فهرست
تاریخچه ایران-سوریه؛ چغر و بدبدن در تهران!
تاریخچه ایران-سوریه؛ چغر و بدبدن در تهران!

تاریخچه ایران-سوریه؛ چغر و بدبدن در تهران!

آی اسپورت – سوریه هرگز یکی از قدرت‌های فوتبال آسیا نبوده اما همیشه حریفی سرسخت برای فوتبال ایران بوده. در تاریخ ۴۴ سال رقابت ایران-سوریه بارها تیم سوری سد راه ایران شده است. به دفعات دیده شده در شرایطی که به نظر می رسیده یک برد راحت در مقابل سوریه در انتظار ایران است آنها ترمز ایران را کشید‌ه‌اند. شاید به جرات بتوان گفت هیچ تیم آسیایی مثل سوریه در متوقف کردن ایران در تهران تخصص ندارد.

بازی سه شنبه ایران-سوریه در رقابتهای انتخابی جام جهانی بیست و پنجمین ملاقات دو تیم محسوب می‌شود. در ۲۴ بازی قبلی ۱۳ بار ایران برنده شده است، ۱۰بار کار دو تیم به تساوی کشیده است و یک بار هم سوری‌ها برنده شدند، با این حال این تیم تخصص عجیبی در نتیجه گرفتن در تهران دارد.

 مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۴؛ ایران صفر- سوریه یک

ایران در دومین بازی خود مقابل سوریه به این تیم باخت. آن زمان ایران غول فوتبال قاره بود و سوریه یک تیم درجه دوم. بازی‌های انتخابی جام جهانی۱۹۷۴ به صورت متمرکز در تهران برگزار می‌شد و ایران در بازی آخر خود که یک بازی تشریفاتی مقابل سوریه بود یک-صفر به این تیم باخت. جالب اینکه این باخت تنها باخت خانگی ایران در دیدارهای انتخابی جام جهانی تا مقدماتی ۲۰۰۶ بود. سوریه تنها یک برد برابر ایران دارد که به این بازی برمی‌گردد و این تیم از معدود تیم‌هایی است که سابقه بردن ایران در دیدارهای انتخابی جام جهانی در تهران را دارد.

 مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴؛ ایران یک- سوریه یک

ایران با مربیگری علی پروین تصور می کرد به راحتی سوریه را در تهران شکست می‌دهد اما اگر گل علی اصغر مدیرروستا نبود به این تیم می‌باخت. مسابقات دور اول انتخابی جام جهانی ۱۹۹۴ به این شکل برگزار می‌شد که ایران، سوریه، عمان و تایوان ابتدا در تهران بازی می‌کردند و دمشق هم میزبان بازی‌های برگشت بود. توقف صدهزار نفری برابر سوریه، کار ایران را به اما و اگر کشاند.۹ روز بعد دوباره ایران و سوریه در دمشق به مصاف هم رفتند. ایران اگر این بازی را می‌باخت حذف می شد. اما گل زیبای حمید درخشان به داد ایران رسید و ایران با یک امتیاز جان سالم به در برد.

مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸؛ ایران ۲- سوریه ۲

ایران با تیم جسور خود به مربیگری محمد مایلی‌کهن به حریفان رحم نمی‌کرد. بازی‌های دور رفت در سوریه برگزار شد و ایران با یک گل میزبان را شکست داد. تهران میزبان بازی‌های برگشت بود، تیم ملی پس از گل‌باران مالدیو و قرقیزستان در یک بازی تشریفاتی میزبان سوریه بود. همه تصور یک برد راحت را داشتند، اما بازهم سوریه در تهران تسلیم ایران نشد و بازی با گلهای رضا شاهرودی و علیرضا منصوریان دو-دو مساوی شد. این بازی اما یک نکته مهم داشت، اختلاف دیرینه علی دایی و محمد مایلی‌کهن از این بازی شروع شد. مایلی‌کهن در یک تصمیم عجیب دایی گلزن اولش را در این بازی نیمکت نشین کرد و محسن گروسی را به جای او به میدان فرستاد. مایلی‌کهن پس از گره خوردن کار و فشار تماشاگران تصمیم می‌گیرد دایی را به زمین بفرستد که او قبول نمی‌کند. اینجا بود که شکاف بین این دو بیشتر شد. مایلی‌کهن پس از این بازی دایی را به تیم ملی دعوت نکرد و در نهایت با پادرمیانی مسوولان برای بازی‌های مرحله دوم دایی دوباره به تیم ملی برگشت.

مقدماتی جام ملتهای آسیا ۲۰۰۰؛ ایران یک- سوریه یک

تاریخ تکرار شد. ایران در بازی رفت در خانه سوریه برنده شد و در بازی برگشت در تهران نتوانست این تیم را شکست دهد. دیگر به همه ثابت شد سوریه استاد نباختن در تهران است. تک گل ایران را در آن بازی مهدی هاشمی‌نسب به ثمر رساند. توقف ایران در این بازی موجب شد تا گروهی از تماشاگران به نمایش تیم ملی و جلال طالبی اعتراض کنند و حتی دقایقی سوریه تشویق شد.

مقدماتی جام ملتهای آسیا ۲۰۰۷؛ ایران یک- سوریه یک

امیر قلعه‌نویی هم طعم توقف خانگی مقابل سوریه را چشید. قلعه‌نویی در اولین بازی رسمی که هدایت ایران را داشت تصور یک برد آسان برابر حریف سوری را داشت اما سوریه ترک عادت نکرد و یک بار دیگر در تهران امتیاز گرفت. جالب اینکه این تیم مثل همیشه در خانه خود به ایران باخت. سوریه قبل از این بازی چندباری در رقابتهای غرب آسیا در زمان مربی‌گری برانکو ایوانکوویچ باختهای سنگین برابر ایران با ۴ و ۷ گل خورده را متحمل شده بود اما در این بازی نشان داد در بازی های مهم به ایران باج نمی‌دهد.

مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰؛ ایران صفر- سوریه صفر

 ایران و سوریه یک بار دیگر در مقدماتی جام جهانی هم گروه شدند و سوریه مانند جام جهانی ۱۹۷۴، ۱۹۹۴ و ۱۹۹۸ موفق شد در تهران ایران را متوقف کند و بعدش در سوریه به ایران باخت! در این بازی هدایت ایران برعهده منصور ابراهیم زاده بود. ایران پس از جدایی امیر قلعه‌نویی سرمربی نداشت و در این بازی با هدایت ابراهیم زاده به میدان رفت و هرچه زد به در بسته خورد. شاید اگر ایران در این بازی راحت برنده می‌شد ابراهیم زاده به جای علی دایی سرمربی ایران می شد. یکی از نکات جالب این بازی این بود که گروهی از تماشاگران پس از ناکام ماندن ایران در گل زدن در دقایقی علی دایی بازنشسته را تشویق کردند. مهدی رحمتی از این بازی به دروازه‌بان اول ایران تبدیل شد.

مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸؛  سوریه صفر- ایران صفر

ایران و سوریه در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه هم گروه شدند. بازی رفت دو تیم ملاقاتی پس از هشت سال بازی نکردن بود. سوریه که متخصص متوقف کردن ایران در تهران بود این بار این کار را در مالزی انجام داد. در ۲۵ آبان ۹۵ در زمین گل گرفته شهر سرمبان مالزی دو تیم ایران و سوریه به تساوی صفر-صفر رسیدند؛ نتیجه‌ای تلخ برای ایران. سوابق سوریه نشان می‌دهد بازی سه‌شنبه اصلا نمی تواند دیدار آسانی برای ایران باشد. فراموش نکنیم سوریه در شش بازی مهم خود در تهران نباخته است و باخت‌های این تیم در تهران در بازی‌هایی مثل غرب آسیا بوده است.

 

90tv

۲ ۴  
آی اسپورت
2017-09-02 11:30:00
نظر دهید

۴ نظر
ایران
شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۶، ۱۱:۳۵
در وافع این بازی برای ما حیثیتی است. اگر ببازیم پشت سر تیم ملی حرف و حدیث زیادی بوجود خواهد آمد.
۶
ایران
شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۶، ۱۱:۳۵
در وافع این بازی برای ما حیثیتی است. اگر ببازیم پشت سر تیم ملی حرف و حدیث زیادی بوجود خواهد آمد.
۶
مجید
شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۶، ۱۳:۴۲
تو رو قران سیاست رو کنار بزارید، حرف ما حرفه فوتباله، بازی رفت هنوز یادمون نرفته که تو اون زمینه سرمبان با چه نامردی تونستن یک امتیاز از ما بگیرن،تو چشم تک تک بازیکناشون،نفرت داشت موج میزد،تیم ایران ،رنکینگ یک اسیاست،امارش تو ازادی صد درصد برد بوده،کیروش مربی نیست که با تیمی مدارا کنه،از طرفی شعار فیفا بازی جوانمردانه هستش نه زد و بند،قطعا اگه ما با سوریه مساوی هم کنیم به ما انگ، تیم ناجوانمرد و تبانی میزنن،همون کاری که سالها پیش بحرین با عربستان انجام دادو باعث شد ما به بحرین حس بدی داشته باشیم،من شک ندارم ایران سوریه رو قاطع و بی چون و چرا میبره،انشالله
۷
احساس مردم سوریه را درک می کنم
شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۶، ۱۵:۵۰
روبروی تیمی هستند که این کشور را با کمک دیکتاتور بزرگ بشار اسد به ورطه نابودی کشاند.
به امید صعود سوریه
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر