فهرست
هراس از آینده نامعلوم
هراس از آینده نامعلوم

هراس از آینده نامعلوم

آی اسپورت - پرسپولیس هفته گذشته و با پیروزی در مقابل نفت مسجد سلیمان توانست به چهارمین قهرمانی متوالی‌اش در لیگ برتر برسد. اما حتما همه تصدیق می‌کنند این موفقیت آن چنان که انتظار می‌رفت باعث شور و خوشحالی هواداران این تیم نشد. در نظر داشته باشید که کسب چهار قهرمانی در هر لیگی کار بسیار دشواری است که انجامش هواداران هر تیمی را سرمست می‌کند. اما حالا هواداران پرسپولیس از این موفقیت فقط به اندازه کری خواندن برای هواداران تیم‌های رقیب و به رخ کشیدن پوکر قهرمانی استفاده می‌کنند. شاید جوی که شیوع ویروس کرونا به وجود آورده در کمرنگ شدن شادی هواداران پرسپولیس تاثیر داشته باشد. کما این که قرار است جشن قهرمانی این تیم در لیگ نوزدهم هم روز جمعه بدون حضور هواداران برگزار شود. اما اصل ماجرا چیز دیگری است. پرسپولیس روزهای سخت و سرنوشت سازی در پیش دارد. روزهایی سرشار از تنگناها و مشکلاتی که حتی یک موردش هم برای از بین رفتن لذت پوکر قهرمانی کافی است. مصائبی که هواداران این تیم را به شدت نگران کرده است. آیا شیرینی پوکر به کام پرسپولیس و هوادارانش زهر می‌شود؟

 

برانکو پنجره را می‌بندد؟

این مهمترین سوالی است که برای هواداران پرسپولیس وجود دارد. آیا باشگاه پرسپولیس قادر است بدهی برانکو را تا تاریخ مقرر بپردازد؟ تاریخ مقرر چه زمانی است؟ فردا 16 مرداد! در واقع باشگاه تا پایان ساعت اداری فردا مطالبات برانکو را پرداخت کند. «کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان فیفا» پرسپولیس‌ را محکوم به پرداخت یک میلیون و ۵۵ هزار یورو به برانکو کرد. البته در این حکم آمده بود که پرسپولیسی‌ها باید ۵ درصد سود سالیانه بپردازند. سود دیرکرد ۵ درصدی تا تاریخ ٨ جولای ٢٠٢٠ ( ١٨ تیر ١٣٩٩ ) محاسبه شده که مبلغ آن ۵۵ هزار و ۶۴٠ یورو است. یعنی پرسپولیس‌ در مجموع باید یک میلیون و ١١٠ هزار و ۶۴٠ یورو به حساب برانکو واریز کند. در پی نزدیک شدن موعد مقرر و افزایش نگرانی‌های هواداران پرسپولیس، مهدی رسول پناه سرپرست باشگاه سعی کرد در مصاحبه‌ای توضیحاتی در این باره بدهد و از نگرانی هواداران پرسپولیس کم کند. او گفت: «با توجه به شرایط سخت اقتصادی در کشور پس از شیوع کرونا، فراهم کردن هزینه‌های جاری باشگاه، پرداخت مطالبات چند طلبکار سابق، بالا رفتن نرخ ارز و ... کار سخت و دشواری پیش روی باشگاه بود اما الان در مراحل آخر آن هستیم و ان‌شاءالله با کمک خدا و دعای خیر هواداران این پرونده به خوبی و خوشی تمام می‌شود تا کام هواداران بعد از پوکر قهرمانی تلخ نشود.» بخش قابل توجهی از این پول از محل فروش علیرضا بیرانوند به باشگاه رویال آنتورپ تامین شده اما همان طور که رسول پناه گفته تمام مبلغ مورد نیاز هنوز تامین نشده! البته باشگاه در روزهای اخیر با وکیل برانکو تماس گرفته و با او توافقاتی انجام داده است. نکته امیدوار کننده این است که وکیل برانکو توافق با پرسپولیس را تائید کرده و گفته: «به این توافق رسیدیم که طلب دستیاران برانکو به طور کامل و بخشی از طلب خود او هم پرداخت شود. باشگاه پرسپولیس قرار است پول را به حساب بانکی برانکو در عمان واریز کند.» اما نکته این است که مشخص نیست حتی با عمل کردن پرسپولیس به این توافق خطر جریمه از سوی فیفا رفع شود. کمترین و محتمل‌ترین جریمه‌ای که انتظار پرسپولیس را می‌کشد بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی است! البته طبق قوانین جدید فیفا، به محض پرداخت پول به برانکو و ارسال تائیدیه این مربی به فیفا، پنجره باز خواهد شد. البته ماجرا فقط این بدهی نیست. گفته می‌شود باشگاه پرسپولیس باید مبلغی در حدود 8 میلیارد تومان هم بابت مالیات قرارداد برانکو پرداخت کند که فعلا در این باره تصمیمی گرفته نشده است!

 

بعد از برانکو نوبت بودیمیر است

اگر فکر می‌کنید پرسپولیس بعد از موفقیت احتمالی در پرداخت مطالبات برانکو نفسی به راحتی خواهد کشید اشتباه می‌کنید. ماجرای بعدی مربوط به مطالبات ماریو بودیمیر مهاجم پرسپولیس در نیم فصل دوم لیگ هجدهم است! باشگاه پرسپولیس به بودیمیر 475 هزار یورو بدهمکار است و فیفا روز 23 فروردین در این پرونده هم رای صادر کرده. پرسپولیس 21 روز بعد از صدور این رای فرصت داشت به CAS اعتراض کند. اما شایعه شده باشگاه پرسپولیس در این کار تعلل کرده و با گذشت 21 روز دیگر کاری از دست کسی برنمی‌آید و به زودی ضرب‌الاجل فیفا برای پرداخت این پول هم به دست باشگاه می‌رسد. البته مدیران باشگاه مدعی هستند که به دادگاه CAS شکایت کرده‌اند و منتظر رای هستند. الان سوال این است که وقتی باشگاه پرسپولیس نتوانسته کل پول برانکو را تهیه کند چطور می‌تواند به همین زودی‌ها پول بودیمیر را هم جور کند؟ و یک نگاه بدبینانه: اگر پرسپولیس نتواند احکام فیفا در قبال برانکو و بودیمیر را اجرا کند چه جریمه‌ای در انتظار این تیم است؟ کارشناسان حقوقی می گویند اگر پرسپولیس نتواند به وظایفش در این دو پرونده عمل کند در پرونده برانکو از 3 پنجره نقل و انتقالاتی محروم می‌شود و در پرونده بودیمیر با کسر 6 امتیاز جریمه خواهد شد!

 

لیگ قهرمانان بدون ستاره‌ها؟

قرارداد چند بازیکن پرسپولیس در پایان فصل جاری تمام می‌شود و مدیران این باشگاه هنوز هیچ اقدامی برای تمدید قرارداد این بازیکنان نکرده‌اند. بشار رسن، مهدی ترابی، احمد نوراللهی و علی علیپور از کلیدی‌ترین این بازیکنان هستند. مورد بشار که خیلی عجیب است. او در میان بازیکنان پرسپولیس کمترین دریافتی را داشته. مدیران باشگاه آنقدر به او وعده و وعید توخالی داده‌اند که باعث عصبانیتش شده‌اند. رسن در روزهای اخیر در چند مصاحبه با رسانه‌های عرب زبان اعلام کرده که در پایان فصل از پرسپولیس جدا خواهد شد و این به دلیل عمل نکردن باشگاه به تعهداتش در قبال اوست. البته رسول پناه به تازگی اعلام کرده حتما با رسن صحبت و قرارداد او را تمدید خواهد کرد. مورد بعدی مربوط به مهدی ترابی است. او بدون شک مهمترین و موثرترین بازیکن پرسپولیس در این فصل بوده. گل‌های سه امتیازی او کمک زیادی به اختلاف گرفتن پرسپولیس از بقیه تیم‌ها و قهرمانی این تیم کرد. اما او هم در پایان فصل آزاد است و می‌تواند به هر تیمی که می‌خواهد برود. باشگاه پرسپولیس هم در این شرایط درگیر ماجرای برانکو است و به چیز دیگری فکر نمی‌کند. وضعیت نوراللهی و علیپور هم همین طور است. از شواهد و قرائن این طور برمی‌آید که عزم علیپور برای لژیونر شدن جدی است. همه این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که پرسپولیس از روز 25 شهریور باید در قطر وارد مسابقات لیگ قهرمانان آسیا شود. مسابقاتی در دو بازی اولش نتیجه مطلوبی نگرفته و برای جبران آن نتایج نیاز به حفظ و البته تقویت تیمش دارد. اما اتفاقات دقیقا در مسیر عکس این قضیه در حال رخ دادن است. 

 

مربی رودرروی مدیر

مشکلات پرسپولیس اما به این‌ها هم محدود نمی‌شود. بعد از مسجل شدن قهرمانی پرسپولیس اتفاقاتی رخ داد که مشخص کرد رواب بین اعضا و ارکان باشگاه هم خوب نیست. مدیر عامل باشگاه ابتدا از چند بازیکن این تیم خواسته برای تسویه حساب قرارداد سال اخیرشان تخفیف 40 درصدی بدهند که طبیعتا با موافقت آنها مواجه نشده. بعد هم باشگاه در اقدامی عجیب و بی معنی از برانکو و کالدرون دعوت کرد تا در جشن قهرمانی این تیم شرکت کنند. این اقدام باشگاه به قدری عجیب بود که حتی صدای آدم ماخوذ به حیایی مثل یحیی گل محمدی را هم درآورد! یحیی در صفحه خودش در شبکه اجتماعی از باشگاه خواست به جای این کارها طلب مربیان خارجی و بازیکنان این تیم را بدهند تا پنجره باشگاه بسته نشود و فیفا تیم را محروم نکند! بازیکنان هم در این ماجرا پشت یحیی درآمدند تا نشان بدهند دل خوشی از مدیران باشگاه ندارند. حالا با این مسائلی که خواندید، با این احکامی که پرسپولیس را تهدید می‌کند آیا برای هواداران این تیم دل و دماغ شادی و جشن پوکر قهرمانی می‌ماند؟ 

 

 

سازندگی 

۱    
آی اسپورت
2020-08-05 16:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر