فهرست
شلاق زيدان
شلاق زيدان

شلاق زيدان

آى اسپورت- تمرينات پيش فصل رئال مادريد در زمين UCLA' سخت در حال انجام است و اين تيم خودش را آماده رويارويى با منچستريونايتد در سانتاكلارا، منچسترسيتى در كاليفرنيا و بارسلونا در ميامى مى كند؛ تمريناتى كه يادآور اولين روزهاى حضور زين الدين زيدان سرمريى كنونى كهكشانى ها در تمرينات يوونتوس است. در جولاى سال ١٩٩٦ زيدان خودش را به تمرينات پيش فصل يوونتوس رساند. جوان ٢٤ ساله اى كه در همان ابتداى تمرين با هشدار هموطنش ديديه دشام مواجه شد و از چيزى كه با آن مواجه شده بود، شوكه بود. زيدان با يادآورى آن روز مى گويد" دشام درباره جلسات تنرينى به من چيزهايى گفت اما باور نمى كردم كه آنها آنقدر هم بد باشد اما اغلب در آخر تمرينات از شدت خستگى به مرز استفراغ كردن مى رسيديم". چهار سال پس از آن روز زيدان صاحب دو قهرمانى سرى آ، يك قهرمانى اروپا، عنوان بهترين بازيكن سال جهان و قهرمانى جام جعانى ١٩٩٨ فرانسه بود. او در ادامه بزرگتر و قويتر شد و از سوى جيامپيرو ونتروته، مربى بدنساز يوونتوس مورد تمجيد قرار گرفت. پيشرفت فيزيكى كمك كرد تا استعداد اين مرد الجزايري الأصل بيشتر به چشم بيايد.
ونترونه دست راست آنتونيو پينتوس بود؛ مردى كه زيدان ابراى طراحى تمرينات اولين پيش فصل خود در رئال مادريد از او استفاده كرد. پينتوس اگرچه براى فصل ٢٠١٦-٢٠١٧ با ليون به توافق رسيده بود اما فلورنتينو پرز قراردادش را خريد و او را به مادريد آورد. شش ماه پس از جايگزينى به جاى رافا بنيتز، زيدان بهبود توان بدنى تيمش را اولويت خود قرار داد. در ژانويه سال ٢٠١٦ زيدان در ماحبه اى گفت" از نظر فيزيكى با كار كردن در تمرينات مى توانيم پيشرفت كنيم. بازيكنان مجاب شده اند كه اگر باهم كار كنيم، اين براى همه آسانتر خواهد بود". معمولا اولين جلسه تمرينى پينتوس سخت ترين شان هست و اين را مى توان از گزارش تمرينى كه سايت باشگاه رئال مادريد در فصل قبل منتشر كرده بود، متوجه شد. در اولين جلسه كه دو ساعت زمان برده بود، بازيكنان چندين بار دور چهار زمين فوتبال دويده بودند. اين كار جهت رسيدن به آمادگى براى تمرينات روزهاى بعد كه هميشه با دويدن يك مسير طولانى به پايان مى رسيد.
پينتوس درباره نوع تمرينات خود مى گويد" در روز اول مهم اين است كه همه پشت هم باشند و كارهاى هوازى را آغاز كنند. ما به مرور و تا پايان هفته حجم و شدت كارمان را افزايش مى دهيم". اين شدت تمرينات در طول فصل هم حفظ شد و حتى در مسابقاتى چون جام باشگاه هاى جهان كه اهميت چندانى براى تيم ها ندارد، اين تيم در اولين جلسه تمرينى خود بازيكنانش نيم ساعت بدون توپ دويدند. اينگونه مى شود كه رئال مادريد براى اولين بار در ٦٠ سال گذشته به اولين تيم لاليگايى تبديل مى شود كه دو قهرمانى متوالى در ليگ قهرمانان اروپا را بدست آورده و در شيوه جديد برگزارى مسابقات اولين تيمى لقب مى گيرد كه از قهرمانى اش دفاع مى كند.
كاملا مشخص است كه مردان زيدان چگونه اين فصل را از فصل هاى پيش از آن قدرتمنتر به پايان بردند؛ تيمى كه گلهاى زيادي را به ثمر رساند و تعدادى ازگلهاى كليدى اش در آخرين لحظات بازي به ثبت رسيد. در تمام فصل فوق ستاره هاى رئال مادريد بهيشتر از رقباى كم استعدادشان مى دويدند و هر چه بيشتر به اهميت كارى كه در حال انجام است، پى مى بردند. همچنين با سياست هوشمندانه اى كه در انتخاب چرخشى بازيكنان روى داد، رونالدو توانست در بازى آخر ١٦ گل بزند.
پينتوس از هواداران تيم تورينو و دونده حرفه اى مواد ٨٠٠ و ١٥٠٠ متر است كه تز دوران دانشجويى اش در دانشگاه رم درباره ماراتن مدرن بوده است. دونده اى كه به دليل طى كردن مسيرهاى طولانى در اسپانيا با لقب " شلاق" شهرت پيدا كنرده، نسبت به روش هاى كنونى آماده سازى فوتبال شيوه متفاوتى در پيش گرفته است. پينتوس درباره روش خود به سايت باشگاه ليون مى گويد" در كشورهاى مختلف روش هاى متفاوتى وجود دارد. من در ايتاليا، انگليس و فرانسه كار كرده ام و اين شانس را داشتم تا از هرجا كه رفتم چيزهايي ياد بگيرم. كار با توپ اهميت زيادى دارد اما به همان نسبت كار روى پيشگيرى، آماده سازى و واكنش هم مهم است". پينتوس در ٥ كشور مختلف به ١٦ عنوان قهرمانى رسيده و با مربيان بزرگى چون جيووانى تراپاتونى، فابيو كاپلو و مارچلو ليپى كار كرده است.
پينتوس در سال ١٩٩٨ با ونترونه در چلسى همكار شد و در كنار جيانلوكا ويالى كار كردند. تمرينات او بازيكنان را در استامفوردبريج شگفت كرده بود و به او لقب ديوانه داده بودند. بعدها دشام او را براى تيم هاى موناكو و مارسى و همچنين در بازگشت به يوونتوس در سال ٢٠٠٦ استخدام كرد. در تمام اين سالها روش پينتوس تغييرى نكرده است. اين را بازيكنان رئال بهتر از هر كسى متوجه مى شوند. تمرينات روز اول اين تيم در پيش فصل مانند هميشه كشنده بود به طورى كه ماركا با اشاره به اين موضوع نوشت "تعطيلات تمام شد؛ پينتوس شلاقش را برداشت".

 

۵    
آی اسپورت
2017-07-16 12:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر