فهرست
به افتخار تداوم جورجو کیلینی؛ قلبی در دل صخره
به افتخار تداوم جورجو کیلینی؛ قلبی در دل صخره

به افتخار تداوم جورجو کیلینی؛ قلبی در دل صخره

آی اسپورت - باید خیلی نابغه باشید تا وسیله‌ نبوغ افراد قرار بگیرید. باید خیلی در کارتان زبده باشید تا رهبران بزرگ به شما برای محول کردن بزرگ‌ترین ماموریتشان اعتماد کنند. باید قابلیت‌های بسیاری را در خودتان بگنجانید تا اگر مدیری خواست برگ برنده، نشانه‌ هوش و نبوغ و مشت آخر خود را رو کند، آن برگ برنده و مشت آخر شما باشید. هنوز کسی یادش نرفته است. یورو ۲۰۱۲ بود که در مرحله‌ نیمه نهایی تمام قدرت دفاعی فوتبال ایتالیا نگران تمام قدرت هجومی فوتبال آلمان بود. آلمانی‌ها در ۴ مسابقه ۹ گل زده بودند. هجومی و باز و پرفشار بازی می‌کردند. نبض بازی‌ها را به دست می‌گرفتند و حریف را مبهوت حملات پرشمار خودشان می‌کردند. در این میان، جناح راست آلمان جهنم رقبا بود.

چندین انتخاب درجه یک برای یواخیم لو وجود داشت که دردسر شیرین آقای سرمربی به شمار می‌رفتند. مسعود اوزیل با آن میزان آمادگی که او را در آن زمان به عنوان کاکای بعدی فوتبال معرفی می‌کرد، مارکو رویس که نقطه‌ عطف دورتموند یورگن کلوپ بود و در نهایت توماس مولر، جوان اول فوتبال آلمان که هم سریع بود، هم تکنیکی، هم تاکتیک‌پذیر، هم باهوش و هم گلزن، برای تداعی نام گرد مولر افسانه‌ای چیزی کم نداشت. از بخت بد رقبا و به خصوص ایتالیا، مولر در تمامی پست‌ها به کار می‌رفت اما پست اصلی، هافبک یا بال راست بود. چرا بخت بد؟ چون ایتالیا غالبا ۳ دفاعه بازی می‌کرد و مهار یک بال در سمت چپ خط دفاعی کار را برای تمرکز در قلب دفاع سخت می‌کرد. آلمانی‌ها 45 شوت تا قبل از بازی با ایتالیا به سمت دروازه رقبا فرستاده بودند که عمده‌ این حملات و شوت‌ها از سمت راست شروع می‌شد. پراندلی که اولین جام معتبر خود را روی نیمکت لاجوردی پوشان تجربه می‌کرد، برای مهار کابوس سمت راست آلمان فقط به یک رویا احتیاج داشت.

شب‌های بعد از بازی انگلیس و شروع کابوس سمت راست آلمان، فکر و تحلیل و بررسی رهبر تیم ایتالیا را به هیچ رویایی نرساند تا اینکه سرمربی سابق فیورنتینا مجبور شد به شاگرد سابقش در فیورنتینا اعتماد کند. باید خیلی نابغه باشید تا وسیله نبوغ افراد قرار بگیرید و باید مثل جورجو کیلینی در کارتان بسیار زبده باشید تا سرمربی ایتالیا در بزرگ‌ترین رقابت عمرش تا آن زمان، بزرگ‌ترین ماموریت یعنی مهار توماس مولر را به شما محول کند و این در حالی اتفاق بیفتد که تخصص شما جای دیگری باشد. بازی شروع شد، همه منتظر دیدن فرارهای سریع مولر که جلوتر از بواتنگ در سمت راست بازی می‌کرد، بودند اما مدافع چپ جدید دفاع ۴ نفره ایتالیا همان کسی بود که باید در داستان آن شب جام ملت‌های اروپا، قصه را گرفتار آشنازدایی می‌کرد. آلمان راست را به اوزیل سپرده بود اما وقتی اوزیل تسلیم ترفند جدید پراندلی در ساق‌های مستحکم کیلینی شد، ماموریت ویژه به مولر ویران‌گر سپرده شد.مولر همان مولر همیشگی بود اما کیلینی از آن صخره همیشگی محکم‌‌‌تر بود. او تا می‌توانست جوان آلمانی را ناکام گذاشت و به مهاجمان تیمش فرصت خروج از فشار و گلزنی داد و برگ برنده پراندلی‌ در رقابت با آلمانی شد که بازی به بازی بیشتر شبیه قهرمان اروپا می‌شد. از همان روزها یاد گرفته بود باید روی دوشش باری بیش‌تر از آنچه متداول است، حمل کند و مثل صخره برای رقبا سخت باشد.

وفادار مثل قلب

بازی در قلب دفاع شاید جورجویی را که چهاردهم آگوست 35 سالگی‌اش را جشن گرفت برای بازی در قلب هواداران تیمش مستعد کرده باشد. در اوج جوانی و زمانی که همه برایش سر و دست می‌شکستند به پای یوونتوس محکوم، کنار ستاره‌هایی مثل بوفون، دل‌پیرو و کامورانزی ماند تا به فوتبال بفهماند می‌شود صخره و سنگ بود اما قلب هم داشت و قلب‌ها را هم تسخیر کرد.

تمام افتخاراتش در همان نقشه چکمه‌ای شکل کشورش و زیرهمان پرچم شکل گرفته است. کیلینی بیرون از مرزهای لاجوردی هیچ جامی را روی دست نبرده و حسرت لیگ قهرمانان و جام جهانی و جام ملت‌های اروپا روی سینه صخره قلب خط دفاعی ایتالیا سنگینی می‌کند. رومانیولی و باستونی مدت‌هاست با استعدادهای ویژه در دفاع رونمایی شده‌اند اما کیفیت ثبات عملکرد کیلینی به حدی است که انگار برای فرصت پیدا کردن مدافعان جوان باید منتظر خداحافظی‌اش باشیم. باری که روی دوش شماره 3 بعدی ایتالیا قرار خواهد گرفت احتمالا سنگین‌تر از باری باشد که شب نیمه‌نهایی اروپا در مقابل مولر روی دوش مدافع مستحکم ایتالیا بود. چرا که شب‌های زیادی، مولرهای زیادی نه فقط در سمت راست، بلکه در میانه زمین، روی ارسال‌ها و در زمین و آسمان در مقابلش به زانو درآمدند. شماره ۳ بعدی تیم ملی ایتالیا باید فشار زیادی را تحمل کند؛ وقتی در زمین راه می‌رود و به این فکر می‌کند که این پیراهن روزی بر تن جورجو کیلینی بود.

 

90tv 

۱    
آی اسپورت
2019-08-18 12:10:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر