فهرست
امری در آستانه آرسنال: بیمارِ فوتبال
امری در آستانه آرسنال: بیمارِ فوتبال

امری در آستانه آرسنال: بیمارِ فوتبال

آی‌اسپورت – شاید اونای امری بیش از حد خوش‌بین بود که فکر می‌کرد با تماشای 12 ساعت ویدئو آنالیز برای هر بازی می‌تواند باعث پیشرفت نیمار شود، چون همه می‌دانستند ستاره‌ی برزیلی پاریس سن ژرمن هیچ میلی به مشق شب نوشتن ندارد. با این وجود امری هرگز دست از متود خودش بر نداشت و حالا شاید در شمال لندن شاگردانی مشتاق‌تر از شاگردان پاریسی‌اش پیدا کند.

امری مربی‌ایست با دقت بسیار بالا روی جزییات ریز. او قطعا، اگر خبر پیوستنش به آرسنال به حقیقت بپیوندد، بازیکنان توپچی‌های لندن را خیلی بیشتر از مربی سابقشان برای مقابله با حریفانشان آماده خواهد کرد. تاکید امری روی مرور و آنالیز این جزییات تا حدی بود که خواکین بازیکن سابقش درباره‌اش می‌گوید: «ویدئوهای او به قدری طولانی بود که هرچقدر پاپکورن برای تماشایش می‌آوردم کافی نبود. او بیمارِ فوتبال است.»

نکته‌ی مهم و بسیار مثبت از نظر آرسنال برای این همکاری احتمالی توجه امری به بازیکنان جوانش است. با اینکه در رویکرد باشگاه پاریس سن ژرمن این آینده‌نگری اصلا جایی ندارد، امری در دو سالی که در این تیم سپری کرد آدرین رابیو را بدل به هافبکی کامل کرد، از پرزنل کیمپمبه بهترین مدافع تیمش را ساخت و باعث رشد چشمگیرِ جووانی لو سلسویِ آرژانتینی شد.

امری در ضمن مربی‌ایست که خودش را با شرایط و بازی‌های مختلف تطبیق می‌دهد و بنابراین می‌تواند آرسنال را از این یک بعدی شدنِ فوتبالش نجات دهد. او در سویا با سیستمِ 1-3-2-4 و فوتبالی مبتنی بر ضدحمله سه بار پیاپی یوروپا لیگ را فتح کرد، رکوردی بی‌نظیر که چشم مالکین پاریس سن ژرمن را گرفت.

اما به رغم تلاش‌های ابتدایی برای قرار دادن مارکو وراتی در پست شماره‌ی 10 و استفاده از سیستم مشابهی در پاریس، در نهایت امری مجبور شد به همان سیستمِ 3-3-4 ای که کارلو آنچلوتی و لوران بلان ازش استفاده می‌کردند تن بدهد. با این حال دوران حضور او در پاریس با وجود پنج جامی که در دو سال گرفت، دورانی موفق به حساب نمی‌آید، پروژه‌ی شکست‌خورده‌ای که بخشی از آن تقصیر تصمیمات خودش بود و بخشی دیگر به خاطر شرایطی بود که بهش تحمیل شد.

سنت بازیکن‌سالاری پدیده‌ی جدیدی در پاریس سن ژرمن نبود، سنتی که از زمان آمدن زلاتان ابراهیموویچ شروع شده بود. خرید نیمار و توی پر قو گذاشتن او از سوی مالکین باشگاه به این سنت بیش از پیش دامن زد. اما امری با وجود آگاهی‌اش از این داستان موفق نشد بر آن غلبه کند و زورش به رختکنِ پی‌اس‌جی نرسید، رختکنی که باندی برزیلی بر آن حکم‌فرما بود. امری حتی بعد از دعوای نیمار و ادینسون کاوانی و مداخله‌ی کاپیتانش تیاگو سیلوا با جانب‌داری از هم‌وطنش هم رویکردی پسیو داشت و اعلام کرد این خود بازیکنان هستند که این مشکل را حل می‌کنند.

امری در این میان بر خلاف میلش بازوبند کاپیتانی را همچنان به سیلوا واگذار کرد و در نهایت موفق نشد آنخل دی ماریا و ربیو را به عوض کردن پست‌شان قانع کند. مهمتر از همه شاید هنوز سایه‌ی سنگینِ آن "رمونداتا" و شکست 1-6 در نوکمپ باشد. بازگشت بزرگ بارسلونا در این بازی فقط حاصل برتری آن‌ها در زمین نبود، بلکه نشانگر دوباره‌ای از فقدان هویت و ذهنیتی قوی در دی‌ان‌ای پاریس سن ژرمن بود. تغییر این دی‌ان‌ای نه از دست امری بر آمد و نه از دست آنچلوتی و بلان.

شخصیت امری در تقابل با رسانه‌ها به شخصیت ونگر شباهت دارد. امری هم انسانی آرام با رفتاری وزین است و در نتیجه نمی‌تواند در کنفرانس‌های مطبوعاتی با ستاره کردن خودش و جنجالی بی ربط به پا کردن حواس مخاطبین را از نمایش ضعیف تیمش پرت کند. اما او برعکس پاریس، در انگلیس با فضای فوتبالی منطقی‌تری مواجه خواهد شد، اتمسفری که به سبک مربیگری او می‌خورد.

امری در دوران نشستنش روی نیمکت والنسیا، که سه مقام سومی پیاپی را در لا لیگا برایش به همراه داشت، مشق شب‌هایش را روی USB به شاگردانش می‌داد. یک بار وقتی شک کرده بود یکی از بازیکنانش این ویدئو آنالیزها را تماشا نمی‌کند فلشی خالی به او داد و روز بعد ازش پرسید آن را تماشا کرده یا نه. و جواب بازیکنش این بود: «آره مربی، خیالت راحت باشه!» امری شاید مربی کاریزماتیکی نباشد، اما بسیار باهوش و در کار خودش به شدت با دقت است. به همین خاطر است که باید دوران او در پاریس را به عنوان یک آنومالی در مربیگری او بدانیم.

«آرسن کی کی؟!» سال 1996 این تیتر غالب مطبوعات و گپ‌های فوتبالی انگلیس بود. با اینکه هواداران آرسنال امیدوار بودند بعد از 22 سال جانشین ونگر سوالات کمتری با خودش به همراه بیاورد، اما اگر باشگاه با متودهای او هماهنگ شود و زمان و فضای لازم را برای فعالیت به این تاکتیسین باسکی بدهد، آرسنال با امری قابلیت بازگشت به جمع بزرگان اروپا را دارد.

۱۰    
آی اسپورت
2018-05-22 13:06:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر