فهرست
قصه والیبال؛ پول بیشتر در ایران است!‌
قصه والیبال؛ پول بیشتر در ایران است!‌

قصه والیبال؛ پول بیشتر در ایران است!‌

آی اسپورت – «بازیکنان ایرانی باید در لیگ‌های خارجی بازی کنند.» این توصیه‌ای است که ایگور کولاکویچ به بازیکنان تیم ملی کرده است. در این چند ساله که تیم ملی والیبال به لیگ جهانی رسیده است، در جام‌جهانی نتیجه گرفته، به المپیک رفته و... کمتر بازیکنی حاضر شده لژیونر شود و فقط سعید معروف بوده برای چند هفته به لیگ روسیه رفت و حالا هم جواد معنوی‌نژاد است که قید بازی در ایران و پول را زده و منتظر نهایی‌شدن قراردادش با تیم ایتالیایی است. این درحالی است که سال‌ها قبل سعید رضایی و بهنام محمودی در لیگ‌ ایتالیا بازی می‌کردند؛ روزهایی که والیبال ایران حتی از سطح اول آسیا هم فاصله داشت. آن روزها بازی‌کردن در اروپا آرزوی بیشتر والیبالیست‌ها بود ولی امروز...

مدتی است که در والیبال ایران، پول حرف اول را می‌زند. در این چند ساله هر بازیکنی از ایران که شرایط حضورش در لیگ‌های اروپایی فراهم شده، علاقه‌ای به رفتن نشان نداده و دلیل آن پول بوده است. قراردادهای میلیاردی والیبالیست‌ها در این چند ساله که آنها در اوج بوده‌اند، بسته شده و هر بار سؤال شده چرا بازیکنان حاضر نیستند در لیگ‌های غیرایرانی بازی کنند، گفته شده آنها پول کمتری می‌دهند. این قراردادهای میلیاردی در والیبال ایران، پای بازیکن درجه‌چندم خارجی را هم به تیم‌های ایرانی باز کرده است. تقریبا همه جامعه ورزش از رشد دستمزد بازیکنان والیبال مطمئن بودند و می‌دانستند که آنها به‌همین‌خاطر، حاضر به ترک ایران نیستند ولی جالب است که ایگور، سرمربی تیم ملی در گفت‌وگو با خبرگزاری لهستان، نه‌تنها دستمزد بالای بازیکنان را تأیید کرده که گفته اختلاف در ایران و اروپا، چند برابر است: «بازیکنان ایران با قراردادهای نجومی‌ای که دارند برای بازی در لیگ‌های دیگر از کشور خارج نمی‌شوند.» کولاکوویچ این نگاه را به ضرر بازیکنان می‌داند: «بازیکنانی که در ایران فعالیت می‌کنند دو، سه برابر بازیکنانی که در باشگاه‌های اروپایی فعالیت می‌کنند، از والیبال درآمد دارند. به‌همین‌خاطر آنها در لیگ داخلی‌شان بازی می‌کنند و امکانات خوبی در تمرینات دارند ولی من فکر می‌کنم آنها یک‌بار هم که شده باید خارج از لیگ ایران بروند، چون برای پیشرفتشان بهتر است. بازی در یک لیگ دیگر، خیلی به سود آنها خواهد شد. علاوه‌براین با روش‌های مختلف تمرینی آشنا می‌شوند. شیوه بازی و مسائلی از این قبیل نیز مؤثر است.»

شاید بشود گفت یکی از مشکلات اصلی در والیبال همین دستمزدهای بالا باشد. باشگاه‌ها برای حفظ موجودیتشان در لیگ‌ و قانع‌کردن مدیران برای سرمایه‌گذاری مجبورند تیم را با ستاره‌ها ببند و در رقابت برای جذب این ستاره‌ها، پول حرف اول را می‌زند اما جالب است که همین باشگاه‌ها فصل به نیمه نرسیده، برای پرداخت‌ قراردادهای میلیاردی این ستاره‌ها با مشکل مالی جدی روبه‌رو می‌شوند. نمونه‌اش را در لیگ فصل پیش به دفعات دیدیم. انصراف تیم‌ها در نیمه راه، یکی از معضلات اصلی لیگ بود. بیشتر باشگاه‌ها هم با بدهی‌های نجومی روبه‌رو شده‌اند و با بدهی‌هایی که آنها به بازیکنان خارجی دارند، بعید نیست که در آینده‌‌‌ای نزدیک پرونده‌های مالی باشگاه‌های ایرانی والیبال در فدراسیون بین‌‌المللی محرومیت‌های سنگینی، نظیر آنچه در فوتبال اتفاق افتاد، در والیبال هم دیده شود. فدراسیون سال قبل قانون سختگیرانه‌ای در قبال تیم‌های بدهکار داشت. به همه باشگاه‌ها اولتیماتوم داده شده بود که با بدهکاری نمی‌توانند در لیگ حاضر شوند ولی این سختگیری‌ها خیلی دوام نداشت و برای برگزاری لیگ، مسئولان به اجبار مهربان‌تر شدند و با تبصره و وعده و وعید، بدهکار و طلبکار همه بازی کردند. فدراسیون حتی این نرمش را در قبال تیم‌هایی داشت که یک هفته به‌خاطر مشکلات مالی انصراف می‌دادند و هفته بعد با چند تغییر به لیگ برمی‌گشتند.

والیبال بعد از بازی‌هایی که در لیگ جهانی داشته، با انتقادات زیادی روبه‌رو شده است. ضعف و بی‌انگیزگی بعضی از بازیکنان، تردید درباره پشتوانه‌سازی، ضعف در مدیریت خود فدراسیون و... این نگرانی به وجود آورده که شاید والیبال نتواند روند رو به رشدی را که داشته، ادامه بدهد. فصل جدید لیگ از ماه‌های آینده شروع می‌شود. دوباره داستان، همان داستان تکراری هر سال می‌شود، قراردادهای میلیاردی، باشگاه‌های بدهکار، انصراف‌ها و... ولی فدراسیون امسال می‌تواند متفاوت‌تر از قبل باشد. اقتدار را فقط در وضع قانون و گذاشتن سقف قرارداد نداشته باشد و در اجرای قانون مقتدر باشد. اگر باشگاه‌ها بدانند با بدهی از حضور در لیگ محروم می‌شوند و این محرومیت در عمل هم اعمال می‌شود و فقط روی کاغذ نمی‌ماند، دیگر حاضر نمی‌شوند بازیکنان تیم ملی را با قراردادهای میلیاردی که شاید پرداخت هم نشود، استخدام کند. باشگاه‌هایی که قدرت مالی چندانی ندارند، به جای خرید بازیکنان ملی‌پوش، به فکر ساختن بازیکن جدید برای تیم ملی بیفتند؛ کاری که در اصل باید انجام بدهند. در این شرایط شاید بازیکنان هم به حرف سرمربی برسند و به جای گرفتن پول، به فکر رشد باشند و خودشان را به لیگ ایران محدود نکنند.

معنوی‌نژاد در راه ایتالیا؛ پیشرفت مهم‌تر از پول

متفاوت‌ترین بازیکن والیبال ایران جواد معنوی‌نژاد است؛ بازیکنی که نمی‌خواهد راه بقیه را برود. لیگ جهانی 2017 هر چند به جز مقام یازدهمی برای تیم ملی چیز دیگری نداشت ولی برای معنوی‌نژاد اتفاق خوبی افتاد. او بعد از مدت‌ها، در ترکیب اصلی تیم ملی قرار گرفت و دو بازی درخشانش در لیگ، پیشنهاد باشگاه ورونای ایتالیا را در پی داشت؛ البته این تنها پیشنهاد نبود، چند پیشنهاد دیگر اروپایی هم به معنوی‌نژاد شده بود اما پیشنهاد ورونا از همه جدی‌تر بود. نیکولا گربیچ، سرمربی تیم ملی صربستان که همزمان سرمربی تیم ورونا هم هست، از بازی‌های معنوی‌نژاد خوشش آمده. شاید این شانس جواد بوده که ایران و صربستان در هفته دوم لیگ و در تهران هم‌بازی بودند. طبق گزارشی که ورزش سه داده، در روزهای که گربیچ در تهران بود، مذاکرات باشگاه ورونا با جواد آغاز شد. ربادنگو، مشاور بین‌المللی فدراسیون والیبال و یکی از مسئولان FIVB، مسئولیت هماهنگی‌های این قرارداد را برعهده گرفته است و به گفته خود معنوی نژاد، 60 تا 70 درصد راه مراحل امضای این قرارداد طی شده و تا هفته آینده این قرارداد نهایی می‌شود. جالب است که معنوی‌نژاد گفته سال قبل هم از ایتالیا پیشنهاد داشته:  «سال گذشته هم از ایتالیا پیشنهاد داشتم ولی با دو مشکل روبه‌رو بودم. یکی اینکه سن و تجربه پایین‌تری داشتم و بعد هم اینکه در خدمت تیم پیکان بودم و به‌همین‌دلیل نمی‌توانستم با تیم دیگری قرارداد ببندم. امسال شرایط طوری است که رفتن به سری A مهیاست و خودم نیز از نقل مکان به این لیگ معتبر استقبال می‌کنم. ان‌شاالله در هفته آینده مراحل قرارداد نهایی می‌شود و با هماهنگی مسئولان تیم به تمرینات اضافه می‌شوم.»

معنوی‌نژاد تنها بازیکنی نیست که از ایتالیا و حتی دیگر تیم‌های اروپایی پیشنهاد دارد؛ فرق او با بقیه این است که جواد، پیشرفت را به پول ترجیح می‌دهد.

 

وقایع اتفاقیه

۶ ۱  
آی اسپورت
2017-06-22 11:55:00
نظر دهید

۱ نظر
استقلال
پنجشنبه ۱ تیر ۱۳۹۶، ۱۵:۰۰
البته بستگی داره چه کشوری اینکارو میکنه و چطوری وگرنه چین تو فوتبال داره این کارو میکنه ولی جدا از هر چیز فک کنید تمام بازیکنان تیم ملی در بانک سرمایه هستند و این موضوع خیلی به بی انگیزگی لطمه می زند
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر