فهرست
گرفتار در چرخه افراط و تفریط
گرفتار در چرخه افراط و تفریط

گرفتار در چرخه افراط و تفریط

آی‌اسپورت- افراط و تفریط. افراط و تفریط. افراط و تفریط. انگار این دو کلمه با فرهنگ ما عجین شده است. راه فراری از این دو نیست. یا از این ور بام می‌افتیم یا از آن ورش. تا همین سال گذشته همه روزنامه‌نگاران اعتقاد داشتند حجم اعتراض‌ها به داوری در لیگ ما زیاد است. اصلاً سر همین اعتراض‌ها بود که بازی بزرگ جام ملت‌های آسیا مقابل ژاپن را واگذار کردیم. نسبتاً تمام مربیان بعد از باخت طعنه‌ای به قضاوت داوران می‌زنند و همین به بازیکنان درون زمین هم سرایت می‌کند. اقتدار داوری از بین رفته و همه فکر می‌کنند حق‌شان در حال ضایع شدن است. برخی می‌گفتند داور به سمت آن یکی تیم غش کرده و خلاصه کار از اعتراض به تصمیمات داوری رسیده بود به اینکه اصلاً برنامه‌ای هست برای بازنده کردن تیمی یا قهرمان کردن تیم دیگری. همه متفق‌القول بودند که باید جلوی این وضعیت گرفته شود. هم با تذکر و جریمه به آنهایی که حرمت داوری را می‌شکنند و هم با ارتقای کیفیت داوران. 
 
حالا امسال فدراسیون حداقل در ظاهر عزمش را جزم کرده تا به این مشکل رسیدگی کند. کلاس‌های سخت برای داوران برگزار کرده و از قبل هم اخطار داده بود که با آنهایی که حرمت داوری را زیر سؤال ببرند و به آن اعتراض داشته باشند، کار خواهد داشت. تا اینجایش دست فدراسیون هم درد نکند. اصلاً در مقررات انضباطی فیفا هم آمده آنهایی که مقامات رسمی یک بازی (داور یا ناظر یا هر شخص مسئول دیگری) را بی‌حرمت کنند باید مجازات سفت و سخت شوند. اعتراض‌هایی که باعث شود بی‌طرفی داوران زیر سؤال برود همه جا با محرومیت رو به رو می‌شود اما مسأله اینجاست که کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران که در سال‌های گذشته تندترین اعتراض‌ها را بی‌پاسخ می‌گذاشت حالا دارد طوری نسق‌کشی می‌کند که همان‌هایی که سال گذشته مدافع تنبیه معترضان بوده‌اند، اکنون می‌گویند که این چه وضعش است؟ اصلاً این هنر می‌خواهد که معترضان به یک ماجرای زشت را تبدیل کنی به مدافعانش که شکر خدا فدراسیون فوتبال ما چنین توانایی‌هایی را دارد. 
 
جواد نکونام و مهدی تارتار بعد از اتمام هفته اول به محترمانه‌ترین شکل ممکن اعتراض‌شان نسبت به مسائل داوری را مطرح کردند. نه داور را متهم به ناداوری کرده‌اند و نه گرفتن طرف تیم دیگر را. فقط گفته‌اند فلان تصمیم داور اشتباه بوده. خب این اعتراض را چه کسی باید بکند؟ مگر همین هفته پیش گواردیولا در لیگ برتر انگلیس نسبت به VAR اعتراض نکرد؟ درباره توپ فوتبال چه کسی باید معترض شود؟ هیچ‌کس اندازه بازیکنان محق نیست تا درباره کیفیت توپ‌ها صحبت کند. نه مدیران نه مربیان و نه روزنامه‌نگاران نمی‌توانند درباره توپ صحبت کنند چون کیفیت آن را لمس نمی‌کنند. این بازیکنان هستند که با توپ بازی می‌کنند و بعد می‌توانند نظرشان را درباره آن بگویند. نه کسی را متهم کرده‌اند به رانت‌خواری، نه گفته‌اند این شرکت مشکل دارد و نه چیزی. می‌گویند کیفیتش خوب نیست. کجای این حرف برخورد انضباطی می‌خواهد؟
 
۳    
آی اسپورت
2019-08-29 02:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر