فهرست
فرجام تلخ مسی و رفقا
فرجام تلخ مسی و رفقا

فرجام تلخ مسی و رفقا

آی اسپورت - برای آنهایی که در چند هفته گذشته پیگیر اوضاع و احوال تیم ملی آرژانتین نبوده‌اند، احتمالاً تماشای دو بازی این تیم در جام جهانی غافلگیر کننده بوده است. آنها تیمی از هم پاشیده هستند و مدتی هم هست که در این وضعیت به سر می‌برند. این وضعیت آرژانتینی‌ها اما دلایلی بلند و کوتاه مدت دارد. دلیل دوم و بلند مدت ‌این وضعیت به افت حیرت‌آور در بخش توسعه فوتبال پایه آرژانتین مربوط می‌شود.

در فاصله سال‌های 1995 تا 2007 آرژانتینی‌ها 5 بار قهرمان جهان در رده سنی زیر 20 ساله‌ها شدند. حتی مهم‌تر از آن قهرمانی‌ها بازیکنانی بودند که آنها به طور مداوم برای تیم ملی‌شان پرورش می‌دادند. آن روند اما دیگر متوقف شده است. پس از سال 2007 تمام تیم‌های زیر 20 سال آرژانتین عملکردی ضعیف داشته‌اند و این ضعف به رده بزرگسالان هم انتقال داده شده است. همین شده است که الان آرژانتین یک دروازه‌بان، یک دفاع وسط، یک دفاع کناری و یک هافبک میانی طراز ‌اول ندارد. آنها برای خط حمله‌شان گزینه‌های زیادی دارند اما وقتی در دیگر بخش‌های تیم انسجام لازم وجود ندارد، از دست خط حمله به تنهایی کاری برنمی‌آید.

مشکلات کوتاه مدت تیم اما به سرمربی تیم خورخه سامپائولی مربوط می‌شود، سومین مردی که از آغاز تلاش آرژانتینی‌‌ها برای رسیدن به جام جهانی و قهرمانی در آن، هدایت این تیم را برعهده گرفته است. آمارهای او همه چیز را می‌گویند. او اگرچه در هر جایی که کار کرده، تیم‌هایی بسیار مهیج ساخته است اما از آن دسته مربیانی است که به یک ایده پایبند هستند و واقعیت این است که آرژانتین هم منابع انسانی لازم را برای پیاده سازی ایده‌های او ندارد.

تیم‌های تحت هدایت سامپائولی به شیوه‌ای سنتی در نیمه زمین حریف، تیم مقابل را به شدت پرس و خط دفاعی آن را فشرده می‌کنند و ستارگان خود‌ را جلو می‌فرستند تا در یک‎‌سوم دفاعی حریف و در مقابل دروازه آن، برتری عددی داشته باشند. آرژانتین اما به خاطر سرعت پایین مدافعانش نمی‌تواند این پروژه را تمام و کمال انجام دهد و این همان چیزی بود که در شکست‌های سنگینش در بازی‌های تدارکاتی پیش از جام مقابل نیجریه و اسپانیا مشخص بود. با تیمی که نمی‌تواند با این برنامه بازی کند، سامپائولی خودش را هم در مورد اینکه بازیکنانش قرار بوده به چه شیوه‌ای بازی کنند گیج کرده است.

تیم‌های او اغلب با سه مدافع بازی می‌‌کنند اما او بعد از باخت 4 بر 2 تیمش مقابل نیجریه در ماه نوامبر سال گذشته، این آرایش را هم کنار گذاشت و شروع به ساختن تیمش با خط دفاعی 4 نفره کرد. با این حال برای بازی مقابل کرواسی او دوباره از خط دفاعی سه نفره استفاده کرد، همان سیستمی که خودش قبلاً آن را ناکارآمد دانسته بود. او کنار زمین طوری بالا و پایین می‌پرد و از بازی شاگردانش شاکی است که انگار آنها را در مورد اینکه چطور باید بازی کنند توجیه کرده اما واقعیت این است که او شبیه گربه‌ای شده که دارد دم خودش را تعقیب می‌کند.

۲    
آی اسپورت
2018-06-23 15:58:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر