فهرست
درباره تب دعانویسی:‌ دامن فوتبال، دامن جامعه
درباره تب دعانویسی:‌ دامن فوتبال، دامن جامعه

درباره تب دعانویسی:‌ دامن فوتبال، دامن جامعه

آی‌اسپورت - از ناموس کفتار تا تار موی گربه، همه چیز در برنامه نود این هفته به سحر و جادو ختم می‌شد. از همان ابتدا هم مشخص بود آن‌چه در جدال گل‌گهر سیرجان و خونه به خونه مازندران اتفاق افتاده، چیزی به جز چند قطره از اقیانوس جهل و جادو در فوتبال ایران نیست. روایت‌ها، حیرت‌انگیز بودند. شرم‌آور و نگران‌کننده. روایت تیم‌هایی که به جای تمرین و تاکتیک، پیروزی را در اسم مادر بازیکنان جستجو می‌کردند. آن‌ها که دست از کار کشیده بودند تا به سحر و طلسم، تکیه بزنند و با جادوگرها قرارداد امضا کنند. این زخم، روی صورت فوتبال خواهد ماند و این رسوایی، به راحتی فراموش نخواهد شد اما مرتبط‌دانستن همه ابعاد این پرونده بزرگ به فوتبال، چیزی به جز انحراف و ساده‌انگاری نیست. آن‌چه در فوتبال می‌گذرد، برآیند باورهای عمومی در جامعه است. اگر جامعه به خرافه متمایل باشد، فوتبال نیز به همین مسیر گرایش پیدا می‌کند و اگر جامعه از جهل فاصله بگیرد، فوتبال نیز راهش را از ناآگاهی جدا خواهد کرد. فوتبالیست‌ها، تنها مشتریان دعانویس‌ها نیستند. در گوشه و گنار شهر، آدم‌های زیادی هستند که به امید حل مشکل شخصی‌شان، از این خانه‌های مخوف سردرمی‌آورند. «آقاسید‌»ها  و«الف.الف»ها همه جا هستند. نزدیک و دور. با کاغذهایی مخوف. با دستورهایی عجیب. با روش‌های غیرمعمول. کاسب‌های نادانی. رویافروش‌های زرنگ. که قرار است خوشبختی یک شبه را به مردم هدیه بدهند. که امید واهی می‌فروشند. دامن فوتبال، آلوده است و دامن جامعه، آلوده‌تر. این مشکل، باید بیرون از زمین مسابقه حل شود. در قلب جامعه. در ذهن مردم.

۱۰ ۹  
آی اسپورت
2017-11-14 17:20:00
نظر دهید

۹ نظر
علی
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶، ۱۷:۲۷
آن‌چه در فوتبال می‌گذرد، برآیند باورهای عمومی در جامعه است اما آنچه طارمی تحت عنوان خیریت مطرح کرد برایند باور اختراعی خودش بود!!!!!!
برزو
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶، ۱۸:۴۵
شترسواري دولا دولا نميشه. وقتي تو قرآن در مورد سحر و جادو آيه داريم نميشه به مردم بگيم سحر و جادو خرافاته.
۴
چرت
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶، ۱۷:۳۰
قابل پیش بینی بود که بعد از بحث جادوگری محمد حسین عباسی بیاد و افاضه فضل کنه. آخه چرا الکی یه موضوع پیش پا افتاده رو گنده میکنید . با این کار یه سری فکر میکنن واقعا یه چیزی هست
محمد
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶، ۱۷:۵۹
الان تیم دسته چندومی چی چی آباد یه یازی دوستانه با ذخیره های تیمهای پایتخت بازی میکرد کم کم دو تا براش تیتر میزدین . ولی الان در مورد جام شهدا هیچ خبری ندارین .
۱
Ava_86
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶، ۱۸:۵۲
همون موقعی که اون سرمربی جدیدا کارشناس رسانه ملی اون بساط تو تیم سایپا راه انداخت باهاش برخورد میشد الان کار به این مسخره بازیا نمیرسید. یادمه همون سالهام همون مربی بحث جادوگریش مطرح شد همه با شوخی خنده ازش گذشتند حالا کار به جایی رسیده که طرف مدعی تعیین تیم قهرمان جام جهانی شده!
هرقدرم بگیم این اتفاقات خرافه اس و الکیه اما هستند توی فوتبال ما پس باید فکر چاره بود
۷ ۴
مارال
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶، ۲۰:۴۹
آوا خیلی خوشحالم که دختری مثل تو اینجاست. هر وقت اسمتو میبینم کلا خوشحال میشم . حالاچه باهات موافقم باشم چه مخالف .
۲
Ava_86
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶، ۲۳:۲۱
شمالطف دارید مارال خانم من از وقتی طرفداری مسدودم کرد بیخود بی جهت اینجا فعالتر شدم
۱
سمانه
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶، ۲۳:۳۹
منم ی دخملم مث شما.ولی عااااااشق کریس رونالدو و رامین جوووووون خوش استیلم.کاش میشد کنیزیشونو کنم...
Ava_86
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶، ۰۰:۱۷
جناب آقای سمانه! خداروشکر من با رونالدو عاشق فوتبال نشدم اون زمانی که من فوتبال دیدن شروع کزدم هنوز امثال رائول مک منمن و زیدان تو رئال بازی می کردن. رونالدوهم طبیعتا چون بازیکن رئاله براش احترام قائلم
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر