فهرست
پشت پرده جلسه تاج با قطری‌ها؛ ائتلاف علیه سعودی
پشت پرده جلسه تاج با قطری‌ها؛ ائتلاف علیه سعودی

پشت پرده جلسه تاج با قطری‌ها؛ ائتلاف علیه سعودی

آی اسپورت – مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال که مصوبه کمیته مسابقات را یک پیروزی بزرگ می نامید، پس از اعلام کمیته اجرایی و همچنین دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر پا برجاماندن مصوبه زمین ثالث، به فکر این بود که بتواند به نوعی این ماجرا را جبران کند. درست کردن یک جبهه در کنفدراسیون فوتبال آسیا، تاکتیک جدید فدراسیون فوتبال ایران در قبال جبهه عربستان سعودی است. امضای تفاهم نامه با فدراسیون فوتبال قطر می تواند اولین گام در جهت تشکیل این جبهه علیه لابی عربستان باشد. تفاهم نامه ای که روز پنجشنبه در دوحه امضا شد و به نظر می  رسد خروجی اش منافع فوتبال ایران را به شدت تامین می کند.

وقتی نام ایران در هیچ صورت جلسه‌ای نبود

با اینکه علی کفاشیان نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال ایران، عضو کمیته اجرایی ای اف سی و نایب رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا هم هست، اما آنطور که خودش می گوید در کمیته اجرایی، شیخ سلمان رئیس ای اف سی، مسایل مربوط به مناقشات کشورهای عربی را به نایب رئیس هندی اش واگذار کرده و در این باره اظهار نظر نمی کند. این ادعای کفاشیان در ظاهر قضیه شاید درست باشد اما چه کسی باور می کند که شیخ سلمان آل خلیفه بحرینی منافع عربستان را در کنفدراسیون فوتبال آسیا تامین نکند؟

کفاشیان دیروز در رادیو ایران آشکارا گفت که نام ایران حتی در دستور جلسه کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا هم نبوده است. اگر کفاشیان درست گفته باشد باید به دنبال این سوال رفت که چرا فدراسیون فوتبال تلاش نکرده تا نامش در صورت جلسه قرار گیرد؟ اگر قرار بود در جلسه کمیته مسابقات نام ایران هم باشد، فدراسیون دقیقا کی باید اقدام می کرد؟ آیا وکیل فدراسیون که مشاور بین الملل فدراسیون فوتبال هم هست نمی بایست زودتر اقدام می کرد؟

کفاشیان در گفت و گوی دیروزش آشکارا اعلام کرد که نام ایران در هیچ صورت جلسه ای(نه در صورت جلسه کمیته مسابقات و نه در صورت جلسه کمیته اجرایی) نبوده و حالا باید پرسید که چرا فدراسیون فوتبال ایران از مصوبه کمیته مسابقات برای انجام بازیهای رفت و برگشت کشورهای امارات، عربستان و قطر در هر سه کشور، اعلام پیروزی کرده است؟ جالب است اینجاست که این بار کفاشیان نگفت که نام ایران را از لیست نام ها درآورده اند و حقیقت را بر زبان آورد.

سفر استراتژیک به قطر

مهدی تاج و علی کفاشیان با سفر به قطر و امضای تفاهم نامه با فدراسیون فوتبال این کشور، سعی کردند پاسخ عربستانی ها را به نوعی بدهند. جایی که قرار است امکانات کمپ رویایی اسپایر در کلیه رده های سنی اعم از بزرگسالان و جوانان و نوجوانان در کلیه رشته های ساحلی و فوتسال و فوتبال برای بانوان و آقایان در اختیار ایران قرار بگیرد. ظاهرا عربستانی ها هم چند باری با تیم های ملی شان به این کمپ هم رفته اند. البته این تفاهم نامه فقط درباره استفاده از اسپایر و انواع استخر ها و مراکز درمانی مدرن و مراکز فیزیوتراپی این کمپ نیست. قرار است که کلاس های داوری، بازاریابی، دوره های مدیریت فوتبال هم برای مدیران و کارمندان فدراسیون فوتبال ایران در قطر برگزار شود. مهم تر از اینها صحبتهای شیخ حمد آل ثانی رئیس فدراسیون فوتبال قطر هم هست که گفته تیم ملی ایران تا قبل از شروع جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه می تواند هر زمانی که بخواهد از امکانات کمپ اسپایر استفاده کند. این جمله می تواند برای کی روش که همیشه از نبود هتل های خوب و زمین های با کیفیت و امکانات ریکاوری و پزشکی و ورزشی در ایران گلایه می کند، خوشحال کننده باشد. دو بازی دوستانه هم در فروردین قرار است در قطر برگزار شود. کفاشیان از مجارستان، اروگوئه و لهستان به عنوان حریفان احتمالی ایران در فروردین ۹۷ یاد کرده است. قطری ها حتی تاکید کرده اند که اردیبهشت ماه و پیش از سفر تیم ملی به روسیه برای حضور در جام جهانی، تیم ملی می تواند به دوحه برود و آنجا اردو بگذارد. هر چند که کفاشیان نایب رئیس فدراسیون فوتبال خبر داده که کی روش در اردیبهشت ماه و پیش از حضور در کمپ لوکوموتیو مسکو، می خواهد تیم ملی در یکی از کشورهای اروپایی اردو بزند. علاوه بر اینها سرمایه گذاری احتمالی قطری ها در جزیره کیش برای توسعه زیرساختهای ورزشی و فرودگاه و هتل پیش از جام جهانی ۲۰۲۲ قطر هم یکی از مواردی است که مطمئنا عربستانی ها و لابی عربستانی را عصبانی خواهد کرد. تاج و کفاشیان از شیخ حمد آل ثانی رئیس فدراسیون فوتبال قطر و حسن السوادی رئیس کمیته برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، دعوت کردند تا به کیش بروند. کیش می تواند به جزیره ای برای برگزاری اردوی تیم هایی که قبل از جام جهانی ۲۰۲۲ قطر میخواهند اردو های آماده سازی برگزار کنند تبدیل شود.

قطری‌ها با کشتی به کیش می‌روند

با توجه به فاصله ۲۰۰ کیلومتری کیش تا دوحه، قطری ها ابراز امیدواری کرده اند بتوانند با کشتی و حتی قایق های پیشرفته هم به کیش بیایند و برای درست شدن فرودگاههای استانداردی که هواپیماهای قطری بتوانند در آن فرود بیایند و پرواز کنند، برنامه ریزی کنند. شیخ حمد در این باره به رسانه های قطری گفته است: «قرار است به همراه هیاتی بلند پایه از کمیته برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را به کیش برویم تا اگر کمبودی از نظر امکانات در کیش رویت شد قطر به رفع آن کمک کند.» کمبود هایی مانند مشکل چمن مناسب در ورزشگاه های جزیره کیش و یا مشکلات زیرساختی خود ورزشگاهها توسط قطری ها می تواند برطرف شود. حتی قرار است هیاتی از اسپایر به مرکز تیم های ملی فوتبال ایران بیایند و از امکانات تمرینی تیم ملی فوتبال ایران بازدید کنند و مشکلات مرکز ملی فوتبال هم مطرح شود. البته نکته مهم این است که تاج و کفاشیان از دیدن امکانات کمپ اسپایر شگفت زده شده اند. کمپی که قرار است دی ماه افتتاح شود و امکاناتش به گفته تاج و کفاشیان در دنیا بی نظیر است. در هر حال آنطور که مشخص است جزیره کیش می تواند بخش قابل توجهی از سود حاصل از گردشگران جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را به خودش اختصاص دهد. فرصتی بی نظیر که مدیران کیش در زمینه های مختلف می توانند از آن استفاده کنند! همانطور که گفته شد تفاهم نامه فدراسیون فوتبال ایران وفدراسیون فوتبال قطر، عربستانی ها و متحدانش را به شدت عصبانی خواهد کرد.

کلاف سردرگم ای اف سی

در حال حاضر هنوز دو تعبیر از ماجرای مصوبه کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا وجود دارد. اینکه قطر، امارات و عربستان باید دیدارهای نمایندگانشان به صورت رفت و برگشت در هر سه کشور برگزار شود. البته کفاشیان عضو کمیته اجرایی می گوید که عربستانی ها زیربار نمی روند و همچنان نمی خواهند وارد قطر شوند اما ممکن است اماراتی ها زیر بار بروند و وارد قطر بشوند وقطری ها را بپذیرند. هر چه هست کلاف ای اف سی، کلاف سردرگمی است و از سوی دیگر وزارت امورخارجه عربستان هم اجازه ورود اتباع عربستانی را به ایران وقطر نمی دهد. شیخ سلمان بحرینی هم در حال لابی با عربستانی هاست که زیربار حضور در قطر و حضور قطری ها در عربستان بروند. در هر صورت کشورهای افغانستان، میانمار، یمن، عراق و سوریه هم در کشورهایشان نمی توانند میزبان هیچ تیم ملی و باشگاهی باشند و حالا قطر و عربستان و امارات هم وارد چالش شده اند و چالش ایران و عربستان هم به قوت خود باقی مانده است و عجیب این است که کنفدراسیون فوتبال آسیا در این باره نتوانسته تصمیمی جامع الشرایط و قاطع بگیرد. با این وضعیت بر هم ریخته تفاهم نامه ایران و قطر، می تواند برای فوتبال ایران امیدوار کننده باشد.

 

90tv

۷    
آی اسپورت
2017-12-16 13:16:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر