فهرست
مدعیان بوندس‌لیگا؛ همه به دنبال بایرن
مدعیان بوندس‌لیگا؛ همه به دنبال بایرن

مدعیان بوندس‌لیگا؛ همه به دنبال بایرن

آی اسپورت - آلمانی‌ها بیش از دیگر کشورهای صاحب‌نام در فوتبال، نـو بودن لیگ‌شان را حس می‌کنند. بوندس‌لیگای آلمان، اولین لیگی بود که در دوران پساکرونا کارش را از سر گرفت و پیش از همه لیگ‌های معتبر به پایان رسید. ۲۷ ژوئن (۶ مرداد) فصل ۲۰۲۰-۲۰۱۹ بوندس‌لیگا تمام شد و بیش از ۵۰ روز تیم‌ها فرصت داشتند که هم استراحت کنند، هم برای فصل جدید آماده شوند. البته در این بین تیم‌هایی هم بودند که به‌دلیل حضور در مسابقات اروپایی فرصت کمتری داشتند اما همین تقویمی که آلمانی‌ها در بحران نوشتند باعث موفقیت تیم‌هایی همچون بایرن‌مونیخ و لایپزیش در لیگ قهرمانان اروپا شد. فصل گذشته مثل ۷ فصل قبل از آن، بایرن قهرمان شد و تعداد قهرمانی‌های متوالی‌اش را به عدد ۸ رساند. دورتموند هرکار کرد نتوانست جایگاه باواریایی‌ها را بگیرد و هنوز هم هدفش به زیر کشیدن رقیب دیرینه است. این دو تیم در فصل جدید هم مدعی قهرمانی خواهند بود. اگرچه نباید از نام لایپزیش هم به سادگی گذر کرد و شاید آنها هم بتوانند قدرت‌های بوندس‌لیگا را به چالش بکشند. مونشن‌گلادباخ و بایرلورکوزن را هم فراموش نکنید. شاید مدعی قهرمانی نباشند اما حتماً بین بالانشینان قرار خواهند گرفت.

 

بایرن‌مونیخ

بحران هم که می‌آید، «سینی سالاد» (عنوانی که به جام قهرمانی بوندس‌لیگا داده‌اند) از دست باواریایی‌ها نمی‌افتد. هفته‌های ابتدایی فصل قبل را به یاد بیاورید، وقتی که این تیم با نیکو کواچ نه جایگاه خوبی داشت و نه خوب بازی می‌کرد. هانسی فلیک تجربه سال‌ها دستیاری را با خودش آورد و هم شاگردانش به بهترین فرم خودشان رسیدند و هم بایرن‌مونیخ یک فصل دیگر خونسردانه امتیاز جمع کرد و از رقبا پیش افتاد. خیلی‌ها بایرنِ فلیک را بهترین بایرن قرن بیست‌ویکم می‌دانند و حتی می‌گویند تیمی در اروپا در حال حاضر به قدرتمندی آنها نیست. کسب سه‌گانه فصل پیش هم گواه این ادعاست. آیا نهمین قهرمانی متوالی بایرن در بوندس‌لیگا در راه است؟

ستاره

روبرت لواندوفسکی در ۳۲ سالگی از همیشه آماده‌تر است. ۵۵ گل در فصل پیش زد و با ۳۴ گلِ آن آقای‌گل بوندس‌لیگا شد. بی‌شک گل‌های تأثیرگذار او می‌تواند امتیازهای مهمی را به حساب بایرن‌مونیخ واریز کند. مانوئل نویر کاپیتان باواریایی‌ها هم در اواخر فصل نشان داد هنوز یک مهره قابل اتکا درون دروازه تیمش است. در مجموع همان‌طور که اشاره شد خیلی از بازیکنان بایرن در بهترین روزهای دوران بازی‌شان هستند. در کنار لِوا و نویر، سرژ گنبری، توماس مولر، کینگزلی کومن و لئون گورتسکا هم روزهای خوبی را پشت‌سر گذاشته‌اند.

نیروی جدید

مختصر و مفید. بایرن‌مونیخ که سرمایه‌دارترین باشگاه آلمانی هست هم نیازی به ولخرجی نمی‌بیند. ۳ بازیکن را با برنامه جذب کردند. مدت‌ها صبر کردند تا برای ستاره‌ای همچون لروی سانه هزینه زیادی نپردازند و با ۵۰ میلیون یورو او را به خدمت گرفتند. الکساندر نوبل هم آمده تا در آینده جای نویر را بگیرد. تانگی کواسی هم می‌تواند کومنِ جدید بایرن باشد، بازیکنی که در پاری‌سن‌ژرمن خیلی میدان ندید اما مدافعی آینده‌دار است.

پیش‌بینی

نتیجه‌ای جز قهرمانی؟ بایرن‌مونیخ قطعاً این فصل هم شانس نخست قهرمانی بوندس‌لیگا خواهد بود و شاید از همان اول فصل از رقبا فاصله بگیرند.

 

11
11

دورتموند

حالا دورتموند تبدیل شده به تیمی پر از ستاره اما جوان. می‌توانیم زنبورها را بدشانس بنامیم، چراکه وقتی با لوسین فاوره جا افتادند و دوباره تبدیل به تیمی خوب شدند، بایرن هم اوج گرفت و رقابت کردن با آنها سخت شد. نایب‌قهرمان فصل قبل بوندس‌لیگا می‌داند مسیر قهرمانی از نبرد «دِرکلاسیکر» می‌گذرد. فصل پیش هم وقتی از کورس عقب ماندند که این نبرد حساس را به بایرن باختند. دورتموند هم در خط حمله چیزی کم ندارد و باید به فکر این باشد که مثل اواخر فصل قبل و در روزهایی که هواداران متعصب‌شان نمی‌توانند زیگنال‌ایدوناپارک را پر کنند، در خانه شکست‌های عجیب نخورند.

ستاره

ارلینگ هولاند و شم گلزنی‌اش، جیدن سانچو و هوش گلسازی‌اش و مارکو رویس و قدرت رهبری‌اش. اینها هسته اصلی دورتموند را تشکیل می‌دهند. تجربه بازیکنانی مثل متس هوملس، امره جان و اکسل ویتسل و انگیزه بازیکنانی مثل جیووانی رینا و جود بلینگام، تکنیک بازیکنانی مثل یولیان برانت و ادن آزار هم نقاط قوت دورتموند هستند. در واقع دورتموند هم از لحاظ مهره و ستاره چیزی کم ندارد. می‌توانیم تصور کنیم این فصل هولاند که از اول فصل حضور دارد رقیب جدی لواندوفسکی برای آقای‌گلی باشد.

نیروی جدید

باز هم نیروهای جوانی آمده‌اند تا در دورتموند میدان ببینند. در حالی که باشگاه‌های انگلیسی برای جذب جود بلینگام از بیرمنگام سر و دست می‌شکاندند، این بازیکن تصمیمی هوشمندانه گرفت و به دورتموند رفت تا بتواند بازی کند. رینیر هم که پدیده فوتبال برزیل است برای فرار از نیمکت و سکونشینی در مادرید، رئال را ترک کرد تا به صورت قرضی در دورتموند حاضر باشد. تجربه توماس مونیه هم باعث شد او از پاریس بیاید.

پیش‌بینی

با وضعیتی که بایرن‌مونیخ دارد و آمادگی این رقیب، نمی‌توانیم شانس قهرمانی را به دورتموند بدهیم اما زنبورها دوست دارند بعد از یک دهه باز هم قهرمان شوند.

 

22
22

لایپزیش

پروژه لایپزیش سال به سال برای همه جذاب‌تر و جالب‌تر می‌شود. باشگاهی با قدمتی تنها ۱۱ ساله حالا جایگاهی دارد که خیلی از باشگاه‌ها با یک قرن سابقه در فوتبال اروپا هم به آن نرسیده‌اند. لایپزیش فصل قبل تا نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا هم بالا رفت و در رده سوم بوندس‌لیگا قرار گرفت. تنها چیزی که حالا کم دارند یک جام است. با وجود اینکه با یولیان ناگلزمن روزهای خوبی را سپری می‌کنند اما در بوندس‌لیگا تصور اینکه بتوانند بایرن و حتی دورتموند را به زیر بکشند، آسان نیست. در هر صورت لایپزیش در فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۰ بی‌شک تیمی تماشایی‌تر نسبت به تیم‌های مطرح و پرطرفداری همچون شالکه، بایرلورکوزن و وولفسبورگ خواهد بود.

ستاره

لایپزیش را هم بیشتر می‌توان یک تیم کامل نامید که حول محور یک ستاره خاص چیده نشده. بازیکنان جوانی که ناگلزمن گردهم آورده و هرکدام در جایگاه خودشان تأثیرگذار هستند. کاپیتان مارسل زابیتسر در اوج فوتبالش قرار دارد. یوسف پولسن مهاجم دانمارکی حالا باتجربه‌تر از قبل شده. امیل فورسبرگ با وجود اینکه برخی اوقات به نیمکت تبعید می‌شود اما تأثیرگذار است. دایوت اوپامکانو هم که این روزها یکی از مطرح‌ترین مدافعان فوتبال اروپا به شمار می‌رود. لوکاس کلوسترمن و مارسل هالستنبرگ هم مدافعانی هستند که پای ثابت اردوهای تیم ملی آلمان شده‌اند. نام تایلر آدامز آمریکایی را هم این فصل بیش از پیش خواهید شنید.

نیروی جدید

با جدایی تیمو ورنر همه فکر می‌کردند لایپزیش مشکل داشته باشد. پس از ورنر، پاتریک شیک هم لایپزیش را ترک کرد اما باشگاه خیلی زود هوانگ هی چان کره‌ای را از ردبول آورد تا او مرد اول خط حمله در فصل جدید شود. لازار سامارادژیچ از هرتا آمده و از این هافبک ۱۸ ساله خیلی تعریف می‌شود. بنیامین هنریس هم که زمانی در بوندس‌لیگا در ترکیب بایرلورکوزن درخشیده بود، این مرتبه به صورت قرضی در لایپزیش بازی خواهد کرد.

پیش‌بینی

شاید همان سومی فصل قبل باز هم جایگاه لایپزیش باشد اما بعید نیست تیم ناگلزمن این فصل بتواند نایب‌قهرمان هم بشود.

33
33

خبر ورزشی 

     
آی اسپورت
2020-09-18 09:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر