فهرست
تاریخچه‌ای از تغییرات سوال‌برانگیز پپ
تاریخچه‌ای از تغییرات سوال‌برانگیز پپ

تاریخچه‌ای از تغییرات سوال‌برانگیز پپ

آی‌اسپورت – مربی سنتی فوتبال با حساب کتاب بازی می‌کند. مربی سنتی فوتبال اهل منطق و قوانین و قواعد است. مربی سنتی فوتبال از آدم‌هایی که دوست دارند بیش از حد خودشان را باهوش نشان دهند خوشش نمی‌آید. تنها توصیه‌های خلاقانه مربی سنتی فوتبال به بازیکنانش این است که از کدام زاویه شوت بزنند، یا تلاش کنند هرطوری هست ضربه‌شان درون چهارچوب باشد تا دروازه‌بان حریف را به زحمت بیندازند.

پپ گواردیولا مربی سنتی فوتبال نیست، حقیقتی که در بازی رفت چمپیونز لیگ در خانه جدید تاتنهام هاتسپرز یک بار دیگر به اثبات رسید. منچستر سیتی در حالی پا به این بازی گذاشت که از ۱۴ بازی قبلی‌اش ۱۳ پیروزی به دست آورده بود و از ۲۳ بازی اخیرش ۲۱ برد. سیتی در اکثر این بازی‌ها با ترکیب ۴-۱-۴-۱ بازی کرده بود، با یک هافبک دفاعی (معمولا فرناندینیو) برای محافظت از خط دفاعی چهار نفره و با دو هافبک خلاق (معمولا یکی از سیلوها به علاوه کوین دبروینه) در مرکز زمین. مقابل اسپرز اما گواردیولا تیمش را با سیستم ۱-۳-۲-۴ به زمین فرستاد و ایلکای گوندوگان را به عنوان یک هافبک دفاعی دیگر کنار فرناندینیو قرار داد: «این تصمیم به خاطر استحکام بخشیدن به تیم بود. حالا هم مشکلی نیست. بازی برگشت مانده. این بازی‌ای ۱۸۰ دقیقه است».

از باکسینگ دی تا هفته پیش سیتی پپ فقط سه بار از سیستم ۱-۳-۲-۴ استفاده کرده بود؛ یک بار برابر هادرزفیلد بدون مربی وقتی به برناردو و داوید سیلوا استراحت داده بود، یک بار برابر اورتون (با پیروزی ۲-۰) و یک بار برابر چلسی (با پیروزی ۶-۰).

اول بیایید این نکته را مشخص کنیم. سیتی به خاطر تغییر سیستمی که گواردیولا ایجاد کرد مقابل تاتنهام شکست نخورد. اگر سرخیو آگوئرو ضربه پنالتی‌اش در نیمه اول را گل می‌کرد، اگر فابین دلف فراموش نمی‌کرد که «وار»ای هم در کار است و تا وقتی داور سوت نزده نباید بازی را متوقف شده فرض کرد و اگر برناردو سیلوا آماده بود و پپ مجبور نمی‌شد بین گوندوگان و دبروینه‌ای که هر آن احتمال دوباره مصدوم شدنش می‌رود، یکی را انتخاب کند، شاید سیتی حالا بازی را برده بود. اما تغییرات تاکتیکی پپ مسلما روی نمایش و عملکرد تیمش تاثیر گذاشت و این اولین باری نبود که تیمی به رهبری گواردیولا در بازی‌ای بزرگی اروپایی با ترکیبی غیرمنتظره به زمین می‌رفت.

بازی هفته پیش حکم دژاوویی از فصل گذشته را داشت: یک حریف انگلیسی دیگر، یک ترکیب تغییرکرده دیگر و یک شکست خارج از خانه دیگر در بازی رفت مرحله یک چهارم نهایی چمپیونز لیگ. گواردیولا فصل پیش مقابل لیورپول باز هم گوندوگان را از ابتدا به زمین فرستاد و البته این بار حتی دست به حرکتی رادیکال‌تر زد و رحیم استرلینگ را هم نیمکت‌نشین کرد. نتیجه شکست ۳-۰ سیتی بود.

یک سال قبلش سیتی در حال راهی موناکو شد که بازی رفت را ۵-۳ با پیروزی پشت سر گذاشته بود. پپ در این ۳-۱ بازی را واگذار کرد و به خاطر گل زده کمتر در خانه حریف حذف شد. در همان فصل بود که پپ در دور گروهی، در سفر به نوکمپ، آگوئرو را برای «بالاتر بردن کنترل خط میانی» از ترکیب اصلی بیرون گذاشت و ۴-۰ برابر تیم سابقش، بارسلونا، شکست خورد. پپ در آخرین فصل حضورش در بایرن مونیخ هم در یک چهارم نهایی برابر اتلتیکو مادرید، توماس مولری که تا آن مقطع از فصل ۳۱ گل زده بود را از ترکیب اصلی کنار گذاشت تا تیمش با شکست ۱-۰ در ویسنته کالدرون در نهایت از رسیدن به نیمه نهایی باز بماند.

گواردیولا برابر اسپرز تصمیمات سوال‌برانگیز دیگری هم گرفت. او با توجه به مصدومیت اولکساندر زینچنکو، از دلف به عنوان دفاع چپ استفاده کرد، در حالیکه بنجامین مندی و دنیلو هر دو آماد بودند و چند روز قبلش بازی کرده بودند. گزینه دیگر پپ که آن را هم نادیده گرفت استفاده از آیمریک لاپورت در دفاع چپ و قرار دادن جان استونز یا وینسنت کمپانی در مرکز خط دفاعی بود. نکته بعدی تعویض بسیار بسیار دیرهنگام او در دقیقه ۸۹ بود، وقتی تازه دبروینه و لیروی سانه را به زمین فرستاد.

ذکر تمام این نکات انتقاد از گواردیولا نیست و صرفا یادآوری از شخصیت اوست. گواردیولا برای هر بازی دنبال ایده‌ای جدید می‌گردد و هیچ اهمیتی برای قوانین و قواعد قائل نیست، قواعدی که می‌گویند اگر تیم برتر را در اختیار داری (سیتی ۱۶ امتیاز برتر از تاتنهام در لیگ است) بازی خودت را کن و از بابت بازی حریف نگران نباش.

در گذشته قطعا بازی‌هایی بوده که سورپریزهای تاکتیکی گواردیولا باعث پیروزی تیم‌هایش و کسب افتخارات پرتعداد آن‌ها شده. دلیلی که پپ به راه خودش ادامه می‌دهد هم دقیقا همین است. اما نمی‌توان از این واقعیت گذشت که تغییراتی که او در تیمش مقابل تاتنهام ایجاد کرد تاثیری مستقیم روی نمایش پایین‌تر از سطح انتظار سیتی داشت.

البته که گواردیولا و سیتی می‌توانند در بازی برگشت این شکست ۱-۰ را جبران کنند و راهی مرحله نیمه نهایی، برای فقط دومین بار در تاریخ باشگاه شوند. اما شکی در این نیست که استفاده از سیستم ۱-۳-۲-۴ در بازی رفت نتیجه‌ای معکوس برای سیتی به همراه آورد.

۷    
آی اسپورت
2019-04-13 14:52:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر