فهرست
کیکه ستین، سرمربی جدید بارسا کیست؟
کیکه ستین، سرمربی جدید بارسا کیست؟

کیکه ستین، سرمربی جدید بارسا کیست؟

آی اسپورت – بارسلونا دیروز رسما اعلام کرد که ارنستو والورده را از پست سرمربی‌گری این تیم اخراج کرده و به جای او کیکه ستین، سرمربی سابق رئال بتیس را به عنوان سرمربی جدید بلوگرانا منصوب کرده است. بعد از آنکه ژاوی و رونالد کومان، پیشنهاد مربی‌گری باشگاه سابق‌شان بارسا را رد کردند، هیات مدیره بارسلونا با کیکه ستین اسپانیایی به توافق رسید تا با قراردادی تا سال 2022 او را به خدمت بگیرد. والورده از مدت ها پیش با فشارهای زیادی روبرو بود ولی فشارها بر او بعد از شکست مقابل اتلتیکو مادرید و حذف از سوپرکاپ اسپانیا شدت گرفت. بارسا ابتدا مشتاق بود ژاوی را به جای والورده انتخاب کند ولی بعد از آنکه ژاوی گفت تنها در تابستان آینده حاضر است به بارسا برگردد، باشگاه تصمیم گرفت به دنبال گزینه دیگری بگردد. اما کیکه ستین کیست و چه سابقه‌ای دارد؟

ستین در دوران فوتبالی خود یک هافبک بااستعداد بود که در ریسینگ سانتاندر بازی می‌کرد. او به مدت هشت سال در این تیم بازی کرده و در 205 بازی موفق شد 43 گل به ثمر برساند. او سپس مدتی هم در اتلتیکو مادرید بازی کرده و در لوانته بازنشسته شد. دوران مربیگری ستین هم در سال 2000 با ریسینگ سانتاندر آغاز شد. او سپس به گینه استوایی رفته و هدایت تیم ملی این کشور را به عهده گرفت. ستین سپس سکان هدایت لاس پالماس را به دست گرفت و در اولین فصل حضورش مانع از سقوط این تیم به دسته پایین‌تر شد. درخشش او در لاس پالماس باعث شد ستین مورد توجه رئال بتیس قرار بگیرد و او در سال 2017 به عنوان سرمربی دائمی این تیم منصوب شد.

ستین در فصل اول حضور در بتیس موفق شد این تیم را به اروپا برساند. بتیس در فصل دوم حضور ستین به نیمه‌نهایی جام حذفی اسپانیا رسید ولی بعد از آن دچار افتی نسبی شده و در میانه‌های جدول لالیگا جا خوش کرد. این افت نسبی باعث شد ستین با اینکه یک سال از قراردادش باقی مانده بود بتیس را ترک کند. ستین به عنوان یکی از شیفتگان یوهان کرویف و سبک موسوم به توتال فوتبال او مشهور است و بارها نشان داده که از فوتبال تهاجمی و با حفظ مالکیت توپ لذت می‌برد. ستین در تیم هایش معمولا از سیستم 4-2-3-1 استفاده کرده و فوتبالی تهاجمی با تکیه بر حفظ توپ و درصد مالکیت بالا بازی می‌کند. در تیم های ستین معمولا تمرکز اصلی بر فاز هجومی بوده و این هم از دیگر دلایلی است که فوتبالی که تیم های او بازی کرده‌اند بارها به سبک یوهان کرویف تشبیه شده، تشبیهی که کیکه ستین مسلما از شنیدن آن خوشحال می‌شود.

 

ورزش سه 

۲    
آی اسپورت
2020-01-14 10:24:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر