فهرست
گزارش ویژه: رئال از شیخ‌های عرب می‌ترسد!
گزارش ویژه: رئال از شیخ‌های عرب می‌ترسد!

گزارش ویژه: رئال از شیخ‌های عرب می‌ترسد!

آی‌اسپورت- سال 2000 بود كه دنیای فوتبال دیوانگی عجیبی را تجربه كرد‌؛ در واقع در بازه زمانی 2000 تا 2004، فلورنتینو پرس، سروكله‌‌اش در مادرید پیدا شد و برای رئالی‌ها نیمی كهكشانی ساخت. اولین دوره مدیریتش در رئال با خریدهای كهكشانی همراه بود: لوئیس فیگو، زیدان، رونالدو، دیوید بكام و مایكل اوون. او به كارش در مدیریت باشگاه یكی، دو سال بعد از 2004 پایان داد ولی 3 سال بعد دوباره برگشت‌؛ این بار در سال 2009. فلورنتینو كه عشق خرید داشت دوباره سراغ ستاره‌های گران‌قیمت رفت و با پرداخت‌های نجومی آنها را به مادرید آورد: كریستیانو رونالدو، كاكا، كریم بن‌زما و البته ژابی آلونسو. در آن زمان، فلورنتینو برای رئالی‌ها 224 میلیون یورو هزینه كرد. همان سال‌ها بود كه آهسته آهسته‌ بندی به نام حق فسخ قرارداد در فوتبال اسپانیا و در رأس همه آنها در باشگاه رئال‌مادرید شكل گرفت. البته گذاشتن این بند مشخص دلیل داشت‌؛ سال 2008 منچسترسیتی به تصرف اماراتی‌ها درآمد و شركت سرمایه‌گذاری ابوظبی، سهام این باشگاه انگلیسی را خرید. پرس كه در آن زمان واهمه داشت ستاره‌هایش را از دست بدهد در بند قرارداد دو ستاره آن دوره، یعنی كاكا و كریستیانو رونالدو، دست برد و موضوعی به نام حق فسخ قرارداد را گنجاند: آن هم با رقم 200 میلیون یورویی!

در آن زمان دیگر همه می‌دانستند كه اسم این بندها «بند ضد شیوخ!» است. دو سال بعد از آن داستان، یعنی در سال 2011، قطری‌ها هم پایشان را به فوتبال حرفه‌ای باز كردند و سهام باشگاه پاری‌سن‌ژرمن را خریدند. آن خریدن سهام تا همین یكی، دو هفته پیش خطر چندان زیادی نداشت ولی به ناگاه همین مالكان قطری با پرداخت رقم 222 میلیون یورو، نیمار را از چنگ بارسا درآوردند و به پاریس بردند‌؛ بدون هیچ نگرانی.

این موضوع باعث شده نگرانی رئال‌مادرید بیش از پیش هم شود‌؛ آنها نگران دیوانه‌بازی شیوخ عرب هستند و می‌ترسند یكی از ستاره‌هایشان با ركبی كه بارسا خورد از چنگ‌شان بپرد. البته فلورنتینو دست به كار شده و از همین حالا رو به نوشتن رقم حق فسخ قرارداد نجومی برای بازیكنانش آورده‌؛ آنهایی كه قراردادشان را تمدید كرده‌اند حق فسخ بالا دارند و آنها هم كه قرار است تمدید كنند حق فسخ‌هایشان نجومی‌تر از چیزی است كه تصور شود.

همین حالا برای خریدن ستاره‌هایی مثل رونالدو و یا بن‌زما – كریم هنوز به توافق نرسیده است – باشگاه خواهان باید رقمی نزدیك به یك میلیارد یورو هزینه كند! مودریچ، بیل و سبایوس رقم فسخ قراردادشان 500 میلیون یورو است. كروس 300 میلیون یورو، كارواخال 250 میلیون یورو و راموس، مارسلو، كاسمیرو، ناواس و ناچو هم هر كدام 200 میلیون یورو، رقم حق فسخ قرارداد دارند.

دو نمونه جدیدی كه پرز را واداشته تا رقم‌ها را بالاتر ببرد مربوط به ایسكو و آسنسیو، دو ستاره جوان رئالی‌هاست كه در سوپرجام اسپانیا برابر بارسا حسابی درخشیدند. برای ایسكو كه رقم حق فسخ قرارداد 700 میلیون یورویی تعیین شده و تمام شده ولی برای آسنسیو این رقم هر روز متغیر است. آسنسیو در بدو ورود رقم حق فسخ قراردادش 80 میلیون یورو بود كه بعداً به 150 میلیون یورو افزایش یافت. جدیداً هم كه خبر رسیده رئال‌مادرید در پی تمدید قرارداد این بازیكن است و صحبت از حق فسخ 350 میلیون یورویی است. هرچند كه همین روز گذشته خبر رسید این رقم تا 500 میلیون یورو هم ممكن است افزایش پیدا كند.

 غزال زیاری، خبر ورزشی

 

۱۳    
آی اسپورت
2017-08-20 18:43:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر