فهرست
تغيير سبک بازى تيم ملى؛از حرف تا عمل!
تغيير سبک بازى تيم ملى؛از حرف تا عمل!

تغيير سبک بازى تيم ملى؛از حرف تا عمل!

آی اسپورت- تيم ملى در حضور ١٥ هزار به اضافه ١٠٠ نفر از بانوان گزينشى در دومين ديدار تداركاتى خود در راستاى آماده سازى خود براى جام ملت هاى ٢٠١٩،به مصاف بوليوى،تيم ٥٨ ام فيفا و ضعيف ترين تيم قاره ى آمريكاى جنوبى رفت.از ١١ نفر ابتدايى تيم بوليوى،٦ نفر در مقابل ميانمار،٥ نفر مقابل صربستان و ٨ نفر مقابل عربستان نيز در تركيب اصلى بودند.به نظر مى رسد سزار فارياس هنوز به تركيب اصلى خود دست پيدا نكرده و در ٥ مسابقه اى كه هدايت تيم بوليوى را بر عهده داشته،از ٥ تركيب متفاوت استفاده كرده است.

تيم ايران اما در اين ديدار و در نيمه ى اول با تركيب ٤-١-٣-٢ وارد ميدان شد.بيرانوند درون دروازه،محرمى،چشمى،حسينى و حاجى صفى در خط دفاع،اميد ابراهيمى به عنوان تك هافبك دفاعى،جهانبخش و اميرى بال هاى چپ و راست،سامان قدوس پشت سر دو مهاجم نوك ايران،آزمون و طارمى.تيم ايران همانند آنچه كى روش در كنفرانس مطبوعاتى و صحبت هاى خود در تمرينات با اصحاب رسانه وعده داده بود،از دقيقه ى اول توپ و ميدان را در اختيار گرفت و شاگردان فارياس را مجبور كرد در نيمه ى زمين خودى تجمع كنند و پرس را از زمين خودى انجام دهند.سرعت انتقال توپ و عرض بازى ايران در نيمه ى اول به علت حضور ٣ مهره ى سرعتى تيممان،طارمى،اميرى و جهانبخش كه هر ٣ گام هاى بلندى نيز دارند،بسيار بالا بود.همين موضوع باعث مى شد ايران در سريع ترين زمان ممكن به پشت محوطه ى جريمه ى تيم بوليوى برسد.اما در اين منطقه از زمين،كمى تكروى و ناهماهنگى ميان عناصر تهاجمى ايران به چشم مى خورد كه البته كاملاً طبيعى بود چون اين ٥ نفر(قدوس،اميرى،جهانبخش،طارمى و سردار)براى اولين بار به صورت همزمان در تركيب تيم ما حضور داشتند.با اين حال اما توانستند موقعيت هاى بسيار خوبى خلق كنند،يك بار دروازه ى بوليوى را باز كردند،يك گل آفسايد زدند،يكبار تير دروازه بوليوى را به لرزه در آوردند،ضربه ى ديدنى طارمى از پشت محوطه ى جريمه توسط ويسكارا،دروازه بان بوليوى به كرنر رفت و جهانبخش نيز يكبار توپ را از ٦ قدم با  بى دقتى به بيرون زد.

نيمه ى دوم را تيم ايران با ٤ تغيير آغاز كرد. ترابى،شجاعى ،دژاگه و كريم انصاريفر وارد ميدان شدند و سيستم ايران به ٤-٢-٣-١ در فاز دفاع و ٤–١-٤-١ در هنگام در اختيار داشتن توپ تغيير كرد،به اين صورت كه هنگام دفاع،شجاعى در كنار ابراهيمى قرار مى گرفت و در هنگام تصاحب توپ،ابراهيمى همانند نيمه ى اول به عنوان تك هافبك دفاعى انجام وظيفه مى كرد،شجاعى و دژاگه به عنوان دو هافبك ميانى وظيفه ى طراحى حملات را برعهده داشتند،ترابى و طارمى در راست و چپ بال هاى تيم بودند و انصاريفر در نوك پيكان تيم حضور داشت.تفاوت اصلى اين آرايش با نيمه ى اول،عرض كمتر بازى تيم و با حوصله ى بيشتر بازى كردن تيم بود، آن هم به علت حضور همزمان اشكان و مسعود كه گام هاى كوتاه ،چرخش هاى مناسب و قدرت دريبل زنى بالايى دارند و در عين حال باعث پايين تر آمدن سرعت انتقال توپ تيم ايران مى شدند چون به صورت ذاتى تمايل بيشترى به كار با توپ داشتند.در اين نيمه نيز تيم ايران چندين موقعيت مسلم گلزنى را از دست داد و همانطور كه كى روش در كنفرانس مطبوعاتى پايان بازى اعلام كرد،شاگردانس در گلزنى خجالتى عمل كردند.

مصاف با تيم بوليوى، اگرچه براى به چالش كشيدن تيمى در قواه هاى قهرمانى آسيا كافى نبود،اما تغيير سبکبازى تيم ايران آنقدر واضح بودكه انكار آن توسط سخت گير ترين منتقدان سبک بازى تيم ملى هم غير ممكن است. ايران در ٩٠ دقيقه نزديک به ١٠ موقعيت مسلم گلزنى خلق كرد و در طول بازى مالک مطلق توپ و ميدان بود آن هم مقابل تيمى از قاره ى آمريكاى جنوبى كه تيم هاى اين قاره به ارائه ى فوتبال تهاجمى مشهور هستند. خانم ها و آقايان! اين تغييرتيم ملي‌مان را جدى بگيريد.

۶۵۵ ۵  
آی اسپورت
2018-10-17 13:12:00
نظر دهید

۵ نظر
لنگ اسپورت
چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷، ۱۳:۱۸
اینو
توی عکس پروفایل این نویسنده دگمه های پیراهنش رو باز کرده و یه عینک دودی زده با این قیافه اش فکر کرده کیه؟
۵
مازیار
چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷، ۱۳:۲۰
گور بابای تیم ملی جمهوری اسلامی ایران
۹ ۱
محسن
چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷، ۱۴:۵۰
درود و.......بر شما و جد و آبادتان
۱
امیر
چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷، ۱۳:۴۱
البته لازم به ذکره که تیم مقابل یه چیزی تو مایه تشتک سازی ده بالا بود
۹
مهدی
چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷، ۱۴:۳۵
تیم محلات بولیوی رو آوردن که خسته و کوفته هم بودن و با اختلاف یک گل تو ورزشگاه خونگی ما بردن، بعد اظهار فضل هم میکنن! سبک بازی رو جلوی تیمهای درب و داغون نمیسنجن آقای نویسنده بیسواد!
۷
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر