فهرست
غرق کردن پرسپولیس با ادعای عشق به تیم
غرق کردن پرسپولیس با ادعای عشق به تیم

غرق کردن پرسپولیس با ادعای عشق به تیم

آی اسپورت - پرسپولیس با ۴ قهرمانی پی‌در‌پی در لیگ برتر، ۲ بار صعود به فینال لیگ قهرمانان آسیا هیچ شباهتی به یک باشگاه موفق ندارد. از موفق‌ترین باشگاه ایران یک خبر خوش، یک اتفاق خوشایند، یک حرف امیدوارکننده و جذاب نمی‌شنوید. آنچه پرسپولیس این‌روزها به عنوان خبر می‌سازد، تصویری از آشفتگی و بحران است.

فوتبال ایران با چه زبانی باید بگوید که ورشکسته شده و تحمل این ارقام گزاف را که مدیران و رسانه‌ها و شبکه‌های هواداری و جریان دلالی به فوتبال تحمیل می‌کنند، ندارد؟ با چه زبانی باید بگوید که قیمت واقعی بازیکن و مربی در ایران آن چیزی نیست که به باشگاه‌ها تحمیل می‌شود و باشگاه‌ها نیز از این تحمیل استقبال می‌کنند؟ استقبال از این تحمیل چه معنایی دارد جز اینکه بزرگ شدن بیهوده حجم معاملات در نقل و انتقالات منافع پنهانی بیشتری دارد؟

پرسپولیس از این منظر بهترین مثال برای بحث‌های اقتصادی در فوتبال ایران است که به اوج موفقیت‌های یک تیم ایرانی در دو دهه اخیر رسیده اما همچنان در بند مشکلات مالی است. این همه موفقیت و این همه بحران اقتصادی معنایی جز این ندارد که این باشگاه بیش از توان مالی‌اش هزینه می‌کند و به فیرپلی مالی نیز بی‌توجه است.

پرسپولیس اگر بعد از این همه موفقیت نمی‌تواند دستمزد مربیان و بازیکنان خود را بپردازد، بنابراین فوتبال ایران این سیلی محکم را خورده است که نباید تن به این هزینه‌های بی‌بازگشت بدهد.

برای پرسپولیس این بازی شروع می‌شود که باید قیمت بازیکنانش را بیشتر و بیشتر کند، باید به مربیانش دستمزد گزاف بپردازد و چون موفق است این دستمزدها نامتناسب با رشد درآمد افزایش پیدا می‌کنند. در فوتبال ایران بزرگترین موفقیت‌ها منجر به درآمدهای بزرگتر متناسب با میزان موفقیت نمی‌شود اما پرسپولیس را مجبور می‌کنند که بازیکن خود را دو برابر قیمت استخدام کند.

این اجبار را کدام جریان تعیین می‌کند؟ چرا باشگاه مقابل فشارها تسلیم است و چرا بر اساس واقعیت‌های اقتصادی خود درباره آینده تصمیم نمی‌گیرد؟ آیا فرمول حجم معاملات بیشتر و پورسانت بیشتر نهادینه شده است؟

سرمربی تیم و کاپیتان و بازیکنان تأثیرگذار در باشگاه صاحب این فرصت و قدرت شده‌اند که می‌توانند برای افزایش هزینه‌ها تعیین‌کننده باشند. کانال‌های هواداری و رسانه‌ها نیز پیرو همین نگاه طلبکارانه، به افزایش قیمت‌ها کمک می‌کنند و خواسته و ناخواسته در خدمت جریان دلالی فوتبال هستند. در این میان همه با ادعای عشق به تیم، کاری با باشگاه می‌کنند که امروز و فردایش در بدهی غرق شود. نگاه طلبکارانه آنها در رسانه و کانال‌های هواداری خیرخواهانه جا انداخته می‌شود.

در ایران به این جریان سراسر مخرب می‌گویند فوتبال حرفه‌ای. به ورشکستگی باشگاه می‌گویند فوتبال حرفه‌ای. به فرصت نیافتن بخش خصوصی برای حضور در این رقابت غیرمنصفانه می‌گویند فوتبال حرفه‌ای. اگر سؤال‌تان این است که این ورشکستگی تا کی می‌تواند ادامه‌دار باشد و کش پیدا کند، پاسخش این است تا روزی که می‌توانند در بدهی‌ها دست و پا بزنند و غرق نشوند.

 

ایران ورزشی 

۲ ۱  
آی اسپورت
2020-10-20 01:30:00
نظر دهید

۱ نظر
اقلیت تاس
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹، ۰۹:۱۴
جناب احمق دلال رشتی! چطور وزیر موظف هست با تمام شرط و شروطهای بازیکنهای شکست خورده و زبان باز تیم سوگولی کنار بیاد ولی وقتی به حق و حقوق بازیکنهای تیم همیشه قهرمان میرسه میشه زیاده خواهی؟؟؟؟ خرفت! چرا اسوه تعصب کیسه کشان ووریا غفوری بخاطر عشق هواداران و جبران این همه ناکامی و کمک به باشگاهش یک فصل رایگان بازی نمیکنه؟؟؟ چرا اون اسوه تعصب با وجود داشتن قرارداد و این همه سال ناکامی باز تا اصلاح (افزایش) قراردادش حاضر به شرکت در تمرینات نشد؟؟ شرف داشته باش
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر