فهرست
اگر در لیگ قهرمانان شرکت نکنیم فاجعه می‌شود؟
اگر در لیگ قهرمانان شرکت نکنیم فاجعه می‌شود؟

اگر در لیگ قهرمانان شرکت نکنیم فاجعه می‌شود؟

آی اسپورت - دنیای امروز به این سمت و سو می‌رود؛ «الون ماسک مدیرعامل اسپیس ایکس در حساب توئیتر خود پیش‌بینی کرده که تا سال ۲۰۵۰ بیش از یک میلیون نفر در مریخ ساکن خواهند شد.»

ما اینجا چه می‌کنیم؟ هیچ! هنوز درگیر این هستیم که در لیگ قهرمانان آسیا شرکت کنیم یا نه؟ ساکنان کره‌زمین به زندگی در مریخ می‌اندیشند، ما همچنان در گیرودار واکنش به تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا هستیم.

اعراب در AFC نظارت، کنترل و مدیریت قابل توجه دارند و فوتبال ایران در این سال‌ها هرگز نقش موثری در این زمینه نداشته است. منهای مسائل سیاسی و اتفاقات اخیر که شاید کشورهای دیگر را برای سلب حق میزبانی از تیم‌های ایرانی تحریک کرده، کویت در قامت و اندازه کشورهایی نبود که این گونه علیه ایران در کنفدراسیون فوتبال آسیا، پرونده‌سازی کند.

با این همه فوتبال ما در چند سال گذشته از نفوذ سعودی‌ها در کنفدراسیون فوتبال آسیا، کم لطمه نخورد و زیر بار هر آنچه AFC امر و نهی کرد رفت. عده ای در مباحث سیاسی و دیپلماتیک، حق را به  آنها می‌دادند و بعضی‌ها ما را مستحق آن مجازات نمی‌دانستند اما اگر همان موقع به تصمیم کنفدراسیون واکنش قاطعانه‌تری نشان می‌دهیم امروز این شرایط را نداشتیم.

ما برابر تحکم کنفدراسیون فوتبال آسیا و زور سعودی‌ها، پذیرفتیم در کشور ثالث با تیم‌های عربستانی بازی کنیم؛ حالا که بهانه‌ای تازه دست آنها افتاده معلوم است که این گونه به نمایندگان فوتبال ایران تحکم می‌کنند و حرف خودشان را به کرسی می‌نشانند.

در ادبیات نوشتاری ما، سیاست جایگاهی ندارد. درباره حوادث رخ داده و موضع‌گیری سیاسیون، کارشناسان در این زمینه باید اظهار نظر کنند اما حتی اگر امروز نمایندگان فوتبال ایران، لیگ قهرمانان آسیا را به دلیل این حکم جدید، تحریم کنند باز چیزی از دست نداده‌ایم. ما زمانی حیثیت فوتبال را بر باد دادیم که بیش از چهل و چند سال، نه قهرمان جام ملت‌ها شدیم نه جواز حضور در المپیک را کسب کردیم.

تجربه و کارنامه ما نشان داده تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا، منهای ۳ حضور ناموفق در دیدار فینال، هرگز جام نگرفته اند؛ کشورهای عربی و البته ژاپنی‌ها و کره ای ها هر کدام به این افتخار - به دفعات - نائل شده‌اند. پس اگر این بار هم شرکت نکنیم باز برای فوتبال ایران اتفاق تازه‌ای رخ نداده است.

 

خبر ورزشی

۹    
آی اسپورت
2020-01-18 14:15:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر