فهرست
استقلال، آوار پلاسکو را برداشت
استقلال، آوار پلاسکو را برداشت

استقلال، آوار پلاسکو را برداشت

همیشه فکر می‌کنم فوتبال اگر نتواند باعث وحدت ملی و لذت بخشیدن به مردم بشود، هیچ فرقی با یک تجارت پرسود اما کثیف مثل قمار در زیر زمین های تاریک و سیاه ندارد. دی ماه اندوه‌باری را از سرگذراندیم، بهمن هم تلخ آغاز شد. اما تاب آوردیم گرچه ما را به سخت جانی خود این گمان نبود. آوار پلاسکو از خیابان جمع شد اما اندوهش هنوز سنگینی می‌کرد روی دلمان. بزرگ‌مرد سیاست ایرانی، هاشمی رفسنجانی در میان قلب مردم و زیر خاک آرام گرفت و چند هنرمند با خاطره‌هایشان تنهایمان گذاشتند. طبیعت هم کم تلخی نکرد؛ سیل آمد، بهمن روی تن خسته کولبرها نشست و برف سفید هم رخت سیاه تن چند خانواده کرد.

نیاز داشتیم به شادی. به چیزی که کام‌مان را برای چند روز شیرین کند. که دقیقه‌هایی یادمان برود پلاسکو که فرو ریخت گوشه‌ای از وجود همه ما آتش گرفت، سوخت و هنوز بوی دود می‌دهیم. باز هم فوتبال به دادمان رسید. همین فوتبال نیم‌بندی که از آن گله می‌کنیم جزو بسیار اندک بهانه‌هایی است که شادی‌های بزرگ می‌آورد.

استقلال تهران یا درست‌تر باید نوشت؛ استقلال ایران در ورزشگاه آزادی توانست السد قطر را از پیش رو بردارد. در نگاه نخست می‌شود آن را تنها یک مسابقه فوتبال تحلیل کرد که یک تیم در ضربات پنالتی حریفش را شکست داد اما شاگردان علیرضا منصوریان نماینده نسلی هستند که بسیاری از آنها متولد دهه هفتاد هستند. امید نورافکن ١٩ ساله، میلاد زکى‌پور ٢١ ساله، مجتبى حقدوست٢١ ساله، بهنام برزاى ٢٣ ساله، کاوه رضایى ٢۴ ساله و … قابل تحسین نیستند؟

قصد ندارم وارد وزن‌کشی اقتصادی دو باشگاه و میزان سرمایه‌گذاری دو کشور در حوزه فوتبال شوم که قطر میزبان جام جهانی است و ما هنوز برای استفاده از توپ رنگی در روزی که برف می‌بارد هم لنگ می‌زنیم، اما این پیروزی را می‌شود برتری اراده بر غوغا لقب داد. استقبال از ژاوی در فرودگاه امام خمینی(ره) برای نشان دادن همین امر کفایت می‌کند.

ژاوی مهم‌ترین فوتبالیست دنیاست که پس از انقلاب به ایران آمده. قهرمان جهان، قهرمان یورو، فاتح لیگ قهرمانان، قهرمان باشگاه‌های جهان، یکی از گزینه‌های چند دوره بهترین بازیکن سال دنیا و یکی از سه ضلع افسانه‌ای بارسلونا. او و یارانش مقابل بازیکنانی شکست خوردند که بعضی از آنها اگر در همین تهران سوار مترو و اتوبوس شوند هم ممکن است خیلی‌ها آنها را نشناسند.

پیروزی در ورزشگاه آزادی و در میان انبوه هوادارانی که با تمام وجود استقلال ایران را تشویق می‌کردند لذت‌بخش بود. یک اتحاد ملی برای این درخشش شکل گرفت. به این شادی محتاج بودیم. به اینکه کنار هم تشنه پیروزی ملی باشیم.

برای دقایقی فراموش کردیم که تا همین چند روز پیش سوگوارترین مردم زمین بودیم. فارغ از هر رنگی عمیقاً باور دارم که همیشه فکر می‌کنم فوتبال اگر نتواند باعث وحدت ملی و لذت بخشیدن به مردم بشود، هیچ فرقی با یک تجارت پرسود اما کثیف مثل قمار در زیر زمین‌های تاریک و سیاه ندارد…. پسران ایران که پیراهن آبی استقلال را تن کرده بودند، یک ملت را شادمان کردند. آنها برای چند دقیقه آوار پلاسکو را از روی دل‌مان برداشتند.

 

۱۳ ۱۰  
آی اسپورت
2017-02-08 11:41:00
نظر دهید

۱۰ نظر
برزو
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۱:۴۹
بازي خوب، برد خوب، يادداشت خوب...
ولي چه فايده كه الان لنگي هاي فينال آسيا نديده ي 9 سال جام نديده ميان براي سم پاشي
۹
علی
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۲:۰۲
اولا تا هفته پانزدهم کسی در استقلال حرف از جوانگرایی نمی زد! به محض اینکه شکست پشت شکست آمد به یکباره صحبت از جوانگرایی شد!
در ثانی این بازیکنان سهمیه زیر ۲۳ سال هستند که همه تیم های لیگ دارن و استفاده می کنند!
۲
اسما
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۴:۴۳
بله همه تیما دارن ولی کو موفقیتشون؟ کو بازی زیباشون؟استقلال تنها تیم تو ایرانه ک جووناش هرکدوم فوق‌العادن.فک کنم بازیا استقلال ندیدی ک بفهمی این جوونا چ الماسایی هستن.
۱
علی
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۴:۵۵
اسما جان برات متاسفم که منصوریان داره خوب سواری ازت میگیره!
۱
شادی
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۲:۰۵
یه جوری استقلال رو با السد مقایسه می کنند انگار استقلال با صبر و استقامت و روزه و نماز وارد زمین میشه!! خخخخخ
۱
مصی
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۲:۱۲
خیلی مضحکه با یه بازی معمولی با یه تیم معمولی که فقط یه ستاره بازنشسته داشت از پلی آف تازه صعود کردن و به مرحله گروهی رسیدن عنقریب دوستان از فرط خوشحالی ستاره جعلی سوم رو واسه خودشون سفارش بدن
۱ ۴
محسن
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۲:۵۹
عاشق اون جعلی خوندن ستاره های استقلالم ، اونم ستاره هایی که حاصل قهرمانیه.
کری خوندن فرهنگ میخاد، کری حاصل دست آورد هاست، نه حاصل دروغ ها، شما ۶ گل زدید یک بار نوش جان با اون کری بخونید ، خوب استقلال هم دو بار قهرمان آسیا شده، اینم خوبه واسه کری ناراحتی نداره
محسن
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۵:۰۷
کاش تیمهای کویتی کنار گذاشته نمیشدند تا یه تیم دیگر هم در پلی اف بازی میکرد تا ببینیم اصلا صعود میکنه یا نه!
مجتبی
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۵:۴۸
اگه تیم کویتی می اومد
1- شما نباید تو آزادی بازی می کردین
2- دو تا بازی برای پلی آف باید بازی می کردین
بعد گریه تون در می اومد که
علي
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵، ۲۳:۴۷
آره، ستاره هاي روي پيراهن السد هم جعلي بود حتما!!! خوب بايد هم نفهميد چون تو آسيا هـيچي نيستيد و قهرماني آسيا رو تو خواب هم نمي بينيد. بزرگترين افتخار شما تعداد گل ٥٠ ساله پيشه كه هيچ مدركي هم نمونده ازش! هر وقت تونستي دوبار قهرمان آسيا بشي بعد بياين كري بخونيد...
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر