فهرست
تامی آبراهام و دژاووی پراگ
تامی آبراهام و دژاووی پراگ

تامی آبراهام و دژاووی پراگ

آی اسپورت - کمتر بازیکنی در جهان فوتبال پیدا می‌شود که با برچسب «مقصر شکست» مورد عذاب و شکنجه واقع نشده ‌باشد. احساس تقصیر بابت از بین بردن حاصل زحمت‌های کشیده ‌شده و عرق‌های ریخته ‌شده توسط یک تیم تنها به کسری از ثانیه برای رخنه‌کردن در وجود هر فوتبالیستی نیاز دارد. اهمیتی ندارد که شخص مورد نظر یک شماره 26  اسطوره‌ای، یک شماره 18 آینده‌دار یا یک شماره 9 گمنام باشد؛ از دست دادن یک موقعیت، ارتکاب یک اشتباه مرگبار در خط دفاعی یا هدر دادن یک ضربه پنالتی، حتی از یک قهرمان چهره مغمومی می‌سازد که تا مدت‌ها از شرم نگاه هواداران تیم محبوبش، خود را در منزل حبس‌ کند.

کوین تامارابی (تامی) آبراهام، آخرین قربانی این خودسوزی ناخواسته ‌است. از دید طرفداران چلسی، او قرار نبود منجی تیم دست‌ و بال بسته‌ این فصل آنها باشد. با این حال، مهاجم نیجریه‌ای-انگلیسی آبی‌های لندن با کوله‌باری از انگیزه مهیای خودنمایی برابر دو غول سرخ‌ فوتبال کشورش یعنی منچستریونایتد و لیورپول شد و مزدی گرفت که با قطره‌های عرقی که در این مدت ریخته ‌بود همخوانی نداشت. در برابر شیاطین سرخ، زمانی که آبراهام در همان دقایق ابتدایی با یک شوت استثنایی تیرک دروازه‌ داوید دخئا را به رعشه درآورد، همه امیدوار بودند این بازیکن بلندقامت با نمایش چشم‌نواز خود، خروج آلوارو موراتا از استمفوردبریج را از یاد آنها ببرد.

ولی زمانی که در سوپرجام اروپا، ضربه پنالتی آبراهام با مقاومت آدریان از دروازه لک‌لک‌ها دور شد تا جام قهرمانی به اردوگاه آنها نزدیک‌ شود، دنیا در مقابل چشمانش سیاه شد. پرتوهای امیدی که تامی از اولدترافورد با خود به استانبول برده بود محو شدند؛ گویی خورشید در آسمان زندگی وی جای خود را به ماه داده ‌است اما این شب تیره برای آبراهام نباید به درازا بکشد.

فرانک لمپارد، سرمربی امسال آبی‌پوشان لندنی، بزرگترین حامی وی برای بازگشت به سحر خواهد بود. اعتماد به محصولات آکادمی باشگاه نه صرفاً تنها گزینه پیش‌روی سوپرفرانکی، بلکه خواست قلبی او است. هافبک سابق چلسی با بازی‌ دادن به جوانانی نظیر میسون مانت و فیکایو توموری در کنار آبراهام این اعتماد را در اثنای سوپرجام اروپا بروز داد. در حالی که آمار فنی بازی نشان داد دو پای این رقابت در تمامی فاکتورها با یکدیگر برابر بودند و تنها نبرد تن ‌به ‌تن آبراهام و آدریان تفاوت‌ را رقم ‌زد، فرانک لمپارد پس از این بازی با اشاره به پنالتی‌هایی که سابقاً مقابل دروازه‌بانانی نظیر جو هارت، شی گیون و دیوید جیمز به ‌بار ننشانده ‌بود، به مهاجم شماره 9 خود دلگرمی بخشید و به ‌صورت تمام‌قد به حمایت از او برخاست.

لغزش مهاجم 21ساله چلسی در استانبول، طرفداران این باشگاه را به‌ یاد کابوس پراگ انداخت. شکست در سوپرجام سال 2013 و هفته گذشته شباهت‌های جالبی دارند؛ تساوی 2 بر 2 برابر بایرن‌مونیخ، ورود روملو لوکاکوی جویای نام به ‌زمین به ‌عنوان بازیکن ذخیره و از دست رفتن پنالتی آخر چلسی توسط این مهاجم بلژیکی. کتاب داستان آبراهام در استانبول بسته ‌نشد؛ همان‌گونه که پراگ نقطه‌ پایان لوکاکو نخواهد بود و همانطور که با لیز خوردن جان ‌تری در مسکو که پنالتی آخر شیرهای لندن را بر باد داد و عنوان قهرمانی چمپیونزلیگ سال 2008 را به رقیب دیرینه (یونایتد) تقدیم‌ کرد، اندکی از محبوبیت 26 فراموش ‌نشدنی چلسی کاسته نشد. آبراهام تازه در ابتدای مسیر پرواز است؛ مانند لوکاکوی شش سال قبل. شیرهای دست ‌و بال ‌بسته لندن در سخت‌ترین فصل دهه 2010 خود پر و بال تامی را با تمام وجود خواهند گرفت. فقط کافی است با همان انگیزه سابق به کوشش و پیشرفت ادامه ‌دهد و منتظر فرا رسیدن روز پرواز خود باشد.

ایران ورزشی

۱    
آی اسپورت
2019-08-18 02:04:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید