهرمانی در هر دو جام را دارند.

هت‌تریک پرسپولیس

شاگردان یحیی گل‌محمدی در تیم پدیده شگفتی‌ساز لیگ هجدهم بودند. در شروع فصل با توجه به مشکلاتی که این باشگاه داشت، کمتر کسی فکر می‌کرد یک هفته مانده به پایان لیگ، پدیده شانس خوبی برای کسب سهمیه داشته باشد. شاگردان گل‌محمدی که در پایان هفته‌ی بیست و پنجم 46 امتیاز داشتند و با میانگین امتیازی ۱.۸۴ امتیاز در هر بازی در رده‌ی پنجم جدول رده بندی قرار داشتند از ۴ بازی آخر خود ۷ امتیاز کسب کردند و حالا با ۵۳ امتیاز در رده‌ی چهارم جدول رده بندی قرار دارند. پدیده در ۴ بازی گذشته خود نزدیک به میانگین امتیازی 25 بازی اول فصل امتیاز کسب کرده و شکست مقابل نساجی در هفته‌ی بیست و پنجم لیگ برتر شاگردان گل‌محمدی را از قهرمانی در لیگ و حتی کسب سهمیه آسیایی دور کرده است. پدیده در این هفته‌های پایانی خوب کار کرد و اگر دیشب کمی خوش شانس بود الان این تیم به جای سپاهان در کورس قهرمانی حضور داشت.

با توجه به وضعیت تیم‌ها در ۴ هفته‌ی گذشته می‌توان اندوخته‌ی خوب پرسپولیسی‌ها در ۲۵ هفته‌ی اول لیگ برتر مخصوصا هت‌تریک آن‌ها در پیروزی مقابل همشهری‌های خود در سال جدید که با شکست دادن رقیب سنتی آن‌ها استقلال آغاز و بعد از آن هم با پیروزی مقابل پیکان و سایپا ادامه داشت را علت صدرنشینی فعلی تیم برانکو دانست. به جز تیم تراکتورسازی، سایر تیم‌ها در ۴ هفته‌ی گذشته خیلی بد نتیجه نگرفتند، اما آنچنان هم خوب نبودند که از توقف‌های پرسپولیس استفاده کنند.

توقف‌‌های متوالی پرسپولیس هر هفته با ناکامی نزدیک‌ترین تعیقب کننده‌اش همراه شد. در هفته بیست و پنجم، تراکتورسازی به سپیدرود باخت تا فاصله رسیدن به دو امتیازی پرسپولیس را از دست بدهد. تراکتورسازی در هفته بیست و ششم دوباره باخت تا پرسپولیس با وجود توقف مقابل ذوب آهن همچنان با تیم دوم جدول فاصله‌ای پنج امتیازی داشته باشد.

در هفته بیست و هفتم پرسپولیس دوباره برنده نشد اما تساوی این تیم با سپاهان، باخت استقلال به پدیده و شکست مجدد تراکتورسازی موجب شد، حاشیه امنیت پنج امتیازی پرسپولیس حفظ شود.

در هفته بیست و هشتم پرسپولیس بازهم مساوی کرد و این بار مقابل تراکتورسازی. این بار فاصله‌اش با سپاهان به سه امتیاز کاهش پیدا کرد. آخرین فرصت‌سوزی تعقیب‌کنندگان دیشب بود که باعث شد چهارمین تساوی متوالی پرسپولیس خیلی هم برای این تیم گران تمام نشود.

نکته جالب در مورد ۴بازی آخر ۵تیم مدعی این فصل لیگ برتر این است که با وجود اینکه بعضی از تیم‌ها در این هفته‌ها بازی رو در رو داشته‌اند اما فقط ۶ بازی آن‌ها در این ۴ هفته برنده داشته است. پرسپولیس و تراکتورسازی در این 4 هفته بردی بدست نیاورده‌اند. تیم‌های سپاهان، استقلال و پدیده هم هر کدام ۲ بر بدست آورده‌اند که البته یک برد استقلال مقابل سپاهان و یک برد پدیده هم مقابل استقلال بوده است.

نود

۴ ۴  
آی اسپورت
2019-05-12 16:11:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
...
يكشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۶:۳۳
پرسپولیس 5 هفته اس نبرده هیچ کدوم شون نتونستن برسن صدر اونوقت زر مفت میزنن. خب احمقا پرسپولیس فقط نیاز به 1 برد داشت اگه مهندسی شده بود که کاری میکردن بازیش رو ببره نه اینکه اینور علیه شله پنالتی بگیرن اونور گل کیسه رو مردود کنن
سامان
يكشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۶:۳۳
كیسه كشای حقیر یادشون رفته همین پارسال چطور سر صنعت نفت رو بریدن تا اینا بتونن برن فینال حذفی 8 سال پیش كه پراید 6 میلیون بود و كیسه هم همون موقع اخرین قهرمانیشو اورد تو روز اخر با یك پنالتی فوق مسخره جلو فولاد تو اهواز قهرمان شدن ولی چون همزمان فینال حذفی پرسپولیس سپاهان برگزار میشد كسی به این توجه نكرد و هیاهو نشد كه چرا این پنالتی اینقدر مسخره گرفته شده حالا واسه یه گل مبهم كه تازه باز با برد هم به صدر نمیرسیدن به عالم و ادم تهمت میزنن . حرف داوری همیشه بوده فصل پانزدهم كه پرسپولیس با تفاضل نایب قهرمان شد اشتباهات كیلیویی داوری قهرمانی رو از ما گرفت اینا همش حرف مفته اگه راست میگید تو این 6 هفته كه پرسپولیس نتیجه نگرفت بازیهاتونو میبردید میرفتید قهرمان میشدید بی لیاقتی خودتونو توجیه بكنید یا نكنید برامون مهم نیست فقط بسووزید تا میتونید این برامون مهمه
Asqar
يكشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۷:۰۵
واقعا متاسفم واسه نویسنده نفهم این متن!! فاسدان قهرمان می شوند!!! گل آشکار را مردود می کنند
۵
Asqar
يكشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۷:۰۵
واقعا متاسفم واسه نویسنده نفهم این متن!! فاسدان قهرمان می شوند!!! گل آشکار را مردود می کنند
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر