فهرست
روزگار غمگین آمریکای جنوبی؛ بازندگان ۱۶ساله
روزگار غمگین آمریکای جنوبی؛ بازندگان ۱۶ساله

روزگار غمگین آمریکای جنوبی؛ بازندگان ۱۶ساله

آی‌اسپورت- در بیست و یکمین دوره جام جهانی هستیم و در بیست دوره گذشته نه بار این جام به آمریکای جنوبی رسیده است اما آخرین باری که یک تیم از آمریکای جنوبی به این افتخار رسیده است مربوط به ۱۶ سال پیش و جام جهانی ۲۰۰۲ آسیایی‌ها است که در آن تورنمنت برزیلی‌ها قهرمان شدند. طی دوره‌های بعدی جام‌های جهانی در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ تنها یک بار آرژانتین از آمریکای جنوبی به فینال رسیده بود و به نظر می‌رسید که روزگار غم‌بار فوتبال آمریکای جنوبی سرانجام در روسیه به آخر برسد؛ مخصوصا که ستاره‌هایی بی‌شمار را از لیگ‌های اروپایی در ترکیب تیم‌های برزیل و اروگوئه و آرژانتین و کلمبیا می‌دیدیم.

بازی‌ها شروع شده است و تا این نقطه جام شرایط تیم‌های آمریکای جنوبی همچنان دردناک است. اروگوئه بهترین تیم آمریکای جنوبی بوده است و تا به امروز دو پیروزی خفیف در مقابل نمایندگان آسیا و آفریقا داشته است که شاید بدترین نمایش را در جام جهانی در کنار تیم‌هایی چون پاناما و پرو نشان داده‌اند. پرو و کلمبیا و آرژانتین نیز نتایج ناامید کننده‌ای داشتند. آرژانتین با مسی و ستارگانش به جایی رسیده که تماشاچیانش در بازی ایسلند و نیجریه با آوردن پلاکاردی از نماینده آفریقا می‌خواهند که به خاطر مسی طوری بازی کنند که امیدی برای آبی و سپیدها باقی بماند.

در بازی دیگر بین برزیل و کاستاریکا وقتی که بازی با برتری در دقایق آخر برزیلی‌ها به اتمام می‌رسد نیمار شروع به اشک ریختن می‌کند و ناخودآگاه یادآور شادی پله جوان در فینال ۱۹۵۸ می‌شود که برای اولین بار برزیل فاتح جام می‌شود اما حالا نیمار از بردن در بازی دوم مقدماتی این گونه واکنشی دارد. به راستی چه بر سر فوتبال آمریکای جنوبی آمده است که نبردهای سختی را که در جام‌های جهانی دوره‌های قبل از قرن ۲۱ با اروپایی‌ها داشتند حالا ندارند و حضور ستارگان بی‌شمارشان که در فوتبال اروپا هنرنمایی می‌کنند این‌گونه بی‌اثر است؟

شاید در کنار بی‌انگیزگی و بی‌روحیه بودن و ناهماهنگی و خستگی ستارگان نامی آمریکای جنوبی، بتوان نگاهی هم به کادر فنی تیم‌ها داشت. اسکار تابارز با شرایط جسمانی که دارد بی‌گمان نمی‌تواند چون سال‌های دور موفق باشد. سامپائولی نشان داده است که عیار مربی‌گری موفق او در شیلی به کار آرژانتین نمی‌خورد. تیته هم با قهرمانی در جام باشگاه‌های جهان جانشین دونگا شد اما به رغم بازی‌های قبل از جام جهانی، در روسیه برزیل ناموفقی را رهبری کرده است و به نظر کمبود تجربه بین‌المللی دارد. روزهای غمگین آمریکای جنوبی ادامه دارند؟

۱    
آی اسپورت
2018-06-24 06:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر