فهرست
اسطوره جدید میلان و ایتالیا: او اینجاست؟
اسطوره جدید میلان و ایتالیا: او اینجاست؟

اسطوره جدید میلان و ایتالیا: او اینجاست؟

آی اسپورت – ارزشمندترین مهره میلان به نظر در حال پا گذاشتن در قدم های جیانلوییجی بوفون است، اما او این مسیر را دو دهه دیرتر و در یک محیط کاملا متفاوت فوتبالی طی می کند. دوناروما ماه آینده 18 ساله می شود و این در شرایطیست که او تا همینجا بیش از 50 بازی برای میلان انجام داده. او یک بازیکن کاپ ها یا جانشین نیست، از زمان دبیوتش در اکتبر 2015، او در تمام بازی های میلان در سری آ از ابتدا به میدان رفته. در این راه 18 کلین شیت داشته و 56 گل دریافت کرده. این تقریبا آمار یک دروازبان تاپ در 5 لیگ برتر اروپاست. او فردا پنجاه و چهارمین بازی اش برای میلان برابر یوونتوس در جام حذفی انجام خواهد داد.

در تیم ملی هم اولین بازی اش را در حالی انجام داد که تنها 17 سال و 6 ماه داشت. این یک رکورد از 1911 به این سمت بود. بوفون دبیوتش را زمانی انجام داد که دو سال و 3 سه ماه از او بزرگتر بود. در سری آ هم دوناروما با 16 سال و 242 روز اولین بازیش را انجام داد و دومین بازیکن جوان تاریخ سری آ شد. عجیب نیست که حالا نام او همیشه در فصل نقل و انتقالات مطرح می شود، حتی اگر این حقیقت را که ایجنت او کسی جز مینو رایولا نیست را نادیده بگیریم.

چه چیزی دوناروما را تا این حد خاص کرده؟ کارشناس اسکای در ایتالیا یعنی آوگوستو دی بارتولو مدتی است که دوناروما را تماشا کرده و تاکید دارد که کیفیت او فراتر از فقط یک دروازبان خوب است:  مهم ترین ویژگیش که منو تحت تاثیر قرار میده، آرامشش هست. انگار همیشه می دونست به بازیکن بزرگی تبدیل میشه و در 17 سالگی در چنین باشگاه بزرگی به میدان میره. در ایتالیا اینطوری می بیننش. رشد تکنیکیش هم جالب بوده. یه دروازبانه کامله، هم تو دروازبه خوبه، هم خوب بیرون میاد و هم بازی با پای خوبی داره، ویژگی که تو آکادمی میلان حسابی روش کار می کنن. موفقیت و دستاورد هایی که دوناروما کسب کرده همه توسط میلان به خوبی برنامه ریزی شده بودن. وقتی باشگاه تصمیم گرفت به یه دروازبان در آکادمیش شانس بده، سرمربی تیم فیلیپو گالی مطمئن بود که دوناروما یه بازیکن حرفه ای خواهد شد. همه مربیان آکادمی می دونستن یه برنامه برای رشد دوناروما وجود داره، اما حقیقت اینه اولین بازیش در سری آ از چیزی که حتی باشگاه تصور می کرد هم زودتر فرا رسید. او یه پسر متواضعه و روی دوران بازیگریش تمرکز داره. این در نوع خودش مهمه چون مث بازیکنای با تجربه رفتار می کنه.

این دیدگاه در بیرون از میلان هم وجود دارد. همین ماه پیش جو هارت از او خیلی تعریف کرد و گفت که شخصیت دوناروما بیشتر به کسانی شباهت دارد که سال هاست بازی می کنند: دوناروما فوق العاده اس. می تونید راحت بگید بازیکن تاپیه چون مث یه بازیکن بزرگ تمرین می کنه. سن می تونه بهترش هم کنه، اما او طوری نشون میده انگار سال هاست بازی کرده!

خودِ جو هارت به خاطر بازی با پای ضعیفش توسط گواردیولا از سیتی کنار گذاشته شد و کلودیوو براوو جایش را گرفت. جقدر این ویژگی اهمیت دارد؟ از نظر دوناروما که بسیار مهم است: تو یه سال اخیر با توپ بهتر کار کردم چون تو تمرینات سخت تلاش داشتم. وقتی حریف به سمت من می دووه، حتی بعضی اوقات می تونم دریبل بزنم. بازی خوب با پا در فوتبال مدرن خیلی مهمه. سعی می کنم از مانوئل نویر تقلید کنم که یه جورایی تو شروع حرکات مث مدافع پنجم عمل می کنه.

دوناروما در ناپولی کارش را شروع کرد و حتی ممکن بود سر از اینتر هم در بیاورد. اما برادرش آنتونیو که در آکادمی میلان حضور داشت باعث شد تا او به میلان برسد. حالا او پسر طلایی روسونری است، محصول باشگاه به شمار می آید و شماره 1 آن هاست. اما همانطور که اشاره کردیم، یک درخشش کوتاه در فوتبال مدرن می تواند زمینه ساز ترانسفر های احتمالی شود. به گفته سان، رایولا از میلان دستمزد هفته ای 165 هزار پوندی خواسته و به باشگاه گفته اگر این مبلغ را پرداخت نکنند، رفتن او محتمل خواهد بود. رسانه های انگلیسی او را به چلسی و یونایتد لینک کرده اند، اما هنوز گزارش قاطعی وجود ندارد. به گفته دی بارتولو، میلان فقط به یک شکل اوضاع را می بیند. پیدا کردن دروازبان های کلاس جهانی سخت است، و دوناروما می تواند رهبر تولد دوباره میلان شود: تنها فکری که در میلان وجود داره اینه که دوناروما در 20 سال آینده دروزبانشون خواهد بود. این رویای اوناس، رویایی که با حضور مالکین جدید می تونه به واقعیت تبدیل شه، اونا از فوریه رسما باشگاه رو تحویل می گیرن. مسلمه که اولویت اصلی باشگاه نگه داشتنه دوناروماس، اما بزرگترین باشگاه های اروپا هم سعی خواهند کرد او رو بخرن. باور دارم خودشم دوست داره در سال های آینده تو میلان بمونه و پرستیژ قبلی باشگاه رو برگردونه.

پرستیژی که از 2011 به اینور شدیدا ضربه خورده. در این مدت میلان 6 مربی عوض کرده و حتی در سال 2015 فصل را در رده دهم به پایان رساند. آن ها فصل پیش هم هفتم شدند. الان هم با یک بازی کمتر در رده هفتم قرار دارند، اما واضح است که تیم پیشرفت کرده و با هدایت مونتلا بازیکنان جوان زیادی خودشان را نشان داده اند.

اسطوره میلان، پائولو مالدینی می گوید: من به اندازه کافی خوش شانس بودم که اولین بازیم رو در تیمی انجام دادم که برای بازیکنای جوان فضا داشت. امیدوارم دوناروما هم کرییری مثل من داشته باشه و امید دارم که همینطوری هم میشه. میلان و مخصوصا ایتالیا حالا به یک اسطوره جدید نیاز دارند. فشار روی شانه های دونارومای 17 ساله است، و این فشار با بالا رفتن اعتبار او بیشتر هم خواهد شد. اما او همیشه نشان داده فشار برای او معنای خاصی ندارد.

۵ ۱  
آی اسپورت
2017-01-24 19:24:00
نظر دهید

۱ نظر
مسعود
سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵، ۲۱:۲۲
لیگ ایتالیا رو کسی حوصله نمیکنه ببینه اما اگه چیزی در حد کاسیاس هستی بیا مادرید سالها اینجا باش بهترین باش این ناواس بعد از مصدومیت دیگه ناواس قبل نشد این کاسیا هم که از کاتالان اومده هی عمدی گل می خوره این رئالیا هم نمی فهمن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر