فهرست
این خلیل‌زاده ماجراجو
این خلیل‌زاده ماجراجو

این خلیل‌زاده ماجراجو

آی اسپورت - سه‌شنبه‌شب در بازی نافرجام پرسپولیس با الدحیل قطر در شهر دوحه شجاع خلیل‌زاده تقریباً پای هر درگیری فیزیکی‌ای بود که در میدان حادث می‌شد. او در این مسابقه مرتبط با لیگ قهرمانان آسیا پای معز‌علی آقای‌گل جام ملت‌های آسیای 2019 را طوری لگد کرد که به‌نظر می‌رسید آن بنده خدا «مرحوم» شده است و آنقدر ماریو مانژوکیچ را زمین زد و توی سرش کوبید که این برج و باروی رنگ پریده کروات به این نتیجه رسید که انتقالش از تیم‌های تاپ اروپا (مثل یوونتوس و بایرن مونیخ) به‌ الدحیل برای مشتی دلار بیشتر اشتباه بزرگی بوده و ممکن است به قیمت جانش تمام شود!

البته شجاعت از آن دست که «شجاع» دارد عامل بسیار مؤثری است و کمک می‌کند که توی دل رقبا خالی و بازی پرسپولیس کم‌مزاحم‌تر و مبراتر از خطرسازی‌های افراطی رقبا شود اما خود خلیل‌زاده و به‌واقع کل پرسپولیس نیز برای این قضیه هزینه‌هایی را می‌پردازند و این می‌تواند برایشان بسیار گران تمام شود.

در همین دیدار برابر الدحیل اگر داور مماشات نمی‌کرد و به‌دنبال برقراری قانون به‌شکل صرف و در پی جاری ساختن نص قواعد فوتبال بدون هر ملاحظه جنبی بود، عذر این مدافع وسط ماجراجو را می‌خواست و کارت قرمز را مقابل وی می‌گرفت اما گذشت داور و مسائلی از همین دست سبب شد «شجاع» جان سالم به‌در ببرد و از کلکسیون درگیری‌هایش در این شب عارضه‌ای بر نخیزد که غیر قابل جبران باشد.

وقتی شجاع خلیل‌زاده به شهرآورد اخیر تهران نرسید، باور همگان این بود که فقدان او هم مهدی قائدی را رهاتر و تأثیر‌گذارتر ساخته و هم مجال سرزنی را بیش از پیش به مهاجمان آبی‌پوش داده که البته سرزن اول‌شان (دیاباته) به خودی خود مصدوم و غایب بود. البته نمی‌شد این ادعا را براساس آنچه در میدان و در جریان مسابقه روی داد رد کرد و غیبت شجاع را در نتیجه‌ای که به‌دست آمد بی‌اثر دانست. با این حال خلیل‌زاده در بازگشت به ترکیب قرمز‌ها طی مسابقه با الدحیل چنان ماجراجویانه و بی‌مهار و بی‌پروا توپ زد که تو گویی از هر فرجام و مجازات و اتفاق بدی مبرا و مصون است و هیچ‌کس یقه او را نمی‌گیرد. این یک دفاعیه قابل قبول و حتی معقول از جانب مدافعان است که می‌گویند بدون درگیری و با یک بازی لطیف و فاقد درگیری هیچ مدافعی به مقصود و مقصد نمی‌رسد و شرط توفیق در این پست و مکان جنگیدن‌های فیزیکی و ستیزهای روانی است و اگر این عناصر را نداشته باشید نه تنها با سر زمین خواهید خورد بلکه تیم‌تان را نیز به سوی شکست‌هایی آماتوری و از سر سهل‌انگاری سوق خواهید داد.  با این حال میزان این شجاعت‌ها هم باید مشخص و سهم و حد این خصلت‌ها باید منطقی و برابر با عقل و منطق باشد و اگر خلیل‌زاده و هر مدافع دیگری در حاکم‌کردن خود و شرایطش بر میدان جنبه افراط را در پیش گیرد و بیش‌از حد شلوغ کند و پای هر درگیری وقوع یافته در میدان باشد تصویر منفی و بدی را از خود به‌جای می‌گذارد که فقط ذهن داوران را نسبت به وی و تیمش مخدوش و آشوب‌زده خواهد کرد و به احتمال قوی به اخراج خودش و تضعیف تیمش خواهد انجامید یا دست‌کم تصویر مردی را از خود در ازهان ترسیم خواهد کرد که بسیار شبیه به شجاع خلیل‌زاده است. تصویر و تجسم مردی که به قول حسین کلانی بزرگ، نماد یک پرسپولیسی واقعی است اما بیش از حد ماجراجو است و سرش برای هر دعوایی درد می‌کند و اگر مجادله و ستیزی در میدان نباشد، صبح او شب نمی‌شود و زندگی به ‌چیز بیهوده‌ای تبدیل می‌گردد!

۴ ۱  
آی اسپورت
2020-02-14 00:54:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
ارش
جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸، ۱۱:۴۲
ماجراجو چیه؟ چرا به بدسگالی و پلیدی فکر و کراهت رفتار یک آدم وجهه خوش رنگ و لعاب میزنید که چنان گستاخ شود که بگوید همین است که هست و تغییری در سلوکم نمیدهم.
بنده پرسپولیسی‌ام خیلی پیش از شجاع پرسپولیسی بوده‌ام اما هرگز خود را به حمایت از این آدم راضی نمیکنم. انتظار ندارم بازیکن تیمم بسیار با شأن و شخصیت باشد لزومی هم ندارد اما پلیدی و بدسگالی قابل توجیه و پذیرش نیست.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر