فهرست
بحران روز؛ حکم ریاست لاپورتا امضا نشد!
بحران روز؛ حکم ریاست لاپورتا امضا نشد!

بحران روز؛ حکم ریاست لاپورتا امضا نشد!

آی اسپورت - در کاتالونیا یک ضرب‌المثل معروف وجود دارد که می‌گوید «یه دیوونه آشنا، خیلی بهتر از یه عاقلِ غریبه است». ضرب‌المثلی که حالا همه هوادارهای بارسا با تمام وجود به آن اعتماد کردند تا یک آشنا، با دیوانگی‌هایش تیم را نجات دهد؛ خوان لاپورتا. یک فوتبال‌نویس معروف اسپانیایی در اظهارنظر جالبی بعد از پیروزی لاپورتا در انتخابات گفت: «زمانی که خوان لاپورتا در سال 2010 بارسلونا را ترک کرد، بعضی از ما فکر می‌کردیم تنها راهی که ممکن است روزی او را دوباره در باشگاه ببینیم، این است که بارسا در یک باتلاق پر از بحران در حال دست‌ و پا زدن باشد؛ متأسفانه وضعیت آبی‌اناری‌ها حالا دقیقاً به همین شکل است و به همین دلیل هم او به نوکمپ برگشته!»

اما بحران‌ها در بارسلونا آنقدر زیاد است که ظاهراً خود لاپورتا هم نیامده دچار چنین اتفاقاتی شده. رئیس جدید برای تأیید نهایی حکمش به عنوان رئیس باید تضمین بانکی ۱۲۶ میلیون یورویی به مسئولان لیگ دهد تا بارسا دچار ورشکستگی نشود و مسئول این کار هم خائومه خیرو بود. مدیر اقتصادی مدنظر لاپورتا که در کمپین‌های انتخاباتی او نقشی پررنگ داشت و گفته می‌شد با برنامه‌های ویژه او لاپورتا می‌خواهد بازیکنان بزرگی را به نوکمپ بیاورد و باشگاه را از بحران مالی نجات دهد.

خیرو در اوایل هفته از سمتش استعفا داد و اعلام کرد به شدت مشغول انجام کاری در لندن است اما رسانه‌های اسپانیایی می‌گویند ماجرا به بدهی‌های دوران بارتامئو برمی‌گردد. ظاهراً مدیران جدید اصلاً انتظار دیدن چنین ارقامی را نداشته‌اند.

بارسا در سال‌های اخیر بازیکنان زیادی را به خدمت گرفته و اسناد نشان می‌دهد پرداختی‌ لازم برای این قراردادها صورت نگرفته. مثلاً این باشگاه اسپانیایی هنوز ۲۹ میلیون یورو به لیورپول بابت خرید کوتینیو بدهکار است. یا ۱۶ میلیون به آژاکس بابت خرید دی‌یونگ. بوردو هم ۱۰ میلیون یورو از بارسا به دلیل قرارداد مالکوم می‌خواهد. مجموع بدهی‌های بارسا برای صاف کردن حسابش با باشگاه‌های اروپایی دقیقاً ۱۲۶ میلیون یورو است و رئیس جدید باید تضمین دهد که این مبلغ را خیلی زود به خزانه باشگاه واریز می‌کند.

رفتن خیرو یعنی لاپورتا باید به دنبال یک مدیر اقتصادی جدید باشد. قرار بود امروز دوشنبه حکم نهایی ریاست لاپورتا امضا شود اما رسانه‌های اسپانیایی اعلام کردند به دلیل استعفای خیرو این ماجرا در روز چهارشنبه نهایی می‌شود. البته اگر لاپورتا بتواند شریک تجاری جدید پیدا کند که در بدو ورود ۱۲۶ میلیون یورو به حساب باشگاه بریزد.

با این همه به نظر می‌رسد لاپورتا دیر یا زود این مشکل را حل خواهد کرد و به سراغ قدم‌های بعدی می‌رود. او تصمیم گرفته تا از «جوردی کرویف» پسرِ «یوهان کرویفِ» فقید هم به عنوان مدیر ورزشی جدیدِ باشگاه استفاده کند؛ کسی که هر چند رابطه خیلی خوبی با «رونالد کومان» دارد اما بارها اعلام کرده «ژاوی» را بهترین گزینه برای مربیگری بارسا می‌داند.

در کنار این موارد لاپورتا تلاش برای ضربه زدن به رئال را هم فراموش نکرده و در اولین گام با «داوید آلابا» جدی‌ترین گزینه تابستانی مادریدی‌ها وارد مذاکره شده تا عملاً «فلورنتینو پرز» را به یک جنگ تازه دعوت کند.

او در اولین کنفرانس خبری‌اش بعد از اعلام نامزدی در انتخابات، به این نکته اشاره کرد که وقتی رئیس بارسلونا بوده، رئال مادرید حتی یک بار هم قهرمان اروپا نشده و حالا امیدوار است با انتخاب دوباره‌اش بتواند این اتفاق را تکرار کند.

 

 

۲    
آی اسپورت
2021-03-16 22:15:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر